فلوسوئیچ چیست؟ | سوئیچ جریان | انواع

فلوسوئیچ

انواع فلوسوئیچ

به هنگام وقوع آتش‌سوزی مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید قطع کردن تجهیزات برقی ساختمان است. فلوسوئیچ آتش نشانی رابطی میان سیستم برقی ساختمان و همچنین تجهیزات اطفا حریق قرار دارد. در واقع فلوسوئیچ به هنگام آتش‌سوزی سیستم برقی را قطع کرده و موجب فعال شدن تجهیزات اطفا حریق می‌شود.

وجود فلوسوئیچ در سیستم اطفا حریق لازم و حیاتی است و نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب‌های جانی و مالی ناشی از آتش‌سوزی دارد. در ساختمان‌های مختلف تجاری، مسکونی و… فلوسوئیچ را نصب می‌کنند. این قطعه دارای انواع گوناگونی است. در ادامه قصد داریم اطلاعات بیشتری را در خصوص انواع و کاربرد سوئیچ جریان در اختیارتان بگذاریم. با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

فلوسوئیچ را بر اساس مشخصات ظاهری و همچنین عملکردی که دارد به انواع گوناگونی تقسیم بندی می‌کنند. از جمله رایج ترین فلوسوئیچ می‌توان به تیغه ای، پیستونی، التراسونیک، گرمایشی، پیزو، خطی و توربینی اشاره کرد که در ادامه هر کدام را به اختصار شرح می‌دهیم.

فلوسوئیچ

فلوسوئیچ توربینی

بر اساس پارامترهای متعددی همچون جریان سیال، دما و همچنین فشار نوع فلوسوئیچ را مشخص می‌کنند. در صورتی که فاکتورهای تعیین شده در سطح پایینی قرار داشته باشد  فلوسوئیچ توربینی را به کار می‌برند.

فلوسوئیچ خطی

یکی از انواع فلوسوئیچ که درون آن تیغه وجود دارد نوع خطی است. جریان سیال را در این مدل تنظیم می‌کنند. اگر جریان برخلاف موقعیت تنظیمی قرار داشته باشید فلوسوئیچ فعال شده و عملکرد صحیح و مناسب را انجام می‌دهد. نصب این قطعه بسیار راحت و از طرفی دقت آن نیز در سطح بسیار خوبی قرار گرفته است.

فلوسوئیچ گرمایشی

فلوسوئیچ گرمایشی که در میان افراد بسیار زیادی به ترمال نیز شهرت دارد همانطور که از اسم آن مشخص است بر اساس سیستم همرفت عمل می‌کند. بر روی این قطعه دو عدد سنسور دما به کار رفته است. هر کدام از این دو سنسور در مواقع خاصی گرم می‌شود. یکی از سنسورها به هنگام بالا رفتن دمای فرایند و دمای سنسور دیگر در زمانی که جریان به راه افتد بالا می‌رود.

فلوسوئیچ التراسونیک

این قطعه را در محلی بیرون از لوله ها نصب می‌کنند. سیگنال‌ها از قسمت بیرونی لوله در زمان تغییر جریان الکتریکی به سمت داخل ارسال می‌شود.

فلوسوئیچ پیستونی

یکی از انواع فلوسوئیچ با دقت بالا همان نوع پیستونی است. پیستون و همچنین فنر ساختار اصلی تشکیل دهنده این فلوسوئیچ می‌باشد. در زمانی که جریان سیال تغییر کند پیستون شروع به چرخش می‌کند. با چرخش پیستون و کنترل شدن سیستم مجددا فنر وارد عمل می‌شود. فنر از چرخش پیستون ممانعت کرده و آن را به حالت اولیه برمی‌گرداند.

انواع فلوسوئیچ

چه نکاتی که به هنگام خرید فلوسوئیچ باید توجه کنید؟

در صورتی که می‌خواهید متناسب با سیستم اطفا حریق خود یکی از بهترین انواع فلوسوئیچ را انتخاب کنید باید پارامترهای متعددی را در نظر بگیرید. برندهای بسیار زیادی در زمینه تولید فلوسوئیچ فعال هستند که باید بعد از بررسی بهترین آن را انتخاب کنید.‌ رنج فلوسوئیچ، میزان چگالی، نحوه نصب و اجرا نیز از جمله عوامل بسیار مهمی هستند که باید به هنگام خرید بررسی شود.

روش نصب فلوسوئیچ

حتما فلوسوئیچ را در لوله هایی که کاملا صاف هستند و هیچ گونه خم و فرورفتگی بر روی آن وجود ندارد نصب کنید. لوله را از قسمت جلویی و عقبی از نظر وجود خم، فرورفتگی و برآمدگی بررسی نمایید. در صورتی که فلوسوئیچ را در محلی که فرورفتگی وجود دارد نصب کنید نوسانات زیادی در جریان به وجود می آید و موجب نوسانات در سیستم می شود.

بهترین مکان برای نصب فلوسوئیچ محلی است که طول دو طرف آن از پنج برابر قطر لوله کمتر نباشد. در صورت وجود تیغه در فلوسوئیچ باید آن را به گونه ای قرار دهید که جریان آب و تیغه در یک سو باشد. تاریخ نصب را در محلی یادداشت کرده و هر شش ماه یکبار به صورت دوره ای بررسی و بازدید را انجام دهید.

روش آماده کردن محل نصب فلوسوئیچ

  • به هیچ عنوان اتصالات اضافی را در محلی که می‌خواهید فلوسوئیچ نصب کنید به کار نبرید. مخصوصا به هنگام نصب به صورت U اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود.
  • سوراخ کاری بر روی لوله را انجام دهید. در نظر گرفتن ابعاد فلوسوئیچ به هنگام سوراخ کاری اهمیت دارد.
  • باید سوراخ را در محلی که مرکز لوله است ایجاد کنید.
  • سوهان کاری سوراخ و صاف و صیقلی کردن آن برای قرارگیری صحیح واشر آب بندی لازم است.

خرید فلوسوئیچ از ماهان گستر

انواع وسایل و تجهیزاتی که برای اطفا حریق وجود دارد برای ایمنی و امنیت یک محل ضروری و لازم است. فلوسوئیچ نیز نقش بسیار مهمی در اطفا حریق دارد.‌ در موارد متعددی به دلیل عدم نصب فلوسوئیچ خطرات ناشی از آتش‌سوزی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر امکان خرید انواع فلوسوئیچ به صورت حضوری و غیر حضوری وجود دارد. به هنگام خرید حضوری و غیر حضوری توجه به میزان قیمت اهمیت فوق‌العاده ای دارد. ماهان گستر با در نظر گرفتن کاربردهای فلوسوئیچ انواع آن را به صورت جزئی و عمده با قیمت منصفانه به صورت اینترنتی به فروش می‌رساند. در صورتی که می‌خواهید در وقت و هزینه های خرید خود صرفه جویی کنید این فروشگاه انتخاب مناسبی برای شما می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی و مزیت این فروشگاه اینترنتی که موجب رضایت مشتریان شده ارائه فاکتور رسمی به هنگام خرید است.

سوالات متداول

چرا در محل نصب فلوسوئیچ نشتی وجود دارد؟

در صورتی که واشر آب بندی را در محل مناسب نصب نکنید نشتی به وجود می‌آید. بر روی لوله نیز سوراخ وجود دارد که در صورت ناصاف بودن امکان نشتی وجود دارد. برای برطرف کردن این امر باید محل نصب واشر را بررسی کنید و در صورت قرارگیری در محل نامناسب مکان آن را تغییر دهید.

چرا فلوسوئیچ بعد از نصب عمل نمی‌کند؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب اختلال در عملکرد فلوسوئیچ می‌شود وجود مانع در لوله است. در صورت هر گونه مانع پره های فلوسوئیچ به آن برخورد می‌کند. با عدم چرخش پره ها فلوسوئیچ غیرفعال می‌شود.

پیچ تنظیم تایمر نیاز به دستکاری دارد؟

یکی از مهم‌ترین اقدامات نادرستی که اکثر افراد به هنگام نصب انواع فلوسوئیچ انجام می‌دهند سفت کردن بیش از حد پیچ تنظیم تایمر است. با انجام این کار فلوسوئیچ غیر فعال می‌شود و در کار آن اختلال به وجود می‌آید. از دستکاری و دست زدن به این قسمت باید خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *