کپسول آتش نشانی آب و گاز چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کپسول آتش نشانی آب و گاز  خاموش کننده ای بوده که حاوی آب به عنوان عامل خاموش کننده همراه با مواد افزودنی است و با نیتروژن یا دی اکسید کربن تحت فشار قرار می گیرد. شارژ کپسول آتش نشانی با بهترین پودر در ماهان گستر انجام می‌شود. درصورتی که کپسول آتش نشانی را در مدت طولانی در اختیار دارید حتما قبل از استفاده آن را یک بار شارژ کرده تا باعث بروز خسارات جبران ناپذیر نشود. توجه داشته باشید که این کپسول ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام آنها با توجه به شرایط و زمان بندی خاصی شارژ می‌شوند.

اثربخشی آن در صورت بروز آتش سوزی در 2 ویژگی نهفته است:

از یک طرف، آب خارج شده توسط خاموش کننده به عنوان یک عامل خنک کننده عمل می کند و گرما را جذب می کند.

و از طرفی کپسول های آب به وسیله بخاری که باعث جوشیدن آب می شود آتش را خفه می کنند.

 کپسول آتش نشانی آب و گاز چه نوع آتشی را خاموش می کند؟

کپسول آتش نشانی آب و گاز
کپسول آتش نشانی آب و گاز

 کپسول آتش نشانی آب و گاز به طور موثر در برابر آتش های کلاس A، یعنی سوخت های جامد مانند چوب، مقوا، پارچه و غیره عمل می کند.

به میزان کمتری در برابر آتش سوزی های کلاس B یعنی سوخت های مایع مانند روغن های هیدروکربنی، بنزین و غیره نیز موثر است.

لازم است بدانید که این نوع خاموش کننده برای استفاده در مکان هایی که جریان الکتریکی یا منابع برق فعال وجود دارد مناسب نیست.

ویژگی های اصلی کپسول آتش نشانی آب و گاز

ویژگی اصلی  که درباره کپسول آتش نشانی آب و گاز ماهان گستر که می توانیم برجسته کنیم این است که آب یا خاموش کننده آب دارای محتوای غیر سمی، بی ضرر و کاملاً زیست تخریب پذیر است.

برخلاف خاموش کننده پودری هیچ نوع ماده ای تولید نمی کند، در این صورت هیچ نوع اثری در محل استفاده از خود باقی نمی گذارد.

از بین تمام خاموش کننده های موجود، خاموش کننده آب برای سوخت جامد (چوب، کاغذ و غیره) موثرترین است.

محتوای آن غیر سمی، بی بو و 100% زیست تخریب پذیر است.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این است که می تواند از باد شدن آتش جلوگیری کند زیرا باعث آب بندی کامل آن می شود.

خاموش کننده آب به طور خاص طراحی شده و مناسب ترین برای آتش سوزی کلاس A (جامد) است، اگرچه رفتار آن در آتش سوزی کلاس B (مایع) نیز قابل قبول است، اما در حضور جریان الکتریکی قابل قبول نیست.

خاموش کننده تحت فشار با (نیتروژن یا دی اکسید کربن) به عنوان عامل پیشران و ترکیبات مبتنی بر آب + مواد افزودنی به عنوان عامل خاموش کننده.

آب به دو صورت در برابر آتش عمل می کند، اول به عنوان یک عامل خنک کننده، گرما را جذب می کند و دوم اینکه آتش را از طریق بخاری که باعث جوشیدن آب می شود، خفه می کند، زیرا اکسیژن و عوامل احتراق را جابجا می کند.

چرا از کپسول آتش نشانی آب و گاز استفاده کنیم ؟

کپسول آتش نشانی آب و گاز

بزرگترین مزیت کپسول آتش نشانی آب و گاز تمیز بودن آن نسبت به سایر انواع خاموش کننده ها علاوه بر غیر سمی بودن آن است که هیچ اثری از بو به جا نمی گذارد و 100% زیست تخریب پذیر است. علاوه بر اینکه یکی از بهترین محصولاتی است که از شعله ور شدن مجدد آتش جلوگیری می کند، اخگر را کاملاً آب بندی می کند.

بدون شک مناسب ترین خاموش کننده برای آتش سوزی نوع A (جامد) است، اگرچه از آتش سوزی نوع B نیز می توان استفاده کرد.

مزایا و معایب کپسول آتش نشانی آب و گاز

کپسول آب و گاز ماهان گستر  نسبت به سایر وسایل اطفاء حریق مزایایی دارد:

محتویات کپسول آب سمی نیست و به انسان آسیبی نمی رساند. مواردی مانند کپسول آتش نشانی CO2 وجود دارد که غلظت بالای محتوای آن می تواند باعث خفگی شود.

از یک ماده خاموش کننده کاملاً زیست تخریب پذیر استفاده می کند.

خاموش کننده آب برخلاف سایر دستگاه ها مانند خاموش کننده پودری ABC زباله تولید نمی کند.

با این حال، خاموش کننده آب دارای معایبی یا شرایطی است که استفاده از آن توصیه نمی شود:

همانطور که قبلاً توضیح داده ایم، برای آتش سوزی هایی که کلاس A نیستند نشان داده نشده است.

این خاموش کننده دی الکتریک نیست، به این معنی که عامل خاموش کننده (آب) جریان الکتریکی را هدایت می کند. در صورت مواجهه با آتش سوزی با وجود خطر الکتریکی، این یک خطر بزرگ است. به عنوان مثال، اگر در قفسه ای (کلاس A) که در کنار دستگاه های الکتریکی متصل مانند چاپگر قرار دارد، با آتش مواجه شدید. در این صورت استفاده از خاموش کننده آب شما را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می دهد.

به دلیل متغیرهایی مانند این، دانستن انواع مختلف کپسول های آتش نشانی و زمان استفاده از آنها بسیار مهم است.

انواع کپسول آتش نشانی آب و گاز ماهان گستر

کپسول آتش نشانی آب و گاز
کپسول آتش نشانی آب و گاز

در شرکت ها و کارخانجات، کارکنان باید آموزش های خاصی را در زمینه استفاده از کپسول های آتش نشانی ببینند تا بتوانند در برابر آتش واکنش نشان دهند. متأسفانه آموزش با انواع مختلف کپسول های آتش نشانی و کلاس های آتش نشانی هزینه ها، خطرات، اثرات زیست محیطی …

در زمان های اخیر، فناوری هایی مانند واقعیت مجازی (VR) به آموزش بهداشت و ایمنی رسیده اند. این ابزار به شما این امکان را می دهد که با اجتناب از اشکالات ذکر شده، تمرین را انرژی بخشید و تقویت کنید.

تفاوت بین کپسول آتش نشانی آب و گاز و‌ کپسول آتش نشانی معمولی چیست؟

تفاوت اصلی بین خاموش کننده آب و خاموش کننده فوم در این است که خاموش کننده فوم حاوی یک عامل شیمیایی است که به خاموش کردن آتش کمک می کند. فوم به سطح سوخت می چسبد و به قطع منبع اکسیژن کمک می کند و آتش را خفه می کند. آنها به عنوان کپسول های آتش نشانی کلاس A و کلاس B طبقه بندی می شوند.

چه نوع آتش سوزی هایی برای اطفاء با  کپسول آتش نشانی آب و گاز مناسب هستند؟

کپسول آتش نشانی آب و گاز برای خاموش کردن آتش های کلاس A که شامل مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب، کاغذ و پارچه است، ایده آل هستند. چند نمونه از آتش سوزی هایی که یک کپسول آب می تواند خاموش کند عبارتند از:

آتش سوزی چوب و کاغذ

آتش سوزی زباله و مقوا

آتش سوزی پارچه و لباس

با این حال، خاموش کننده های آب در خاموش کردن آتش های کلاس B یا C، که شامل مایعات قابل اشتعال یا تجهیزات الکتریکی هستند، موثر نیستند. اگر بخواهید آتش کلاس B یا C را با خاموش کننده آب خاموش کنید، می توانید وضعیت را بدتر کنید، که می تواند منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ شود.

سخن پایانی

کپسول آتش نشانی آب و گاز ماهان گستر با پاشیدن آب روی آتش کار می کند که دمای آتش را تا زیر نقطه اشتعال کاهش می دهد. هنگامی که آب با شعله های آتش برخورد می کند، تبخیر می شود و به بخار تبدیل می شود که به خنک شدن آتش کمک می کند. علاوه بر این، بخار اکسیژن موجود در هوا را نیز رقیق می کند که به خاموش کردن آتش کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *