نحوه شارژ کپسول آتش نشانی + باید ها و نبایدها

نحوه شارژ کپسول

لازم است بدانید نحوه شارژ کپسول آتش نشانی برای مواقع اضطراری و بحرانی بسیار مهم است و کپسول آتش نشانی باید مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران باشند زیرا اکثر کارگاه های صنعتی، پمپ بنزین ها، مدارس و بیمارستان ها حداقل دارای یک یا دو کپسول آتش نشانی هستند و استفاده از شارژ کپسول های آتش نشانی برای همه یکسان نیست پس می توانید برای شارژ کردن کپسول های آتش نشانی به مراکز معتبر مراجعه کنید در این مقاله نکات ایمنی و نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی را به شما پیشنهاد می کنیم، تا انتها با ما همراه باشید.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی

عملیات ثابت در فرآیند شارژ کردن این کپسول ها فرآیندی است مانند تهی کردن کپسول ها، سرویس کردن تجهیزات مربوطه، بررسی فنر و صحت شیر، شستشوی مخزن، شارژ کپسول آتش نشانی بررسی عملکرد از نشانگر یا فشارسنج، نصب شیر و در نهایت تزریق گاز نیتروژن یا فشار برای تخلیه مواد خاموش کننده است همانطور که می دانید در داخل مخازن مواد خاموش کننده وجود دارد که با هر بار استفاده و گذر زمان از کیفیت آنها کاسته می شود به همین دلیل باید به صورت دوره ای شارژ می شوند شارژ کپسول نیاز به تخصص و تجربه دارد و روش شارژ نیز متفاوت است شارژ کپسول های آتش نشانی باید اصولی و صحیح باشد.

شایان ذکر است که بدانید هزینه خدمات حمل و نقل کپسول آتش نشانی توسط اتحادیه مشخص می شود و در صورتی که شرکت یا مجموعه ای با قیمت کمتری آمادگی ارائه این خدمات را داشته باشد، می تواند هر یک از خدمات فوق را از خدمات خود حذف نماید  بنابراین در صورت نیاز به یک محموله کپسول آتش نشانی با کیفیت کامل و رضایت بخش باید قیمت های مصوب سازمان آتش نشانی را در نظر بگیرید و معمولا استفاده از این دستورهای لازم ارائه روشی مطابق با استانداردهای ملی برای شارژ کپسول های آتش نشانی دستی در بخش های مختلف مسکونی و صنعتی به منظور ایجاد واحد عملیاتی بهره برداران کارگاه شارژ کپسول آتش نشانی دستی می باشد همچنین محدوده استفاده از این دستورالعمل برای کارگاه های مرتبط با سرویس و کنترل شارژ و تست کپسول های آتش نشانی می باشد که دارای مجوز صلاحیت در این زمینه از انجمن و موسسات معتبر در زمینه کاری در تهران هستند و مسئولیت دارند که این دستورالعمل ها را با انجمن تجهیزات ایمنی و آتش نشانی تهیه کنید آدرس است.

کارگاه های باربری موظف به رعایت ضوابط و الزامات مخصوصا اپراتورها و باربری می باشند، در هر کارگاه باربری یک نفر به عنوان مسئول فنی با حداقل مدرک دیپلم و آشنا به کلیه امور مربوطه حضور داشته باشد گذراندن دوره آموزشی مقدماتی و تخصصی و اخذ گواهینامه مناسب کارگاه حمل و نقل باید با مصالح ساختمانی مناسب ضد ضربه و ضد انفجار پلمپ شود و سایر قسمت ها مانند اتاق مدیریت، دفتر فروش، انبار و غیره با ایمنی کامل جدا شوند کلیه کارگاه های حمل و نقل باید دارای مکانی مجهز برای قرار دادن سیلندرها تحت فشار باشند هدف از این تجارت ذخیره کپسول آتش نشانی و تجهیزات یدکی کپسول آتش نشانی است.

بهترین زمان برای نحوه شارژ کپسول آتش نشانی

پس از استفاده از خاموش کننده ها، آنها را فورا شارژ کنید کپسول های آتش نشانی باید در فواصل زمانی معین بررسی شوند در صورت لزوم کپسول ها را خالی و پر کنید و در صورت وجود ایرادات فنی و مکانیکی آن را تعمیر کنید بهتر است به دفترچه راهنمای کپسول و توصیه های سازنده در مورد ارسال کپسول توجه کنید قیمت ارسال کپسول های آتش نشانی بر اساس نوع کپسول و وزن کپسول مشخص می شود.

کپسول آتش نشانی باید سالی یک بار شارژ شود تمامی کپسول های آتش نشانی مانند پودر، فوم، گاز و کپسول های مایع باید دارای ویژگی های مشترک باشند تا بتوان از آنها برای خاموش کردن آتش استفاده کرد یکی از این ویژگی ها فشار داخل محفظه است که باید حدود 7 اتمسفر یا 100 psi باشد و برد پرتاب حداقل 2 تا 7 متر باشد تا در عملیات اطفای حریق به آتش نزدیک نشوید همه کپسول های آتش نشانی دارای درجه کارایی هستند کارایی در خاموش کننده ها مقدار ماده ای است که پس از استفاده از دستگاه در داخل محفظه باقی می ماند.

ما قصد داریم به خرید کپسول های آتش نشانی به عنوان یک ابزار دائمی فکر کنیم، زیرا آنها همیشه در نزدیکی، آماده و منتظر  آتش سوزی هستند اما حقیقت این است که اکثر کپسول های آتش نشانی به دلیل عدم نگهداری مناسب آماده نیستند داستان های بی شماری از افرادی وجود دارد که سعی می کنند مرحله اول آتش را با یک کپسول آتش نشانی قابل حمل مبارزه کنند، اما خیلی دیر متوجه می شوند که خاموش کننده شارژ نشده است حتی اگر هرگز استفاده نشده است.

توصیه های عملی پس از شارژ کپسول های آتش نشانی

  • وزن کپسول آتش نشانی: پس از شارژ کپسول آتش نشانی باید وزن آن را بررسی کنید و این عدد باید با اطلاعات روی برچسب کپسول آتش نشانی مطابقت داشته باشد.
  • بررسی گیج فشار: پس از شارژ کپسول های آتش نشانی فشارسنج باید در محیط سبز قرار گیرد.
  • دستورالعمل استفاده: اگر می خواهید کپسول آتش نشانی را در مکان های خاصی قرار دهید، بهتر است یک جزوه اطلاعاتی نحوه استفاده از آن را در کنار آن قرار دهید.
  • قرار دادن کپسول آتش نشانی در محل مناسب: در نظر داشته باشید که هنگام وقوع حادثه از درجه سردی افراد بسیار کاسته می شود، بنابراین کپسول های آتش نشانی باید در محیطی قابل مشاهده و بدون مانع قرار گیرند.
  • کارگاه های شارژ کپسول آتش نشانی باید قبل از شروع به کار از واجد شرایط بودن کارکنان توسط کمیته فنی و اتحادیه اطمینان حاصل کنند در غیر این صورت اجازه کار در کارگاه های باربری را ندارند.
  • مسئولیت تعمیر و تعویض کپسول های آتش نشانی به عهده مالک می باشد.
  • در هر کارگاه حمل کپسول باید یک نفر به عنوان مسئول فنی حضور داشته باشد.
  • پرسنل فنی باید تمام قطعات را به صورت چشمی بازرسی کرده و هر کپسول آتش نشانی را آزمایش هیدرواستاتیکی انجام دهند.
  • همه پرسنل کشتیرانی باید از تجهیزات استاندارد و روش های کاری برای آزمایش هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی استفاده کنند.
  • ارتفاع سقف مجاز کارگاه حمل بار نباید کمتر از 3 متر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات کپسول آتش نشانی و نحوه شارژ کپسول ها می توانید با کارشناسان مجموعه ماهان گستر همگام تماس حاصل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *