کپسول آتش نشانی

انواع کپسول آتش نشانی

آنچه باید در مورد کپسول های آتش نشانی بدانید

نام کپسول های آتش نشانی براي همه ما آشنا است و به معني ابزارهاي قابل حمل برای خاموش کردن صدها آتش سوزی غیرمنتظره است كه هر روز ممكنه اتفاق بيفتد.از آنجايي كه خطر آتش سوزي هميشه در كمين است،دانستن انواع کپسول های آتش نشانی،نحوه استفاده از آنها و شارژ کپسول آتش نشانی به شما کمک مي كند تا ساختمان یا حتی زندگی خود و ديگران را نجات دهید.

برای مقابله با هر آتش سوزی نمی توان از کپسول آتش نشانی واحدی استفاده کرد و از آنجایی که هر  نوع کپسول آتش نشانی براي انواع مختلفی از آتش مؤثر است،انتخاب مناسب آنها معنای واقعی کلمه تفاوت بین مرگ و زندگی است.

کپسول های آتش نشانی یک ویژگی ایمنی مهم در هر مكاني هستند،زيرا آتش سوزی می تواند در هر زمانی رخ دهد. دراين مطلب همه آنچه باید در مورد کپسول های آتش نشانی بدانید را بيان كرديم.

 

آشنايي با کپسول های آتش نشانی

کپسول آتش نشانی قابل يكي از تجهیزات اطفاء حریق قابل حمل برای کنترل آتش و جلوگيري از گسترش آن دارند.

کپسول های آتش نشانی بر اساس کاربرد خود در مهار نوع خاصی از آتش (یعنی A، B، C، یا D) طبقه بندی می شوند. چهار نوع آتش سوزی بر اساس نوع ماده ای که می سوزد گروه بندی می شوند. آتش‌های کلاس A آتش‌هایی هستند که در آن مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب، پارچه و کاغذ می‌سوزند. آتش‌های کلاس B آتش‌هایی هستند که در آن مایعات، روغن‌ها و گریس‌های قابل اشتعال می‌سوزند. آتش‌سوزی‌های کلاس C آتش‌سوزی‌هایی هستند که شامل تجهیزات الکتریکی زنده می‌شوند. آتش‌های کلاس D شامل فلزات قابل احتراق مانند منیزیم، پتاسم و سديم مي شود.براي هر كدام از اين نوع آـش سوزي ها نوع خاصي از كسول آتشنشاني وجود دارد كه بايد استفاده شود.

 

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی در حالت ایده آل بايد توسط افرادی استفاده شود که برای انجام این کار آموزش دیده اند.با اين حال خودتان نيز مي توانيد با انجام مراحل ساده اين كار را انجام دهيد.براي استفاده از کپسول آتش نشانی در ابتدا پین را بکشید،سپس نازل یا شیلنگ را به سمت آتش بگیرید.بعد از ين مرحله دسته کپسول را فشار دهید تا عامل خاموش کننده آزاد شود.

 

نکات کلیدی استفاده از کپسول آتش نشانی:

 • هرگز از کپسول آتش نشانی بر روی شعله های آتش ناشی از خروج گاز استفاده نکنید.
 • همیشه باید حداقل یک متر از آتش فاصله بگیرید.
 • برای مهار آتش از بیش از یک کپسول آتش نشانی استفاده نکنید.

چطور نوع کپسول آتش نشانی مناسب را انتخاب كنيم؟

اولین گام براي انتهاب درست اينکه بررسی کنید چه موادی سبب آتش سوزي شده اند،كه مي توان در موارد زير خلاصه كرد:

 • آتش سوزی کلاس A ناشی از مواد جامد مبتنی بر کربن قابل احتراق مانند کاغذ، چوب یا منسوجات
 • آتش کلاس B ناشی از مایعات قابل اشتعال مانند پارافین، بنزین، گازوئیل یا روغن (اما نه روغن پخت و پز)
 • آتش سوزی کلاس C ناشی از گازهای قابل اشتعال، مانند بوتان، پروپان یا متان
 • آتش سوزی کلاس D ناشی از سوزاندن فلزات، مانند آلومینیوم، لیتیوم یا منیزیم
 • آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی (که با علامت جرقه الکتریکی نشان داده می شود و نه حرف E )
 • آتش کلاس F ناشی از چربی ها و روغن های پخت و پز
  انواع کپسول آتش نشانی
  قیمت و خرید کپسول آتش نشانی

 

انواع و رنگ کپسول آتش نشانی

در كل، کپسول آتش نشانی شامل پنج رنگ قرمز، کرم، آبی، سیاه و زرد مي باشد كه در زير خلاصه اي از آنها بيان شده است:

 • کپسول آتش نشانی آب (برچسب قرمز)

کپسول آتش نشانی آب فقط برای آتش سوزی کلاس A استفاده می شوند و کد قرمز دارند.اين نوع كپسول  آتش نشانی براي مقابله با آتش سوزی ناشی از مشتعل شدن کاغذ،چوب،زغال سنگ، لاستیک، پلاستیک جامد و اثاثیه نرم استفاده مي شود. کپسول های آتش نشانی آب ساده‌ترین، رایج‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع کپسول آتش نشانی هستند.

حتما اين کپسول ها را در مغازه ها، دفاتر، اماکن خرده فروشی، مدارس، هتل ها، انبارها و اماکن خانگی ديده ايد.

 • خاموش کننده های فوم (برچسب کرم)

کپسول آتش نشانی فوم براي مهار آتش ناشي از جامدات و مایعاتي نظير بنزين و الكتريك (کلاس A و B) هستند كه از فاصله 1 متری شلیک مي شود.با این حال، قیمت اين كپسول ها از انواع آب بیشتر است.

 • کپسول آتش نشانی پودر خشک (برچسب آبی)

کپسول آتش نشانی پودری برای مقابله با آتش سوزي ناشي از مواد جامد،مایعات و گازهای در حال سوختن (آتش سوزی کلاس A، B و C) استفاده می شود. خاموش کننده های پودری برای مقابله با آتش سوزی نوعكه  D شامل فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، منیزیم یا آلومینیوم مي باشد نيز استفاده مي شود.

البته کپسول هاي پودری بايد در مکان هایی با تهویه مناسب استفاده شود و برای ادارات و اماکن خانگی مناسب نیستند زيرا پودر حاصل از آن به اثاثیه،ماشین آلات و غیره آسیب می رساند و پس از استفاده نیاز به تمیز کردن زیادی دارند.

 • کپسول آتش نشانی CO2( برچسب سیاه)

کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن (CO2) براي آتش سوزی مایعات و آتش سوزی های ناشي از تجهیزات کامپیوتری و الكتريكي بزرگ استفاده می شود،بنابراین در دفاتر شركت ها کاربردی هستند. با اين حال،پس از انتشار CO2 در فضا، آتش‌ مي تواند به سرعت دوباره شعله‌ور شود، بنابراین امنیتي پس از آتش‌سوزی وجود ندارد .

 • کپسول آتش نشانی شیمیایی مرطوب (برچسب زرد)

اینها نوع کپسول آتش نشانی برای آتش سوزی چربی ها و روغن های پخت و پز استفاده مي شود و اين نوع کپسول ها از محلول تحت فشار نمک های قلیایی در آب تشکیل شده اند که در صورت کار کردن، غبار ریز ایجاد می کنند و آتش را خاموش مي كنند.

 • کپسول های آتش نشانی اتوماتیک

کپسول های آتش نشانی خودکار برای مقابله با آتش سوزی در حمل و نقل، مانند محفظه موتور قایق ها یا وسایل نقلیه بزرگ، یا در مصارف صنعتی، مانند اتاق های ژنراتور یا کامپیوتر طراحی شده اند. از مزایای آن می توان به شارژ مجدد آسان و عدم نظارت مداوم و رفع نیاز به عملیات دستی در مناطق بدون سرنشین اشاره کرد.

 

خرید کپسول آتش نشانی
مرکز فروش کپسول آتش نشانی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *