فرآیند شارژ مجدد کپسول آتش نشانی چیست؟

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی یکی از ملزوامت مهم و ضروری برای کلیه تجهیزات ایمنی ساختمان می باشد بنابراین نحوه استفاده و نگهداری از این محصول بسیار مهم است شارژ کپسول آتش نشانی یکی از نکات مهمی است که همیشه باید به آن توجه کنید بنابراین در زیر به شما خواهیم گفت که چگونه یک کپسول آتش نشانی را شارژ کنید و چگونه می توانید از خدمات ما بهره‌مند شوید پس با ما همراه باشید.

شایان ذکر است که بدانید استفاده مکرر از این کپسول ها قطعا کارایی اولیه خود را از دست می دهد و باعث می شود در اطفای حریق عملکرد خوبی نداشته باشد در این صورت لازم است خاموش کننده را به صورت دوره ای شارژ کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی و زمان انجام این فرآیند آشنا شوید همچنین فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی تجهیزات مهمی برای اطفاء حریق ساختمان هستند انواع کپسول های آتش نشانی با توجه به انواع آتش سوزی هایی که ممکن است در مکان های مختلف اتفاق بیفتد انتخاب می شوند و باید همیشه در دسترس باشند تا در زمان آتش سوزی بتوان با اطمینان از آنها استفاده کرد اما اگر این کپسول ها به درستی نگهداری نشوند و کپسول ها ارسال نشود ممکن است مشکل ساز شود در ادامه این مقاله در مورد اهمیت شارژ مجدد کپسول آتش نشانی صحبت خواهیم کرد.

همانطور که می دانید از فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش یکبار استفاده شود قطعا محتویات آن به طور کامل تخلیه نمی شود لذا کپسول همچنان باید شارژ شود فرآیند تخلیه محتویات یک کپسول آتش نشانی را فرآیند تخلیه می نامند فرآیند تخلیه مجدد کپسول آتش نشانی را می توان به راحتی با فشار دادن ماشه انجام داد تا مواد دیگر خارج نشوند تمام محتویات کپسول باید قبل از شارژ خالی شود و کپسول دوباره شارژ شود.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی

بهتر است بدانید شارژ کپسول های آتش نشانی فرآیندی ظریف و دشوار است و سهل انگاری در آن مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال دارد در ادامه شما را با نحوه شارژ این تجهیزات آشنا می کنیم.

1) محتویات داخل کپسول خاموش کننده را بررسی کنید: همانطور که گفته شد کپسول های خاموش کننده حاوی محتویات مختلفی مانند آب، گاز، پودر و غیره می باشد که واضح است که ارسال این محصول باید با توجه به مواد داخل آن انجام شود برای مثال نمی توان از گاز یا آب برای شارژ کپسول های خاموش کننده فوم استفاده کرد.

2) تخلیه کپسول آتش نشانی: به طور خلاصه می توان گفت که در این مرحله کارشناسان محتویات کپسول را خالی کرده و هرگونه ناخالصی را از آن خارج می کنند و در نهایت این محصول آماده ارسال است.

3) تمیز کردن کپسول آتش نشانی: پس از باز کردن بسته بندی، نوبت به تمیز کردن محفظه و متعلقات مربوطه مانند سیلندر، اهرم، شلنگ و غیره  می رسد که در این زمینه وضعیت اهرم و حلقه آب بندی به دقت بررسی می شود کارشناسان در صورت وجود نقص آن را تعویض یا تعمیر می کنند.

4) فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی: پس از انجام مراحل فوق به مرحله نهایی یعنی شارژ یا پرکردن کپسول آتش نشانی می رسیم که با استفاده از دستگاه فشار در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

اهمیت خاموش کننده های شارژ: چرا خاموش کننده ها باید شارژ شوند؟

اصولا کپسول های آتش نشانی شارژ کم، تاریخ گذشته ممکن است جان افراد را به خطر بیندازد بنابراین تمامی تاسیسات، ساختمان ها و مشاغل مستلزم این هستند که کپسول های آتش نشانی توسط پرسنل آموزش دیده و واجد شرایط شارژ شوند شرکت های حفاظت حریق ابزار، آموزش و دانش لازم برای اطمینان از کارکرد خاموش کننده ها را دارند و می توانند خاموش کننده ها را با رسانه های اطفای مناسب حمل کنند.

روش های شارژ کپسول های آتش نشانی

  1. اولین قدم در ارسال این کپسول ها آگاهی از نوع و محتویات آنهاست به عنوان مثال کپسول های (A) حاوی آب هستند و دسته های دیگر (B، C، D و غیره) نیز دستورالعمل خاص خود را دارند بنابراین، این نکته بسیار مهم است زیرا اگر به طور تصادفی کپسول آب را پر از گاز کنیم بسیار خطرناک است در این مرحله پس از اطلاع از محتویات کپسول، کپسول را کاملا خالی کرده و دریچه آن را خارج می کنیم.
  2. مرحله دوم برای فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی، بازرسی کامل و تمیز کردن کپسول است برای این کار تمام قسمت های کپسول اعم از مخزن، شیلنگ، گیج فشار و غیره را تمیز کنید و سپس سلامت بازو و رینگ پمپ را بررسی کنید در صورت مشاهده هرگونه آسیب یا سوراخ، آنها را تعمیر کنید برای اطمینان کامل می توانید این کار را با کمک دستگاهی به نام نشتی یاب انجام دهید.
  3. در مرحله بعد به دستگاهی نیاز دارید که محتویات کپسول (آب، گاز، ماده خشک، دی اکسید کربن و غیره) را به داخل مخزن فشار دهد توجه داشته باشید که مقدار مواد مصرفی نیز در حمل کپسول بسیار مهم است و باید متناسب با وزن مخصوص مخزن باشد در نهایت پس از انجام مراحل فوق، یک مهر و موم جدید بر روی فیوز نصب شده و یک برچسب حمل و نقل بر روی آن قرار می گیرد و در نهایت اگر کپسول فرسوده و خیلی قدیمی است، توصیه می شود آن را بیرون کشیده و کپسول آتش نشانی جدید خریداری کنید.

چه زمانی کپسول های آتش نشانی باید شارژ شوند؟

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی به این صورت است که بعد از استفاده مجدد باید شارژ شوند تا مطمئن شد فشار کافی و ماده اطفاء کننده ذخیره شده و آماده خاموش کردن آتش احتمالی بعدی است و در ادامه می توان گفت کپسول های آتش نشانی باید پس از هر بار استفاده به درستی باید شارژ مجدد شوند لذا مجموعه ماهان گستر همگام یکی از بهترین خدمات دهنده شارژ کپسول آتش نشانی با قیمت مناسب و مقرون به صرفه می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *