شات بلاست کپسول آتش نشانی

شات پلاست

جهت انجام اموراتی همچون جوشکاری، تراشکاری، ریخته‌گری، رنگ‌آمیزی و دیگر عملیات لازم است ابتدا سطح فلزات مختلف از سایر آلودگی‌ها و ناهمواری‌ها پاک شود. امروزه در صنایع مختلف برای صیقل کاری و پاکیزگی سطوح از روش‌های متعددی استفاده می‌شود که یکی از متداول‌ترین و کاربردی‌ترین آنها شات بلاست است.

در دستگاه شات بلاست ساچمه‌های فلزی و کروی شکل با سرعت بسیار زیادی بر روی سطوح پرتاب شده که نتیجه آن صیقلی شدن سطح مورد نظر است. صنعت هوافضا، سازه‌های عمرانی، صنایع خودروسازی، ریل سازی، و صنایعی که با

فلزات سر و کار دارند، از موارد کاربرد shot blast هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عملیات شات بلاست، مزایای آن، نحوه عملکرد و موضوعاتی پیرامون این دستگاه آشنا کنیم.

برای مشاوره و خرید تجهیزات آتش نشانی با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۰۰۱۵۴ ***  ۰۲۱۳۳۵۰۰۴۶۹ *** ۰۹۰۱۳۷۴۰۱۱۶ *** ۰۹۱۲۶۰۸۱۱۷۱

ارائه دهنده برترین خدمات ایمنی، آتش نشانی و آزمایشگاه در تهران فروش تجهیزات اعلام و اطفای حریق، کپسول های آتش نشانی
شارژ کپسول آتش نشانی، شارژ خاموش کننده آتش نشانی، اعلام حریق، اطفاء حریق،شات پلاست، تست هیدرواستاتیک

دستگاه شات بلاست چیست؟

ممکن است از خود بپرسید که شات بلاست چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که شات بلاست دستگاهی کاربردی جهت رفع هر گونه آلودگی، ناهمواری و صیقل دادن سطوح مختلف فلزی است. سایش سطوح فلزی با استفاده از ساچمه‌های پرتاب شده از طریق این دستگاه صورت گرفته که اساس کار آن از طریق نیروی گریز از مرکز است.

ساچمه‌های دستگاه شات پلاست از جنس فولاد، روی، مس و آلومینیوم بوده که از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند.‌

برخورد ساچمه‌های فلزی شات بلاست با سطوح فلزی ممکن است سبب آسیب دیدگی این سطوح شود، چرا که ساچمه‌های محکم و مقاوم با سرعت بسیار بالایی پرتاب می‌شوند. از این رو توصیه می‌شود عملیات شات بلاست را فقط بر روی فلزات ضخیم استفاده کنید.

دستگاه شات بلاست چیست؟

اجزای تشکیل دهنده دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست از اجتماع چندین قطعه و اجزا به وجود آمده که وجود همه آنها برای عملکرد نهایی دستگاه لازم و ضروری است. ‌از جمله اجزای تشکیل دهنده shot blast می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توربین

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده دستگاه شات بلاست، توربین بوده که وظیفه آن پرتاب ساچمه‌های فلزی به سطح مورد نظر است. توربین از تعداد زیادی پره، دو عدد صفحه کناری جهت نگهداری پره‌ها، روتور و استاتور تشکیل شده است.

تنظیم زاویه پرتاب و توزیع ساچمه‌ها توسط روتور و استاتور بوده که تاثیر زیادی بر عملکرد دستگاه دارند. هر چه توربین از قدرت و سرعت بیشتری داشته باشد، قدرت و سرعت شاتینگ دستگاه نیز بالاتر خواهد بود‌.

محفظه شاتینگ

عملیات پاشش ساچمه دستگاه شات بلاست در محفظه‌ شاتینگ صورت می‌گیرد. این محفظه از جنس ورق استیل بوده و کاملا بسته و بدون هیچ گونه ارتعاش است. بدنه این محفظه با استفاده از ورق‌های آلیاژی ضد سایش پوشش داده شده تا مقاومت بالایی در برابر پاشش ذرات ساینده را داشته باشد.

بالا برنده ساچمه

از دیگر اجزای دستگاه شات بلاست الواتور یا همان بالابرنده بوده که وظیفه آن انتقال ساچمه‌های تجمع یافته در قسمت پایینی دستگاه به نازل توسط نقاله مارپیچ است.

جدا کننده

ساچمه‌های فلزی قبل از ورود به توربین و پاشش به سطوح فلزی باید ابتدا از هر گونه آلایندگی و ناخالصی جدا شوند. انجام این کار به عملکرد بهینه و افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند. عملیات جداسازی ذرات ساینده از آلایندگی‌ها توسط جدا کننده صورت می‌گیرد‌.

هواکش

دستگاه‌های صنعتی در هنگام فعالیت دود و یا هوا خارج می‌کنند. این هوا باید عاری از هرگونه مواد مضر و خطرناک برای انسان و محیط زیست باشد. هواکش و فیلتر غبار خروجی با فیلترینگ آلاینده‌ها ناپاکی‌ها از هوای خروجی دستگاه شات بلاست، هوایی کاملا سالم و پاکیزه را به محیط وارد می‌کنند.

نحوه عملکرد دستگاه شات بلاست

عملیات شات بلاست با نیروی گریز از مرکز و پاشش ذرات ساینده فلزی آغاز می‌شود. ساچمه‌های فلزی در شات بلاست نیروی خود را از طریق انرژی الکتریکی توربین تامین کرده و به سرعت بر روی سطوح مختلف پرتاب می‌شوند. البته توجه داشته باشید که انرژی جنبشی یا قدرت پرتاب ساچمه‌های فلزی همواره ثابت نبوده و با توجه به وزن و سایز ساچمه متغیر است.

دستگاه شات بلاست اجزای مختلفی دارد که همه آنها در عملیات پاشش ساچمه دخیل هستند. مهم‌ترین قطعه‌ای که نقش تعیین کننده‌ای در قدرت پرتاب ساچمه‌ها دارد، توربین است.

انواع دستگاه شات بلاست

دستگاه شات بلاست در انواع مختلف و اندازه‌های متنوعی تولید می‌شود که متداول‌ترین آنها به صورت زیر است:

 • بشکه‌ای

شات بلاست بشکه‌ای یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع این دستگاه است. برای شروع عملیات پولیش در این نوع دستگاه ساچمه‌های ساینده از قسمت بالایی درون محفظه بشکه مانند دستگاه ریخته می‌شوند. چرخش بشکه و غلطیده شدن ساچمه‌ها بر روی یکدیگر منجر به پرتاب ذرات ساینده بر روی سطوح و انجام عملیات پاکسازی می‌شود.

 • درامی

استهلاک بالای شات بلاست‌های بشکه‌ای سبب روی کار آمدن شات بلاست درامی شد که پیشرفته تر است. این دستگاه از دو استوانه افقی غلتان متصل به لاستیک دوار تشکیل شده که در یک محفظه قرار گرفته است. ریختن ساچمه‌های فلزی درون محفظه و چرخش مداوم دستگاه سبب غلطیده شدن ذرات ساینده بر روی هم و پرتاب آنها بر روی سطح مورد نظر می‌شود.

ساچمه‌ها پس از انجام عملیات پولیش توسط حفره‌های روی لاستیک به قسمت پایینی دستگاه منتقل شده و از طریق بالا برنده به توربین وارد می‌شوند. توربین وظیفه پاشش ساچمه‌های فلزی و شروع عملیات پاکسازی را برعهده دارد. جلا دادن و پولیش سایر زوایای سطوح یکی از مهم‌ترین خدمات شات بلاست درامی است.

 • میزی

هنگامی که سطح مورد نظر بسیار بزرگ بوده و دستگاه‌های درامی و بشکه‌ای پاسخگو نباشند، از شات بلاست میزی استفاده می‌شود. این دستگاه مجهز به صفحه‌ای گرد بوده که همواره به دور خود می‌چرخد و با پرتاب ساچمه‌ها عملیات پاکسازی را انجام می‌دهد. این دستگاه برای انجام اقداماتی همچون حذف روغن، ماسه‌زدایی، پلیسه بری و … در صنایع بزرگی مانند صنایع خودروسازی، کارخانجات ریخته گری، آهنگری و … استفاده می‌شود.

انواع شات بلاست

 • آویز مونو ریل

هنگامی که تولیدات صنعتی اندازه بزرگی داشته باشند مانند کپسول‌های آتش‌نشانی و رینگ‌های خودرو از شات بلاست آویز مونو ریل استفاده می‌شود. در این نوع دستگاه به منظور پاکسازی و عملیات پولیش قطعات تولیدی را بر روی ریل و یا جرثقیل سوار می‌کنند. حرکت رو به جلو چرخش این قطعات به دور خود سبب پاشش ساچمه به کل قطعه می‌شود.

به منظور افزایش سرعت کار در این دستگاه از چند توربین استفاده شده است. سرعت بالای کار و پولیش قطعات بزرگ از خدمات شات بلاست آویز مونو ریل است.

 • نواری

به منظور پاکسازی قطعات بسیار سنگین و بزرگ مانند تیرآهن و انواع لوله‌ها (لوله‌های آب و گاز و …) نیاز به شات بلاستی بزرگ و پرقدرت داریم. شات بلاست نواری یکی دستگاه‌های صنعتی بسیار قدرتمند بوده که از یک نوار متحرک و چند استوانه غلتان ساخته شده که درون محفظه‌ای قرار گرفته اند.

برای شروع عملیات پاکسازی قطعه مورد نظر را در داخل محفظه قرار داده و راه‌های ورودی و خروجی آن را مسدود می‌کنیم. پرتاب ساچمه و عملیات پولیش در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بهترین کیفیت درون محفظه انجام می‌گیرد.

 • تونلی

از دیگر دستگاه‌هایی که برای پاکسازی سطوح قطعات بزرگ استفاده می‌شود، شات بلاست تونلی است. این دستگاه از اعداد زیادی توربین تشکیل شده و عملیات شات بلاست را در مدت زمان کوتاهی انجام می‌دهد.

 • وایرمش

خدمات شات بلاست وایرمش شامل سطوح فلزی ( پولیش فلزاتی با ضخامت بسیار کم و فلزات حساس) و سطوح غیرفلزی (بلاستینگ سنگ و سرامیک) می‌شود. Shot blast وایرمش نوعی از شات بلاست‌های تونلی بوده که از آن برای عملیات ریخته‌گری سنگین و دقیق استفاده می‌شود. از موارد کاربرد این دستگاه می‌توان به شات بلاست چرخ‌ها، رینگ و محورهای خودرو و پولیش بسیاری از قطعات فولادی اشاره کرد.

دقت بالا و هزینه پایین از مزایای دستگاه شات بلاست وایرمش بوده که استفاده از آن را در صنایع مختلف رایج کرده است.

کیفیت عملکرد دستگاه شات بلاست به چه مواردی بستگی دارد؟

فاکتورهای زیادی می‌تواند کیفیت عملکرد شات پلاست را تحت تاثیر قرار دهد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

 •  وزن ساچمه‌های فلزی

یکی از مواردی که تاثیر مستقیمی بر کیفیت کار شات بلاست دارد، جرم و وزن ساچمه‌های کروی است. هر چه در عملیات شات بلاست از ساچمه‌هایی با جرم بالا و سنگین‌تر استفاده شود، ضربات شدیدتر و موثرتری به سطح فلزات وارد خواهند کرد. البته توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب وزن ساچمه‌های فلزی باید ضخامت سطوح را در نظر بگیرید. انتخاب ساچمه‌هایی با جرم بالا برای سطوح فلزی کم ضخامت منجر به آسیب دیدن قطعه خواهد شد.

 • سرعت پاشش ذرات ساینده

اگر سرعت انتقال و پاشش ذرات ساینده فلزی به سطوح بیشتر باشد، سرعت انجام پولیش و تمیزکاری نیز بالاتر می‌رود. بهترین و مناسب‌ترین سرعت برای انتقال ساچمه‌های فلزی به سطوح فلزی 50 تا 100 متر بر ثانیه است.

 • شکل هندسی ساچمه‌های فلزی

ساچمه‌های فلزی بر اساس جنس و شکل هندسی انواع مختلفی دارند. با این که اغلب ساچمه‌های فلزی کروی شکل هستند اما تعدادی از آنها اندازه کوچکتر و زاویه‌دار دارند. به منظور رفع آلایندگی و پولیش سطوح فلزی صاف از ساچمه‌های کروی و از ساچمه‌های زاویه‌دار جهت صیقلی کردن گوشه فلزات استفاده می‌شود. قبل از انجام عملیات شات بلاست ابتدا باید نوع ساچمه را متناسب با کار خود انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

 •  زاویه پاشش ساچمه‌های فلزی

انتخاب زاویه پاشش مناسب از دیگر مواردیست که تاثیر زیادی در کیفیت عملکرد دستگاه دارد. اگر مناسب‌ترین زاویه را برای پاشش ساچمه با سطح مورد نظر انتخاب کنید، عملیات تمیزکاری در کمترین زمان ممکن و به نحو احسن انجام خواهد شد.

 • اندازه ساچمه

ساچمه‌های ساینده شات بلاست در سایزهای متنوعی ساخته می‌‌شوند. هر چه اندازه و سایز ساچمه بزرگتر باشد، سطح بیشتری را پوشش داده و عملیات پولیش با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. بنابراین به منظور افزایش سرعت کار برای پولیش فلزات با سطح مقطع وسیع، بهتر است از ساچمه‌های بزرگ استفاده کنید.

چرا باید از شات بلاست استفاده کنیم؟

عملیاتی همچون ریخته‌گری، جوشکاری، حکاکی، لعاب‌کاری و .‌.. حتما باید بر روی سطوح صاف انجام گیرند تا بهترین کیفیت و بالاترین دوام را داشته باشند. از طرفی بر روی تمام سطوح مختلف همواره ناهمواری‌ها، آلایندگی و ناصافی‌های زیادی وجود دارد. قبل از انجام عملیات نامبرده ابتدا باید سطوح مورد نظر صیقل داده شده و از هرگونه آلایندگی پاک شوند.

دستگاه شات بلاست دستگاه صنعتی بسیار پرکاربرد بوده که از آن برای رفع آلایندگی و پولیش سطوح مختلفی استفاده می‌شود.

موارد کاربرد شات بلاست

از دستگاه شات بلاست می‌توان برای پاکسازی سطوح مختلفی استفاده کرد، بنابراین این دستگاه در صنایع بسیار گسترده‌ای کاربرد دارد. از موارد کاربرد shot blast می‌توان به صنعت خودروسازی (ساخت قطعات فلزی و پلاستیکی خودرو)، صنایع هوا و فضا، ماشین آلات صنعتی، صنایع نفت و گاز، صنعت ساختمان سازی، ساخت دیوارهای بتنی، سد سازی، ساخت پل، انواع سازه‌های ساختمانی، نجاری، پروژه‌های کار با چوب و تعمیرات، تولید مصالح سنگی، شات بلاست کپسول آتش‌نشانی، کشتی سازی، راه آهن و … اشاره کرد.

موارد کاربرد شات بلاست

دستگاه شات بلاست چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

شات بلاست با انجام عملیات پولیش و پاکسازی از سطوح مختلفی همچون فلزات، چوب، سنگ، بتن و پلاستیک سبب افزایش مقاومت، طول عمر و زیبایی این سطوح می‌شود. از خدمات شات بلاست می‌توان به لایه برداری، رنگ‌برداری، زنگ زدایی، ماسه‌زدایی، زبر کردن سطوح، پلیسه زدایی، رفع لکه‌های روی سطوح، مات کردن سطح، رفع ترک‌های ریز، افزایش سختی و مقاومت سطوح، رفع ناهمواری‌ها، صاف و صیقلی کردن سطوح اشاره کرد.

این دستگاه با زدودن و رفع آلودگی‌های سطحی و روغنی و هر گونه ناپاکی سطوح را برای انجام عملیات مختلفی از قبیل حکاکی، تراشکاری، آبکاری و … آماده می‌کند.

برای مشاوره و خرید تجهیزات آتش نشانی با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۰۰۱۵۴ ***  ۰۲۱۳۳۵۰۰۴۶۹ *** ۰۹۰۱۳۷۴۰۱۱۶ *** ۰۹۱۲۶۰۸۱۱۷۱

ارائه دهنده برترین خدمات ایمنی، آتش نشانی و آزمایشگاه در تهران فروش تجهیزات اعلام و اطفای حریق، کپسول های آتش نشانی
شارژ کپسول آتش نشانی، شارژ خاموش کننده آتش نشانی، اعلام حریق، اطفاء حریق،شات پلاست، تست هیدرواستاتیک

خدمات شات بلاست در شرکت ماهان گستر همگام

شرکت ماهان گستر همگام دارنده دستگاه شات پلاست رنگ زدایی انواع سیلندر، با ساچمه بدون آسیب به بدنه جهت رنگ آمیزی بهتر ، کاملا استاندارد و به صورت تخصصی صورت می گیرد، همچنین در شرکت ماهان گستر همگام در صورت نیاز در آزمایشگاه ، تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی بر روی خاموش کننده ها انجام می شود و قبل از شارژ کپسول آتش نشانی عملیات شات و رنگ در صورت نیاز بر روی این خاموش کننده های آتش انجام می گیرد.

می توان گفت قبل از کار با شات بلاست انجام آن بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود مشکلات جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت. ماهان گستر همگام خدمات شات بلاست را با بهترین قیمت و کیفیت به مشتریان گرامی ارائه می دهد.

در این مجموعه علاوه بر ارائه تمام خدمات شات بلاست محصولاتی همچون کپسول آتش‌نشانی CO2، کپسول آتش‌نشانی آب و گاز، کپسول آتش‌نشانی پودر و گاز، کپسول آتش‌نشانی بیوورسال و کپسول آتش‌نشانی 6ABC اشاره کرد.

سخن پایانی

انجام عملیاتی همچون ریخته‌گری، حکاکی، تراشکاری، آبکاری و … بر روی سطوح مختلف نیازمند در دسترس بودن سطحی صاف، صیقلی و تمیز است. در صنعت پولیش سطوح مختلف توسط دستگاه شات بلاست انجام می‌شود. از این دستگاه برای پاکسازی سطح انواع فلزات، پلاستیک، بتن، سنگ و چوب استفاده می‌شود. شات بلاست با نیروی گریز از مرکز و پرتاب ساچمه‌های فلزی به سمت قطعه مورد نظر کار خود را انجام می‌دهد. شات بلاست تونلی، بشکه‌ای، وایرمش، نواری و … از انواع پرکاربرد shot blast هستند.

سوالات متداول

شات بلاست چه کاری انجام می‌دهد؟

شات بلاست دستگاهی صنعتی بوده که توسط پرتاب ساچمه‌های محکم فلزی توسط توربین، به پاکسازی و صیقل دادن سطوح مختلف می‌پردازد.

شات بلاست برای پولیش چه سطوحی قابل استفاده است؟

از شات بلاست‌ها برای پاکسازی و هموار کردن سطح چوب، انواع فلزات، پلاستیک، سنگ و بتن استفاده می‌شود.

کاربرد شات بلاست جیست؟

به طور کلی صنایعی که با مواد چوبی، سنگی، بتنی، پلاستیکی و فلزی سر و کار دارند از موارد کاربرد شات بلاست هستند.

1 دیدگاه در شات بلاست کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *