مقایسه کامل خاموش کننده آتش‌نشانی پودری ABC و BC

مقایسه کامل خاموش کننده آتش‌نشانی پودری ABC و BC

منظور از کپسول آتش‌نشانی ABC چیست؟

اولین و مهم‌ترین تجهیزاتی که در خاموش کردن آتش نقش بسزایی دارند، کپسول‌های آتش‌نشانی هستند. این خاموش کننده‌ها با مدیریت آتش در همان لحظات ابتدایی قادرند از گسترش شعله‌های آتش جلوگیری کنند. کپسول‌های آتش‌نشانی انواع مختلفی داشته و هر کدام برای خاموش‌ کردن گروه‌های آتش‌نشانی مختلف استفاده می‌شود.

انتخاب کپسول آتش‌نشانی مناسب با نوع آتش‌سوزی و اطمینان از عملکرد صحیح آن در فرایند اطفا حریق بسیار کمک کننده است. کپسول آتش‌نشانی ABC و BC دو مورد از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین خاموش‌کننده‌های آتش‌نشانی هستند. در ادامه این مطلب قصد دادیم به مقایسه خاموش کننده پودری ABC و BC بپردازیم.

با توجه به اینکه چه نوع ماده‌ای مورد حریق قرار گرفته است، آتش‌سوزی به چند دسته (A, B, C, D, E و F) طبقه‌بندی می‌شود. کپسول آتش‌نشانی ABC یکی از بهترین و موثرترین کپسول‌های آتش‌نشانی بوده که قادر است حریق ناشی از جامدات (نوع A)، مایعات قابل اشتعال(نوع B) و گازهای قابل اشتعال (نوع C) را خاموش کند.

درون محفظه فلزی این نوع خاموش کننده با استفاده از پودر ABC آمونیوم فسفات و گاز فشار بالا برای تخلیه مواد از درون مخزن پر شده است‌‌. این کپسول‌ها در حجم‌های گوناگون 2 کیلوگرم، 4 کیلوگرم و 6 کیلوگرم وجود دارند که به ترتیب برای اطفا حریق در محیط‌های کوچک، متوسط و محیط‌های بزرگ اختصاصی شده‌اند.

منظور از کپسول آتش‌نشانی ABC چیست؟

کپسول‌های آتش‌نشانی ABC چه مزایا و ویژگی‌هایی دارند؟

برای مقایسه کپسول آتش‌نشانی پودری ABC و BC ابتدا بهتر است با مزایای این کپسول‌‌ها آشنا شوید. یکی از ویژگی‌هایی که سبب شده کپسول آتش‌نشانی ABC نسبت به سایر کپسول‌های آتش‌نشانی کاربردی‌تر شود، توانایی بالای آن در اطفا حریق‌های گوناگون است. این نوع خاموش کننده قادر است انواع حریق‌ها مخصوصا آتش‌سوزی‌های نوع A، B  و C را خاموش کند.

یکی از نگرانی‌هایی که در رابطه با استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی وجود دارد، وجود برق در محیط است. این کپسول‌ها برای اطفا حریق در محیط‌های برقی نیز ایمن بوده و می‌توانند به نحو احسن آتش را خاموش کنند. در آتش‌سوزی‌هایی که جریان برق در محیط وجود دارد نمی‌توان از آب استفاده کرد چرا که رسانای جریان برق بوده و فقط وضع را بدتر می‌کند. پودر ABC نارسانای جریان برق بوده و قادر است بدون هیچ گونه خطری عملیات اطفا حریق در محیط‌های برقی را انجام دهد. از دیگر مزیت‌های کپسول آتش‌نشانی اطفا حریق در کوتاه ترین زمان ممکن است که خسارات ناشی از آتش‌سوزی را بسیار کاهش می‌دهد.

منظور از کپسول آتش‌نشانی BC چیست؟

از دیگر خاموش کننده‌های کاربردی و رایج در اطفا حریق کپسول‌های آتش‌نشانی BC هستند. این کپسول‌ها برای خاموش کردن حریق‌های نوع B و C بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند. درون محفظه فلزی این کپسول‌ها با استفاده از پودر بی‌کربنات سدیم و بی‌کربنات پتاسیم پر شده است. کپسول‌های آتش‌نشانی BC در حجم‌های ۶ و ۱۲ کیلوگرمی و بر اساس استاندارد تولید می‌شوند.

منظور از کپسول آتش‌نشانی BC چیست؟

کپسول آتش‌نشانی BC چه مزایا و ویژگی‌هایی دارند؟

خاموش کننده‌های BC قابل استفاده در مکان‌های مختلفی از ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی، پمپ بنزین و … هستند. از مزایای این کپسول می‌توان به قابلیت جابجایی و استفاده راحت از آن اشاره کرد. گاز فشار بالای درون این کپسول به تخلیه سریع‌تر و بهتر پودر BC کمک می‌کند به طوری که برای استفاده از آن تنها کافیست اهرم را بکشید.

مواد پر شده درون این کپسول‌ها غیرسمی بوده و هیچ گونه خطر سویی برای محیط زیست ندارد. اثر خاموش کنندگی بی‌کربنات پتاسیم از بی‌کربنات سدیم بیشتر است. توجه کنید که کپسول‌های BC قیمت بالایی دارند اما اثربخشی فوق العاده آنها  سبب شده تا طرفداران زیادی در سراسر جهان داشته باشند.

کپسول‌های آتش‌نشانی ABC و BC چه معایبی دارند؟

یکی از معایب خاموش‌کننده‌های ABC و BC آلودگی محیط پس از فرایند اطفا حریق است. این امر ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد اما عملکرد حرفه‌ای این کپسول سبب شده که این عیب اصلا به چشم نیاید. همچنین کپسول‌های آتش‌نشانی ABC و BC گزینه مناسبی برای اطفا حریق تجهیزات الکترونیکی محسوب نمی‌شوند چرا که ممکن است به آنها آسیب برسانند.

مقایسه خاموش کننده پودری ABC و BC

با توجه به اهمیت این دو کپسول در عملیات اطفا حریق و سوال بسیاری از افراد که کدام کپسول کارآمدتر عمل می‌کند، به مقایسه خاموش کننده پودری ABC و BC می‌پردازیم:

  1.  درست است اینکه هر دوی این کپسول در اطفا حریق بسیار کاربردی عمل می‌کنند، اما قدرت خفه‌کنندگی و خاموش کنندگی آتش در کپسول‌های ABC نسبت به BC بالاتر است. سدیم بی‌کربنات موجود در مخزن خاموش کننده ABC قادر است طیف وسیعی از انواع آتش‌سوزی را خاموش کند لذا از این نوع خاموش کننده می‌توان برای خاموش کردن انواع جامدات همچون کاغذ، پارچه، چوب و همچنین مایعات و جامدات استفاده کرد.
    نوع پودر استفاده شده در کپسول‌های آتش‌نشانی BC بی‌کربنات سدیم و بی‌کربنات پتاسیم است. هر دوی این کپسول‌ها قادرند حریق‌های نوع B و C را خاموش می‌کنند و تفاوت آنها در قدرت خاموش کنندگی بوده که در بی‌کربنات پتاسیم بالاتر است.
  2. به طور کلی احتمال بازگشت شعله‌های آتش پس از اطفا حریق در کپسول‌های ABC نسبت به BC کمتر است‌. همچنین احتمال برگشت شعله‌های آتش در کپسول‌های BC بی‌کربنات پتاسیم از بی‌کربنات سدیم کمتر است.
  3. کپسول‌های آتش‌نشانی ABC و BC هر دو نارسانای جریان برق هستند که یک مزیت محسوب می‌شود. این خاموش‌کننده مناسب برای اطفا حریق در محیط‌های دارای برق و الکتریسیته هستند. نارسایی الکتریکی خاموش کننده ABC بالغ از ۵۰۰۰ ولت بوده و که این کپسول را برای خاموش کردن آتش در محیط‌های برقی بسیار کاربردی کرده است.
  4. یکی از مشکلات رایج در بین تمام کپسول‌های آتش‌نشانی پودری کلوخه شدن و جذب رطوبت آنهاست. منظور از کلوخگی چسبیدن ذرات پودر خاموش کننده در اثر جذب رطوبت و تبدیل آنها به یک توده است. این مورد یکی از ویژگی‌های منفی کپسول های آتش‌نشانی محسوب می‌شود. مقدار جذب رطوبت و درصد کلوخگی کپسول‌های BC دو برابر خاموش کننده‌های ABC بوده که یک محسوب می‌شود. البته در کپسول‌های پودری باکیفیت و معتبر مشکل کلوخگی با استفاده از افزودن مواد خاصی از جمله روغن سیلیکون تا حدودی رفع شده است.
  5. دمای ذوب پودر آمونیوم فسفات موجود در کپسول‌های ABC، ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد است. پودر ABC پس از ذوب شدن به خوبی سطح آتش را پوشش می‌دهد. در حالیکه دمای ذوب مواد پودری در کپسول‌های BC حاوی بی‌کربنات سدیم ۲۷۰ درجه سانتیگراد و در بی‌کربنات پتاسیم ۱۰۰ درجه سانتیگراد است. این مواد پودری نیز با پوشش کامل سطح آتش به خاموش کردن حریق کمک می‌کنند اما با توجه به دمای ذوبی که دارند برای اطفا حریق نوع A مناسب نیستند.
  6. پودر آمونیوم فسفات پس از رسیدن به دمای ذوب سطح وسیعی از آتش‌سوزی را پوشش داده و بعد از کاهش دما به موادی سخت تبدیل می‌شود. این مواد از رسیدن اکسیژن به آتش سبب خفگی حریق و با قطع واکنش‌های زنجیره‌ای در عملیات حریق نقش دارند. خاموش‌ کننده‌های BC پس از ذوب شدن کربن دی‌اکسید تولید می‌کنند که سبب خفگی آتش می‌شود.
  7. یکی از مشکلاتی که در انواع خاموش‌کننده‌ها از جمله خاموش کننده‌های پودری از جمله ABC و BC وجود دارد، مشکل خوردگی بدنه توسط مواد درون آن است. برای رفع این مشکل بدنه داخلی کپسول آتش‌نشانی را با استفاده از استیل ضد زنگ پوشش می‌دهند.

برندهای معتبر کپسول آتش‌نشانی پودری  ABC و BC

پس از مقایسه کپسول آتش‌نشانی پودری ABC و BC نوبت به معرفی بهترین برندهای این دو محصول می‌رسد.  امروزه کمپانی‌های زیادی در سراسر دنیا از جمله کشور ایران به تولید و طراحی انواع تجهیزات آتش‌نشانی از جمله خاموش کننده‌های ABC و BC مشغول هستند. اما بهترین، معتبرترین و قابل اعتمادترین تولیدکننده‌های این تجهیزات در کشور ایران قرار دارند.

کپسول‌های آتش‌نشانی ABC و BC تولید ملی علاوه بر کیفیت فوق‌العاده و طول عمر بالا قیمت مناسبی نیز دارند. از جمله برندهای باکیفیت و پرفروش خاموش کننده‌های ABC و BC می‌توان به برند سپهر، هونامیک، دژ، آرمان، پیشگامان، کارا و توچال اشاره کرد.

خرید کپسول‌های آتش‌نشانی ABC و BC از ماهان گستر همگام

یکی از بزرگترین و معتبرترین مجموعه‌های پخش و توزیع انواع تجهیزات آتش‌نشانی ماهان گستر همگام است‌. این مجموعه بهترین برندهای تجهیزات آتش‌نشانی از جمله برند دژ، آرمان، توچال و سعدی را با همراه با ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش در اختیار کاربران خود در سراسر جهان قرار می‌دهد. یکی از خدماتی که شرکت ماهان گستر همگام برای جلب رضایت مشتریان خود انجام می‌دهد، شارژ کپسول آتش‌نشانی است بنابراین می‌توانید کپسول‌های قابل شارژ مجدد خود را با اطمینان کامل به این مجموعه بسپارید.

در مجموعه ماهان گستر همگام کلیه تجهیزات آتش‌نشانی اعلام حریق و اطفا حریق از جمله کپسول آتش‌نشانی CO2، کپسول آتش‌نشانی ABC، کپسول آتش‌نشانی BC، کپسول آتش‌نشانی آب و گاز، کپسول fm200، کپسول بیوورسال و کپسول پودر و گاز در برترین کیفیت به فروش می‌رسد. ارائه کالا با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، ضمانت نامه و خدمات پس از فروش محصول، ارائه فاکتور رسمی، ارسال به درب منزل و شارژ انواع کپسول‌های آتش‌نشانی از خدمات ماهان گستر است.

سخن پایانی

دو مورد از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین خاموش کننده‌های آتش‌نشانی، کپسول‌های آتش‌نشانی پودری ABC و BC هستند. کپسول‌های ABC برای اطفا حریق جامد، مایع و گاز و کپسول‌های BC برای اطفا حریق مایعات و جامدات طراحی شده‌اند.  برای درک بهتر و آشنایی بیشتر شما در این محتوا سعی کردیم به مقایسه خاموش کننده پودری ABC و BC بپردازیم. می‌توانید این دو نوع خاموش کننده را در برترین کیفیت همراه با مناسب‌ترین قیمت از ماهان گستر همگام تهیه کنید.

سوالات متداول

کپسول‌ آتش‌نشانی ABC برای اطفا چه نوع حریق‌های مناسب هستند؟

این کپسول‌ها قادرند آتش‌سوزی‌های نوع A، B و C را به طور حرفه‌ای خاموش کنند.

احتمال بازگشت شعله‌های آتش در کسپول‌های آتش‌نشانی ABC و BC چگونه است؟

در کپسول‌های آتش‌نشانی ABC احتمال بازگشت شعله‌های آتش پس از اطفا حریق کمتر است.

از بین کپسول آتش‌نشانی ABC و BC کدام بهتر است؟

با توجه به ویژگی‌هایی همچون اطفا حریق‌های بیشتر، درصد کلوخگی پایین‌تر و احتمال کمتر شعله‌های آتش کپسول‌های آتش‌نشانی ABC گزینه بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *