شات بلاست کپسول آتش نشانی

شات پلاست شات بلاست

شات بلاست برای تمیز کردن، تقویت و یا پولیش فلزات است. شات بلاست، تقریبا در هر صنعت که با فلز کار دارد. از جمله : شات‌ بلاست کپسول آتش نشانی ، هوافضا، خودرو، ساخت و ساز، ریخته گری، کشتی سازی، راه آهن، و بسیاری دیگر کاربرد دارد. دستگاه شات پلاست با استفاده از ساچمه های ریز فولادی جهت از بین بردن رنگ قبلی یا کهنه و زنگ زدگی میشود و آماده میشود.

شرکت ماهان گستر همگام  دارنده دستگاه شات پلاست رنگ زدایی انواع سیلندر، با ساچمه بدون آسیب به بدنه جهت رنگ آمیزی بهتر ، کاملا استاندارد و به صورت تخصصی

شات‌ بلاست کپسول آتش نشانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شات بلاست
شات بلاست

دو فن آوری در شات بلاست استفاده می شود :

Airblasting
Wheelblasting

Wheelblasting به طور مستقیم توسط چرخش یک چرخ توربین که انرژی الکتریکی را  به انرژی حرکتی جنبشی ساینده تبدیل می‌کند کار می‌کند.

ظرفیت هر چرخ از حدود ۶۰ کیلوگرم بر دقیقه تا ۱۲۰۰ کیلوگرم بر دقیقه است. با این مقادیر زیاد از شتاب ساینده ، قطعات بزرگ و یا مناطق وسیعی از قطعات تمیز کاری و  رسوب زدایی می شوند.

اجزاء این دستگاه شامل نوار نقاله غلتکی و سیستم پاک کننده رسوب نوار می باشد و دارای ماشین آلات کنترل کاملا اتوماتیک برای سری کامل تولید کنندگان خودرو است.

شات پلاست
شات پلاست

کاربرد شات بلاست Shot blast application

شات بلاست به صورت گسترده در صنعت به کاربرده می‌شود. از این روش برای بدنه‌های بزرگ و مسطح مانند بدنه‌ی کشتی و خودرو استفاده می‌شود.

توسط دستگاه های شات بلاست می‌توان موارد زیر را به خوبی انجام داد :

 • زنگ زدایی سطوح داخلی و خارجی
 • ماسه زدایی سطوح داخلی و خارجی
 • رنگ زدایی سطوح داخلی و خارجی
 • لایه برداری سطوح شکل گرفته
 • آماده و محیا کردن سطوح
 • زبرکردن سطوح
 • مات کردن سطوح
 • تمیز کاری سطوح
 • اجزای دستگاه های شات بلاست  Components of shot blasting machines
 • توربین دستگاه (مهم ترین قسمت دستگاه) توربین نقش اساسی در دستگاه شات بلاست بازی می‌نماید. این قطعه به ساچمه ها سرعت مناسب جهت برخورد با سطح قطعه کار را می‌دهد.
 • دیگ دستگاه
 • بالابر ساچمه دستگاه
 • هواکش و فیلتر دستگاه

در شرکت ماهان گستر همگام در صورت نیاز در آزمایشگاه ، تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی بر روی خاموش کننده ها انجام می شود و قبل از شارژ کپسول آتش نشانی عملیات شات و رنگ در صورت نیاز بر روی این خاموش کننده های آتش انجام می گیرد .

انواع دستگاه های شات پلاست Different Types of Shot Blasting 

دستگاه های شات بلاست ماسه ای (Grit blasting machine)

این دستگاه ها توسط ذرات ساینده ویژگی سطوح قطعه‌کار را تغییر می‌دهند. این ذرات با حمله برروی سطوح قطعه‌کار آن را تمیز می نمایند. از این دستگاه برای پاک سازی سطح داخلی قالب ها نیز استفاده می‌گردد. همچنین از این دستگاه غالبا برای آماده سازی سطوح قبل از جوشکاری نیز استفاده می‌گردد. این دستگاه پس از رنگ آمیزی سطوح باعث افزایش ماندگاری رنگ و کیفیت سطح قطعه رنگ زده شده می‌شود.

دستگاه های شات بلاست ساینده (Abrasive blasting machine)

با استفاده از این دستگاه می‌توان صافی سطح بسیار خوب برروی سطوح قطعه‌کار ایجاد نمود. این دستگاه با استفاده از ایجاد جریان مواد ساینده تحت فشار بالا برروی سطوح سطحی صاف را پدید می‌آورد.

شات پلاست
شات پلاست

.

دستگاه شات بلاست از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

دستگاه شات بلاست از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: شات بالابر، موتور توربین، هواکش یا توربین گردگیر.

اولین قسمت دستگاه شات بلاست آسانسور است که به عنوان بالابر پلت عمل می کند و گلوله ها را به نازل منتقل می کند این کار از طریق یک نوار نقاله مارپیچ انجام می شود قسمت بعدی موتور توربین اصلی دستگاه است که نقش توپچی را بازی می کند این قسمت از دستگاه شات بلاست شامل تعدادی تیغه و همچنین صفحاتی است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا نقش نگهداری تیغه را به درستی انجام دهند.

توربین همه شات بلاست ها استاتور و روتور است یعنی این دو قسمت وظیفه توزیع و تنظیم زاویه تزریق توربین را بر عهده دارند لازم است که بدانید عامل تعیین کننده برای سرعت و قدرت شاتینگ یا ضربه و پرتاب دستگاه، سرعت و قدرت توربین است.

چه زمانی از شات بلاست استفاده می کنیم؟

شات بلاست زمانی استفاده می شود که لایه های ضخیم و کثیفی بر روی سطح وجود داشته باشد و دارای چسبندگی بالایی است که نیاز به حذف دارند اگر برخی از قطعات حساس فولادی مانند چرخ دنده ها و شفت ها نیاز به فرآیند خوردگی سطحی بسیار کارآمد داشته باشند و محدودیت زمانی وجود داشته باشد، به جای سندبلاست از شات بلاست استفاده می شود.

شاید در این مورد ما سندبلاست را برای تمیز کردن مناطق حساس قطعات توصیه کنیم زیرا در فرآیند شات بلاست، عمق خراش های تولید شده بیشتر از فرآیند سندبلاست است و ممکن است قطعات حساس آسیب ببینند.

انواع دستگاه شات بلاست

در ادامه به برخی از انواع دستگاه های شات بلاست می پردازیم که به شرح زیر است:

شات بلاست بشکه ای:

یکی از قدیمی و کاربردی ترین دستگاه های شات بلاست دستگاه بشکه ای است که روش انجام کار آن به این صورت است که قطعات را از بالای بشکه داخل درام می ریزند و به دلیل چرخش بشکه، قطعات روی هم چیده شده و تمامی سطوح قطعات تمیز می شود.

شات بلاست درامی:

یکی از پیشرفته ترین دستگاه های شات بلاست ماشین های درامی است از آنجایی که نوع بشکه مصرف زیادی دارد سیستم‌های ویژه‌ای برای تخلیه و بارگیری قطعات در یک ماشین معمولی اختراع شده است تا کار را برای اپراتور آسان‌تر کند و در عین حال توانایی غلتش را حفظ کند.

بنابراین در شات بلاست درامی به جای بشکه همیشه از نوار نقاله استفاده می شود که قطعات روی آن قرار می گیرند و توربین از بالا با ساچمه با آن ها برخورد می کند و قطعات پس از تمیز کردن تخلیه می شوند.

ویژگی مهم شات بلاست درامی این است که قطعه را جلاکاری می دهد و تمام گوشه های قطعه را به بهترین شکل ممکن تمیز می کند.

شات بلاست میزی:

شات بلاست های میزی بعد از مدل درامی بیشترین تقاضا را دارند و پیشنهاد می شود در مواقعی استفاده شود که قطعات مورد نیاز بزرگ بوده و با فورج بشکه و درام قابل انجام نباشد.

دستگاه های طراحی شده برای این سیستم با قرار دادن قطعه بر روی صفحه چرخان و پاشیدن شات از توربین به گونه ای است که تمام گوشه های قطعه را تمیز می کنند همچنین کارخانه های بزرگ ریخته گری آهنی و غیر آهنی، آهنگری، عملیات حرارتی، تولید قطعات کوچک خودرو، ماشین آلات و غیره از مدل شات بلاست رومیزی برای نظافت استفاده می کنند.

این دستگاه ها علاوه بر لایه برداری، تاشو، روغن کاری، سندبلاست و غیره با نصب برخی تجهیزات کنترلی قابلیت گیره نیز دارند یعنی دستگاه های شات بلاست رومیزی در سایزهای بزرگ قابل ساخت است و بر اساس تقاضای مشتری می توان تعداد توربین ها را افزایش داد.

شات بلاست آویزی:

ساخت و طراحی مدل شات بلاست آویزی طوری است که در فضاهای اتاق بزرگ برای انجام کارهای گسترده انجام می شود همینطور دستگاه های شات بلاست گزینه ایده آلی برای ساچمه زنی و آماده سازی سطح قطعات صنعتی در تیراژ بالا هستند. این دستگاه ها دارای قلاب های تکی یا درختی هستند که بسته به نوع قطعه و خط تولید مورد استفاده قرار می گیرند.

این روش بهترین و تنها راه برای نصب قطعات بسیار سنگین است با این روش می توان شن و ماسه قالب گیری شده و سایر مواد را با توربین و سیستم هوا حذف کرد و در صورت وجود نقاط غیرقابل دسترس استفاده از این روش بهترین انتخاب برای بهبود کیفیت است.

شات بلاست وایرمش:

شات بلاست وایرمش در دو بخش فلزی و غیرفلزی مورد استفاده قرار می گیرد در بخش فلزی برای تمیز کردن فلزات با ضخامت بسیار نازک یا فلزات نرم و حساس طراحی و به بازار عرضه می شوند و در بخش غیرفلزی برای بلاستینگ سنگ و سرامیک قابل استفاده هستند.

جالب است که بدانید این دستگاه ها مدل خاصی از نوع تونل با عملکرد مخصوص است این روش برای خطوط ریخته گری سنگین و حساس که نیاز به عملکرد کم هزینه و در عین حال دقت دارند بهترین گزینه است.

امروزه علاوه بر تمیز کردن قطعات بزرگ ریخته‌گری، چرخ‌های خودرو، رینگ‌ها و محورها، از شات بلاست وایرمش برای جلوگیری و زدودن سنگ‌ریزه بسیاری از قطعات فولادی استفاده می‌شود که یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه ها استفاده در خطوط فنری است.

 موارد استفاده از شات بلاست

شات بلاست عموما با هدف خاص و مشخصی برای قطعات انجام می شود شات بلاست در بسیاری از موارد به شرح زیر استفاده می شود:

 • آماده سازی سطوح قبل از رنگ آمیزی با روی یا گالوانیزه
 • شات بلاست می تواند سطح قطعات ریخته گری را از بین ببرد
 • عیوب سطحی مانند خوردگی، تخلخل و ترک های کوچک را برطرف می کند
 • افزایش عمر مفید قطعات ریخته گری و نورد شده با نفوذ عمیق قطعات
 • لایه برداری سطوح قطعات آهنگری
 • تمیز کردن و بهبود کاربرد مکانیکی قطعاتی مانند چرخ دنده و شفت در مدت زمان کوتاه
 • پردازش قطعات از برش CNC (مانند آهنگری)
 • حذف گرد و غبار، سندبلاست و رنگ زدایی سطوح خارجی قطعات

کلام پایانی

در این مقاله شات بلاست را بررسی کردیم می توان گفت قبل از کار با شات بلاست انجام آن بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود مشکلات جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت.

ماهان گستر همگام خدمات شات بلاست را با بهترین قیمت و کیفیت به مشتریان گرامی ارائه می دهد متقاضیان محترم می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب و متعهد این گروه تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *