کپسول آتش نشانی CO2 چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول آتش نشانی CO2  یک وسیله اطفاء حریق است که از دی اکسید کربن برای خاموش کردن آتش استفاده می کند. CO2 جریان الکتریسیته را هدایت نمی کند، با خفگی خاموش می شود و می تواند در آتش سوزی های کلاس B، A یا C استفاده شود.

کپسول آتش نشانی CO2 چیست؟

کپسول آتش نشانی CO2

هنگام انتخاب یک کپسول آتش نشانی، یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کرد، انواع مختلف آتش است. خاموش کننده CO2 برای خاموش کردن انواع آتش سوزی مناسب نیست، بنابراین دانستن تفاوت ها بسیار مهم است.

خاموش کننده CO2، خاموش کننده ای است که حاوی گاز دی اکسید کربن به عنوان یک عامل خاموش کننده است. در تماس با دمای اتاق، حالت خود را از مایع به گاز تغییر می دهد.

مشخصه اصلی آن عدم نیاز به هیچ گاز محرک دیگری برای تخلیه محتویات آن است، زیرا فشار کافی برای حرکت به سمت خارج تولید می کند.

قادر به خاموش کردن آتش از طریق فرآیندهای مختلف مانند:

  • جایگزینی اکسیژن در حین احتراق
  • به دلیل اثر موج شوک زمانی که گاز بر روی آتش پخش می شود
  • و با سرد کردن ذرات آن که به صورت برف گازدار یا یخ خشک در دمای منفی 78 درجه سانتیگراد خارج می شود.

کپسول آتش نشانی CO2 چه نوع آتشی را خاموش می‌کند؟

کپسول آتش نشانی CO2

انواع آتش بسته به سوخت

طبقه بندی انواع آتش بر اساس سوخت آنها

آتش کلاس A: سوخت جامد.

آتش کلاس B: سوخت مایع.

 آتش کلاس C: سوخت های گازی قابل اشتعال.

آتش سوزی کلاس D: فلزات.

کلاس F: روغن ها یا چربی ها در پخت و پز. در آمریکای لاتین این دسته را با حرف K می نامند.

همانطور که اشاره کردیم بسته به نوع آتش خاموش کننده های مختلفی برای هر مورد مناسب است. اگر می خواهید در مورد کپسول های آتش نشانی بیشتر بدانید و یا اینکه کدام یک را برای شرکت خود انتخاب کنید، می توانید اطلاعاتی را در لینک زیر بیابید.

نارسانایی CO2 از انتقال جریان در مکان هایی که برق وجود دارد جلوگیری می کند.سطح بالای اثربخشی آنها در این واقعیت نهفته است که محتوای اکسیژن موجود در جو را کاهش می دهند و از ادامه احتراق جلوگیری می کنند.

در لحظه ای که ما اقدام به تخلیه محتویات خاموش کننده می کنیم، از حالت مایع به حالت گازی تبدیل می شود و باعث ایجاد یک ابر سفید رنگ بزرگ می شود که می تواند اکسیژن را که عنصری ضروری برای احتراق است جابجا کند.

هنگامی که خارج می شود، به دلیل تغییر ناگهانی دما، تراکم آب نیز ایجاد می کند.همه اینها به این معنی است که ما یک عنصر موثر را به دست می آوریم تا بتوانیم یک آتش سوزی را خاموش کنیم.

ویژگی های اصلی کپسول آتش نشانی CO2

کپسول آتش نشانی CO2

 کپسول آتش نشانی CO2  حاوی دی اکسید کربن است، یک گاز نسوز که در خاموش کردن آتش سوزی بسیار موثر است. این دستگاه نیازی به گاز پیشران ندارد، زیرا CO2 خود به عنوان پیشران و عامل خاموش کننده عمل می کند. در تماس با هوا، CO2 موجود در خاموش کننده از حالت مایع به گاز تبدیل می شود.

عمدتاً خاموش کننده CO2 با خفگی آتش را خاموش می کند. هنگامی که CO2 بر روی شعله ها پخش می شود، اکسیژنی را که آنها را تغذیه می کند جابجا می کند. اکسیژن رایج ترین اکسید کننده است و برای احتراق لازم است. با جابجایی اکسیژن، خاموش کننده CO2 سوخت را از اکسید کننده جدا می کند و آتش را خاموش می کند.

خاموش کننده CO2 علاوه بر خفگی، با خنک کردن نیز عمل می کند. هنگامی که دی اکسید کربن آزاد می شود، ذرات معروف به “یخ خشک” در دمای -78 درجه سانتیگراد خارج می شوند.دی اکسید کربن، یک گاز دی الکتریک که باقیمانده ای از خود باقی نمی گذارد

این نوع خاموش کننده مخصوصاً توصیه می شود در مکان هایی نصب شود که وسایل الکترونیکی، تابلوهای برق و عناصر ظریفی داریم که با استفاده از خاموش کننده های دیگر مانند خاموش کننده پودری آسیب می بینند.

هر خاموش کننده CO2 تقریباً 60 تا 70 درصد پر شده است. از ظرفیت کل آن، به منظور تضمین ایمنی کامل آن، زیرا افزایش احتمالی دما باعث افزایش شدید فشار می شود.

دی اکسید کربن یک گاز سمی نیست، اما باید توجه ویژه ای به استفاده از آن در فضاهای بسته شود.

پس از استفاده، هیچ نوع باقیمانده ای باقی نمی گذارد، که ما را از انجام تمیزکاری بعدی در منطقه ای که آن را تخلیه کرده ایم، باز می دارد.

مانند بقیه خاموش کننده ها، به عنوان مثال، خاموش کننده آب، عمر مفید خاموش کننده CO2 می تواند به 20 سال برسد، اگرچه تا حد زیادی به نوع خاموش کننده و کاربری که ما در آن قرار داده ایم بستگی دارد.

دو ویژگی دیگر وجود دارد که  کپسول آتش نشانی CO2 به یک وسیله اطفاء حریق جذاب و مفید تبدیل می کند:

خاموش کننده CO2 از گاز دی الکتریک، دی اکسید کربن استفاده می کند. این گاز جریان الکتریکی را هدایت نمی کند، بنابراین برای آتش سوزی با یک قطعه الکتریکی در نزدیکی آن نشان داده شده است. با خاموش کننده CO2 می توانید بدون خطر برق گرفتگی آتش را در ادارات یا مکان هایی که وسایل برقی وجود دارد خاموش کنید.

بر خلاف سایر دستگاه ها، خاموش کننده CO2 پس از استفاده هیچ گونه اثری از خود باقی نمی گذارد. این کار از تمیز کردن باقیمانده ها پس از استفاده جلوگیری می کند و احتمال آسیب رساندن به وسایل یا ماشین آلات شکننده را کاهش می دهد.

 کپسول آتش نشانی CO2 در چه نوع آتش سوزی استفاده می شود؟

کپسول آتش نشانی CO2 به  ویژه برای آتش سوزی های کلاس B، آتش سوزی هایی که از سوخت های مایع قابل اشتعال منشا می گیرند، نشان داده شده است. نفت، بنزین، الکل… برخی از این سوخت ها هستند. با این حال، خاموش کننده CO2 می تواند در آتش های کلاس A (جامد) یا C (گاز) نیز استفاده شود.

همانطور که اشاره کردیم، دی اکسید کربن جریان الکتریکی را هدایت نمی کند، بنابراین خاموش کننده CO2 برای آتش سوزی با وجود خطر الکتریکی نیز توصیه می شود.

در هر صورت این خاموش کننده قابلیت تطبیق پذیری خاموش کننده ABC را ندارد. پودر شیمیایی ABC برای آتش سوزی های کلاس A، B و C به همان اندازه معتبر است و همچنین یک عامل خاموش کننده دی الکتریک است.

محدودیت ها یا مشکلاتی که باید در هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی CO2

در نظر داشت:

اگرچه دی اکسید کربن سمی نیست، اما هنگام استفاده از خاموش کننده CO2 در داخل خانه باید مراقب بود. اگر غلظت CO2 در مکانی بسیار زیاد باشد، به دلیل جابجایی اکسیژن باعث خفگی می شود.

در موارد آتش سوزی در فضای باز با حضور باد، خاموش کننده CO2 کارایی خود را از دست می دهد. باد می تواند دی اکسید کربن را پراکنده کند و قدرت آن برای جابجایی اکسیژن و خاموش کردن شعله ها را کاهش دهد.

خاموش کننده CO2 قدرت خنک کنندگی دارد و در دمای 78- درجه ذرات را آزاد می کند. باید مراقب بود که ماده خاموش کننده بر روی پوست پخش نشود، زیرا می تواند باعث سوختگی ناشی از سرمازدگی شود.

دانستن نحوه انتخاب خاموش کننده مناسب برای هر نوع آتش به همان اندازه مهم است که بدانید چگونه از آن استفاده کنید. با این حال، پوشش تمام متغیرها در آموزش کپسول آتش نشانی می تواند پرهزینه یا خطرناک باشد.

از یک طرف، اجاره انواع خاموش کننده ها ( خاموش کننده CO2، خاموش کننده ABC …) یا امکانات آموزشی هزینه دارد. علاوه بر این، روشن کردن برخی از انواع آتش خطرناک است، نه اینکه کارگران را در معرض خطر برق گرفتگی قرار دهید.

قبل از استفاده از خاموش کننده دی اکسید کربن، باید جنبه های خاصی را برای استفاده صحیح از آن بدانید:

در یک منطقه بسته، قبل از استفاده از خاموش کننده دی اکسید کربن، اقدام به تخلیه کلیه افرادی که ممکن است در منطقه مذکور باشند، انجام دهیم.

هنگام استفاده از آن در مکان های بسته باید مراقب باشید، زیرا حداکثر غلظت CO2 که یک فرد می تواند تحمل کند 6٪ است.

ما عمدتاً از این نوع خاموش کننده در موارد آتش سوزی، آتش سوزی های اولیه یا آتش سوزی های سطحی کوچک استفاده خواهیم کرد.

اگر آتش سوزی روی مواد قابل احتراق، فلزات یا مواد شیمیایی رخ داده باشد، مراقبت ویژه ای خواهیم کرد، زیرا می تواند باعث تغییر در خواص اطفاء CO2 شود.

اگر هنوز در مورد مناسب بودن خاموش کننده CO2 برای رفع نیازهای شما شک دارید، با بخش فنی ما تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

سخن پایانی

خاموش کننده CO2 نوعی خاموش کننده است که حاوی دی اکسید کربن است، گازی غیر قابل احتراق و غیر رسانا که دارای خواص ضد حریق عالی برای اطفای موثر آتش است.

خاموش کننده دی اکسید کربن برای خاموش کردن آتش در جاهایی که جریان یا برق وجود دارد، به عنوان مثال، در پارکینگ ها یا گاراژها، در خانه (آشپزخانه، تابلوهای برق)، در ادارات، مشاغل، مغازه ها و شرکت ها و سایر مکان ها نشان داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *