تجهیزات اطفاء حریق  

تجهیزات اطفاء حریق  

تجهیزات اطفاء حریق یا سیستم اعلام حریق برای خاموش کردن، کنترل یا جلوگیری از گسترش آتش با فرمول های شیمیایی خاص طراحی شده است بنابراین این سیستم ها می توانند تحت نظارت پنل کنترل یا تمام اتوماتیک کار کنند.

لازم به ذکر است که بدانید این تجهیزات حریق بیشترین محافظت را برای افراد در برابر آتش دارد زیرا در صورت آتش سوزی، این سیستم آسیب را به حداقل می رساند کارشناسان تیم ماهان گستر همگام همیشه بهترین نوع سیستم اطفای حریق، اطفاء کننده خودکار و عامل اطفاء را برای هر موقعیت خاص بر اساس بار آتش سوزی، نوع کلاس و فعالیت های انجام شده انتخاب می کند.

تجهیزات اطفاء حریق کاربردهای فراوانی دارد به همین دلیل امروزه از انواع سیستم های اطفاء حریق برای موارد مختلف در آتش سوزی استفاده می شود این سیستم ها نه تنها ایمنی ساکنین شما را در اولویت قرار می دهند، بلکه در صورت وقوع بدترین اتفاق، از اموال شما نیز محافظت می کنند همچنین این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که جایگزین ایمن و پیشرفته تری برای کپسول های آتش نشانی سنتی و سیستم های اسپرینکلر هستند.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

اطفا حریق چیست؟

اطفاء حریق قسمت مهمی از یک تجهیزات ایمنی در آتش نشانی است که می تواند از خسارات مالی و جانی ناشی از آتش سوزی جلوگیری کنند آتش معمولا بر حسب نوع سوخت و نوع ترکیب به چهار دسته تقسیم می شود آب، پودر، فوم و دی اکسید کربن که جزو مهمترین موادی هستند که امروزه به عنوان کپسول آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل برخی از مشکلات محیطی، محدودیت های اقتصادی و غیره استفاده از برخی دیگر از عوامل خاموش کننده مانند هیدروکربن های هالوژنه و پودرهای شیمیایی رو به کاهش است یعنی اکثر این خاموش کننده ها فقط قادر به خاموش کردن یک یا دو نوع آتش هستند، بنابراین تحقیقات و مطالعات بر روی کپسول های آتش نشانی اطفاء حریق همچنان ادامه دارد.

انواع تجهیزات اعلام و اطفا حریق

تجهیزات اطفاء حریق یکی از موارد مهم در آتش نشانی است که همواره باید به آن توجه کرد زیرا خطر همیشه در کمین انسان ها است؛ ممکن است هر لحظه و هرجایی خودتان یا عزیزانتان و حتی هم‌نوعانتان دچار حوادث آتش سوزی شوید؛ آشنایی شما به استفاده‌ی صحیح از کپسول آتش نشانی میتواند به شما در زمان وقوع این اتفاقات کمک کند و از خطرات و آسیب های جبران ناپذیر آن بکاهد.

منشا آتش سوزی های مختلف ممکن است متفاوت باشد بنابراین استفاده از روش های مختلف برای کنترل آن ضروری است بنابراین می توان آن را از نظر اجرا و اهمیت به چهار دسته مجزا تقسیم کرد:

 1. سیستم های اطفاء حریق: این سیستم ها بسته به نوع اطفای حریق از تجهیزات مختلفی در آتش سوزی استفاده می کند.
 2. کپسول های آتش نشانی: این کپسول ها در انواع گاز، آب، پودری و فوم موجود می باشند.
 3. تجهیزات اطفا حریق FM200: این تجهیزات می توانند در کمترین زمان ممکن آتش را خاموش کنند.
 4. تجهیزات آتش نشانی کمکی: تجهیزات کمکی آتش نشانی شامل دریچه ها و شلنگ های سیگنال های اضطراری و جعبه های کمک های اولیه است.

لیست تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق یکی از مهم ترین تجهیزات آتش نشانی است بسته به نوع آتش سوزی انواع مختلفی از تجهیزات اطفای حریق وجود دارد که می تواند اتوماتیک یا دستی باشد اگر بخواهیم تجهیزات سیستم های اطفای حریق را به طور کلی نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپرینکلر
 • کپسول آتش نشانی
 • پتوی آتش نشانی
 • پمپ های تقویت کننده آتش
 • شلنگ و قرقره آتش نشانی
 • مانیتور آتش نشانی
 • شیرهای هیدرانت آتش نشانی
 • جعبه آتش نشانی در سیستم اطفاء حریق
 • شلنگ های آتش نشانی
 • کپسول گاز FM200
 • کپسول گاز IG55
 • کپسول گاز دی اکسید کربن

روش های اطفاء حریق

اطفاء حریق شامل 3 روش است که برای درک بهتر این روش ها بهتر است مثلث آتش را بشناسید. شاید اصطلاح مثلث آتش را در بحث های آتش نشانی شنیده باشید آتش از سوخت، گرما و اکسیژن تشکیل شده است این سه جنبه برای شعله ور شدن و ادامه آتش ضروری است و اگر یکی از جنبه ها حذف شود، آتش خاموش می شود در نتیجه با توجه به مثلث آتش، آتش را می توان به سه روش خاموش کرد:

 1. اطفاء حریق با خنک کردن آتش (سرد کردن): برای اطفاء حریق دما را از نقطه اشتعال پایین می آورند و به این ترتیب آتش خاموش می شود.
 2. اطفاء حریق با خفگی آتش: این دسته از اطفاء حریق تا مقداری می تواند اکسیژن اطراف را به حداقل برساند تا از ادامه آتش کاملا جلوگیری شود بنابراین اکسیژن را می توان با گازهای خنثی مانند دی اکسید کربن کاهش داد.
 3. اطفاء حریق با بین بردن ترکیبات قابل اشتعال: در آتش سوزی توسط مایعات و گازها می توانید مواد قابل اشتعال را از بین ببرید و آتش را خاموش کنید.

سیستم اطفا حریق اتاق سرور یا مرکز داده

اگر دارای مجموعه ای از مراکز داده یا فناوری اطلاعات هستید به احتمال زیاد از سیستم‌های مختلفی استفاده می‌کنید، از سیستم تهویه مطبوع قدرتمند گرفته تا منبع تغذیه بدون وقفه، ژنراتور پشتیبان اضطراری یا سیستم اطفاء حریق اتاق سرور، تا از آسیب احتمالی به کسب‌وکار خود جلوگیری کنید.

از آنجایی که مرکز داده شما احتمالا مملو از رایانه، هارد دیسک و سایر تجهیزات حساس است، برای محافظت از سرمایه خود در صورت آتش سوزی به سیستم اطفاء آتش سوزی نیاز دارید اما در گذشته از هالون ها برای مهار آتش به جای آب استفاده می کردند زیرا یکی از اصلی ترین گزینه ها برای اطفای حریق بودند اما به تدریج حذف شدند.

خرید تجهیزات اطفاء حریق

از آنجایی که کپسول های آتش نشانی با جان و مال مردم سروکار دارند، تجهیزات حساسی هستند، بنابراین باید از مکان های معتبر خریداری شوند ماهان گستر همگام با ارائه برندهای معتبر تجهیزات اطفاء حریق آتش نشانی اروپایی و ایرانی منبع خوبی برای خرید این تجهیزات می باشد لازم به ذکر است که در مجموعه ماهان گستر می توان انواع مختلفی از تجهیزات را با توجه به انواع سیستم های اعلام حریق و اطفای حریق تهیه کرد.

قیمت تجهیزات اطفاء حریق

قیمت تجهیزات اطفاء حریق با توجه به امکانات حریق کاملا متفاوت است یعنی می توان گفت بین سیستم اطفاء حریق ثابت و قابل حمل تفاوت قیمت وجود دارد در اطفاء حریق توسط کپسول آتش نشانی، قیمت کپسول به وزن و اجزای آن بستگی دارد یعنی در سیستم اطفای حریق اسپرینکلر اگر اسپری روی سقف یا روی دیوار باشد، اختلاف قیمت نیز ایجاد می کند قیمت نیز به نوع، تعداد و سایز آبپاش ها و نوع طراحی سیستم اطفای حریق بستگی دارد برای اطلاع از قیمت اطفا حریق با کارشناسان ماهان گستر همگام تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *