اطفا حریق FM200 چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول FM200

معرفی کپسول آتش نشانی FM200

امروزه انواع مختلف کپسول‌های آتش نشانی نقش مؤثر و مهمی در محافظت از ساختمان‌ها، سالن‌ها، کارخانجات، کارگاه‌ها و مکان‌های مسکونی و صنعتی در برابر آتش‌سوزی دارند. یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اطفا حریق را می‌توانیم کپسول آتش نشانی FM200 معرفی کنیم.
این کپسول سقفی توانایی خاموش کردن آتش را در کمترین زمان داشته و به دلیل حجم زیادی از مواد اطفا حریقی که داخل آن وجود دارد، شما می‌توانید با خیال راحت برای خاموش کردن حجم گسترده‌ای از آتش با سرعت زیاد از آن استفاده کنید.

کپسول اطفا حریق گازی fm200 فاقد هرگونه مواد غیر سمی بوده به همین دلیل شما با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید، زیرا هیچ‌گونه مشکل تنفسی یا حساسیت به وجود نمی‌آورد. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد کپسول سقفی FM200 به دست بیاورید، بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی کپسول آتش نشانی FM200

اگر بخواهیم به زبان ساده در مورد کپسول آتش نشانی برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم این محصول جایگزین هالون‌ها در صنعت آتش نشانی شده است و آسیب‌ها و مشکلاتی که هالون‌ها به محیط زیست وارد می‌کنند را ندارد. به عبارتی این سیستم از لحاظ مواد شیمیایی به صورت Heptafluoropropane است که جزء مواد گازی بی‌رنگ به حساب می‌آید و هیچ ضرری برای لایه اوزون و محیط‌های اطراف خود ایجاد نمی‌کند.

برخلاف گازهایی مثل هالون که اشعه ماورای بنفش روی آن‌ها اثر گذاشته و در نتیجه پایداری خود را از دستت می‌دهد، FM200 وارد چرخه تجزیه پذیری نمی‌شود و جزء گازهای مقاوم به حساب می‌آید. فرمول شیمیایی FM200 به شکل 1,1,1,2,3,3,3- Hepta fluoro propane است و جزء گازهای مقاوم در جو در نظر گرفته می‌شود.

معرفی کپسول آتش نشانی FM200

مشخصات فیزیکی گاز FM200

درباره مشخصات و خصوصیات مهم گاز اطفا حریق FM200 باید بگوییم که این گاز بی‌رنگ است و تحت فشار زیاد گاز نیتروژن، به صورت گاز درآمده و در داخل کپسول‌های آتش نشانی ذخیره شده است. این گاز در زمان تخلیه به شکل بخاری شفاف و بی‌رنگ در محیط آزاد می‌شود.

از مهم‌ترین مشخصات این گاز می‌توان به عایق بودن در برابر جریان الکتریسیته اشاره کرد. گاهی مواقع در برخی مکان‌ها تجهیزات الکتریکی مختلفی وجود دارند و به همین دلیل می‌توان از این گاز اطفا حریق به دلیل نداشتن خاصیت هادی، با خیال راحت استفاده کرد.

مشخصات شیمیایی گاز FM200

برای بیشتر خریداران و سفارش دهندگان، در کنار آگاهی از قیمت کپسول آتش نشانی FM200، اطلاع از مشخصات شیمیایی این گاز نیز اهمیت زیادی دارد؛ در توضیح مشخصات شیمیایی آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 •  میزان سمی بودن

مقدار سمی بودن گاز FM200 بسیار ناچیز و غیرقابل اندازه‌گیری است، به طوری که آن را در رده گازهای پاک قرار می‌دهند، به همین دلیل می‌توان از آن در مکان‌هایی استفاده کرد که میزان تردد و حضور افراد در رده‌های سنی مختلف وجود دارد.

 • تاثیر گاز FM200 روی لایه اوزون

در این گاز موادی مثل ﺑﺮوﻣﺎﻳﻦ ﻳﺎ ﮐﻠﺮاﻳﻦ وجود ندارد، به همین دلیل هیچ تاثیر مخربی روی لایه اوزون نداشته و به طور کلی تاثیر مخرب آن در حد صفر ارزیابی می‌شود.

 • مقدار پسماند مواد

گاز FM200 پس از آزاد شدن پسماند یا ماده اضافی خطرناکی از خود به وجود نمی‌آورد، به همین دلیل پس از استفاده از کپسول‌های حاوی این گاز نیازی به تمیز کردن محیط نیست.

 • غلظت

حجم غلظت این گاز به طور حدودی ۷٪ است و این موضوع سبب اطفاء حریق و خاموش کردن حجم زیادی از گاز در کمترین زمان می‌شود.

ویژگی‌های کپسول آتش نشانی FM200

کپسول اطفاء حریق FM200 دارای ویژگی‌های مختلفی است که قبل از خرید بهتر است از آنها اطلاع داشته باشید؛ این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 •  می‌توان از آن برای اطفاء آتش سوزی‌هایی با کلاس A، Bو C استفاده کرد.
 •  استفاده از آن برای ماشین آلات و لوازم الکترونیکی هیچ خطری به همراه ندارد.
 •  جزء کپسول‌های مقرون به صرفه به حساب می‌آید.
 •  کاملاً شفاف است و برخلاف کپسول‌های قدیمی حالت کف و کثیف کنندگی ندارد.
 •  به صورت گاز تخلیه می‌شود.
 •  غیرقابل اشتعال است.
 •  در وزن و حجم‌های مختلف بر اساس نیاز مصرف کنندگان تولید می‌شود.
 •  فشار ذخیره‌سازی آن 24.8 بار (360 psi) است.
 •  اطفا حریق در مورد آن کمتر از ۱۰ ثانیه است.

موارد ذکر شده از مهم‌ترین ویژگی‌های این کپسول هستند که لازم بود قبل از سفارش آنها، این ویژگی‌ها را بدانید.

ویژگی‌های کپسول آتش نشانی FM200

شرایط نگهداری کپسول آتش نشانی FM200

در صورتی که سیال FM200 با چشم شما برخورد کرد، نیاز است تا چشم‌ها را سریعاً با آب گرم شسته و به مدت ۱۵ دقیقه چشمان خود را باز بگذارید تا معاینات پزشکی بدون مشکل انجام شود. یکی از مهم‌ترین شرایط نگهداری کپسول آتش نشانی FM200 این است که این تجهیزات را در محیطی خنک نگهداری کنید، زیرا در صورتی که این کپسول‌ها در محیط گرم نگه داشته شوند، احتمال انفجار آنها وجود دارد.

به طور کلی در مورد محل نگهداری کپسول سقفی FM200 باید بگوییم که بهتر است این تجهیزات را نزدیک محل حریق و در مکان‌هایی مانند اتاق کامپیوتر، اتاق سرور و… قرار دهید. این نوع سیستم‌های اطفاء طریق دارای قسمت‌های مختلفی از جمله شیر برقی فعال ساز یا سیلندرهای فرمان دهنده هستند که می‌توان در محیط تحت حفاظت، جهت تخلیه به موقع، از آنها بهره‌مند شد.

سیستم اطفا حریق گاز FM200

در مورد سیستم گازیFM200 دو مورد مهم همواره حائز اهمیت است که در زیر آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

عملکرد

عملکرد این گاز به این صورت است که به محض جذب حرارت، دود، شعله و دمای بیش از حد فعال شده و تا زمانی که میزان اکسیژن به حد طبیعی برگردد یا دیگر اثری از شعله و دود نماند، ادامه پیدا می‌کند. FM200 به سرعت پخش می‌شود، پسماند روغنی و ذرات کثیف کننده ندارد و کاملاً تمیز است.

زمان اطفا

در مورد زمان اطفا حریق FM200 باید بگوییم که زمان آن کمتر از ۱۰ ثانیه است، به طوری که در کمتر از این میزان به سطح خاموش کنندگی حریق رسیده و قبل از اینکه آتش به تجهیزات الکتریکی یا مایعات قابل اشتعال برسد، آن را مهار می‌کند. زمانی که حریق در کمترین زمان اطفا شود در نتیجه میزان هزینه‌های بازسازی و صدمات مالی و جانی نیز کاهش پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از کپسول آتش نشانی FM200

استفاده از سیستم گازی FM200 دارای مزیت‌های فراوانی است، در حال حاضر قیمت کپسول آتش نشانی FM200 مناسب بوده و تقاضا برای خرید آن زیاد است اما غیر از این موضوع این محصول مزایای دیگری دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • ایمن بوده و برای انسان یا موجودات دیگر هیچ گونه آسیب و خطری به همراه ندارد.
 • به سرعت تخلیه می‌شود و می‌توان از آن برای خاموش کردن حجم زیادی از آتش استفاده کرد.
 • در محیط‌هایی که حساسیت به آب دیده می‌شود می‌توان از آن استفاده کرد؛ زیرا گاز FM200 عملکردی بدون آب داشته و یک گاز خشک به حساب می‌آید.
 • این گاز فاقد هرگونه مواد خورنده یا شیمیایی قوی است که هیچ آسیبی به وسایل و تجهیزات، مخصوصاً دستگاه‌های الکترونیکی وارد نمی‌کند و به همین دلیل می‌توان با خیال راحت از آن در فضاهای صنعتی استفاده کرد.
 •  کپسول سقفی FM200 دارای نصب آسانی است و می‌توان در کمترین زمان آن را در فضاهای مختلف یا ساختمان‌های مسکونی و تجاری نصب کرد.

کاربرد کپسول‌های آتش نشانی FM200

در حال حاضر سیستم اطفا حریق گازی FM200 دارای کاربردهای مختلفی است؛ اصلی‌ترین کاربردهای این کپسول‌های آتش نشانی عبارتند از:

1. انبارها
2. نیروگاه‌ها
3. صنایع حساس مانند پتروشیمی، نفت، گاز
4. سالن‌های سرور
5. دیتاسنترها
6. صنایع پزشکی
7. صنایع مخابراتی
8. صنایع فضایی و الکتریکی
9. اتاق‌های پردازش داده‌های الکترونیکی
10. خزانه بانک
11. اتاق‌های کنترل
12. مراکز سوئیچ مخابراتی
13. ترانسفورماتور و اتاق سوئیچ
14. مکان‌های نگهدارنده مایعات قابل اشتعال

البته علاوه بر موارد ذکر شده از این کپسول‌ها در دیگر فضاها و مکان‌های بسته و بر اساس نیاز کاربران می‌توان استفاده کرد.

کاربرد کپسول‌های آتش نشانی FM200

خرید کپسول آتش نشانی FM200 از شرکت ماهان گستر همگام

در صورتی که می‌خواهید اقدام به خرید کپسول اطفا حریق گازی FM200 کنید، می‌توانید این محصول را با وزن‌های مختلف از شرکت ماهان گستر همگام سفارش دهید. مجموعه ما اقدام به عرضه و فروش انواع کپسول‌های آتش نشانی در مدل‌های مختلف از جمله

 •  کپسول آتش نشانی co2 
 • کپسول آتش نشانی آب و گاز
 • کپسول آتش نشانی پودر و گاز
 •  کپسول آتش نشانی 6ABC
 •  کپسول آتش نشانی بیوورسال

می‌کند. این مجموعه یکی از بزرگترین فروشندگان انواع کپسول‌های آتش نشانی و تجهیزات و سیستم‌های گازی اعلام و اطفا حریق است و انواع محصولات خریداری شده را با ضمانت کیفیت و ضمانت قیمت در کمترین زمان برای شما ارسال می‌کند. در صورت نیاز به کسب هرگونه اطلاعات و پرسش سریع می‌توانید به صورت رایگان با پشتیبانی شرکت ماهان گستر همگام در تماس باشید. در نظر داشته باشید مجموعه ما برای تمامی محصولات خریداری شده اقدام به ارائه فاکتور رسمی می‌کند.

قیمت کپسول آتش نشانی FM200

یکی از موضوعات مهمی که اهمیت فراوانی برای اغلب خریداران دارد، در نظر گرفتن قیمت کپسول آتش نشانی FM200 است. قیمت دقیق این محصول بر اساس برند تولید کننده، تعداد خرید، حجم و وزن آن، نوع خرید و نوسانات بازار می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، در اغلب مواقع خرید این محصولات به صورت عمده سبب می‌شود تا شما هزینه کمتری برای آن پرداخت کنید.

طبق نظر بسیاری از خریداران قیمت این کپسول‌ها در مقابل کارایی گسترده و اهمیت فراوانی که دارند، بسیار ناچیز است. اما اگر قیمت برای شما در اولویت است توصیه ما به شما این است که در ابتدا با فروشنده در مورد قیمت نهایی صحبت کرده و پس از برآورد هزینه‌ها در صورت تمایل، اقدام به سفارش این کپسول‌های کاربردی کنید.

سوالات متداول

1. مزایای کپسول آتش نشانی FM200 نسبت به دیگر کپسول‌های قدیمی چیست؟

استفاده از این کپسول مزایای فراوانی دارد؛ مثلاً برای انسان یا دیگر موجودات زنده خطری نداشته و به دلیل داشتن حجم بالا و سرعت خروج زیاد می‌توان در کمترین زمان حجم گسترده‌ای از آتش را خاموش کرد و جلوی ایجاد خسارات و آسیب‌های مختلف را گرفت.

2. در چه محیط‌هایی می‌توان از کپسول سقفی FM200 استفاده کرد؟

به طور کلی محدودیتی برای استفاده از این کپسول‌ها وجود ندارد و در تمامی مکان‌های سربسته می‌تواند برای خاموش کردن آتش از آن استفاده کرد. اما به دلیل اینکه این کپسول‌ها به صورت خودکار عمل می‌کنند، در حال حاضر در محیط‌های صنعتی بزرگ بیشتر کاربرد دارند.

3. عملکرد کپسول آتش نشانی سقفی FM200 به چه صورت است؟

عملکرد این کپسول‌ها به صورت خودکار است، به صورتی که در صورت شناسایی آتش، دود یا گرمای بیش از اندازه به صورت خودکار اقدام به خروج گاز FM200 به منظور خاموش کردن آتش می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *