چگونه كپسول آتش نشانی را شارژ كنيم؟

قیمت شارژ کپسول آتش نشانی

چگونه كپسول آتش نشانی را شارژ كنيم؟

ایمنی و پیشگیری از آتش سوزی یک اولویت برای صاحبان خانه و مشاغل است و حتما در هر خانه اي يك كپسول آتش نشاني وجود دارد،اما ممكنه حين آتش سوزي کپسول آتش نشانی کار نكند و آیا کپسول های آتش نشانی نياز به شارژ مجدد دارد؟

یک کپسول آتش نشانی کم شارژ،تاریخ مصرف گذشته یا کم فشار در دفتر كار يا منزل پرسنل و اموال شما را به خطر مي اندازد.اغلب تاسیسات تجاری و صنعتی به کپسول های آتش نشانی نیاز دارند که توسط متخصصان آموزش دیده شارژ آنها مورد بررسي قرار گرفته باشد.در حقيقت،یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای محافظت از کسب‌وکارتان در برابر آتش‌سوزی‌های اولیه،شارژ کپسول آتش‌نشانی است.

متاسفانه از کپسول های آتش نشانی درست نگهداري نمي شود،به همين دليل در موارد اضطراري عملكرد اطباء حريق آتش را ندارند.به همين دليل،صاحبان مشاغل باید اهمیت شارژ کپسول آتش نشانی را يكي از جنبه هاي ضروری خدمات و نگهداری کپسول آتش نشانی بدانند.

در اين مطلب شما را در مورد آنچه که باید در مورد شارژ مجدد کپسول آتش نشانی بدانید و اینکه آیا کپسول شما نیاز به شارژ مجدد دارد یا خیر راهنمايی می كنيم.

چه زمانی کپسول های آتش نشانی نیاز به شارژ مجدد دارند؟

کپسول های آتش نشانی باید مستقیماً پس از استفاده مجدداً شارژ شوند تا اطمینان حاصل شود که فشار کافی براي خاموش کردن آتش داشته باشند.در موارد زير نیاز به شارژ کپسول آتش نشانی وجود دارد:

 • پس از هر بار استفاده

کپسول های آتش نشانی باید بلافاصله پس از هر بار استفاده مجدد شارژ شوند.اگر داخل کپسول کاملاً تخلیه نشده باشد، نیاز به سرویس دارد تا اطمینان حاصل شود که برای استفاده بعدی آماده است.زيرا استفاده حداقلی معمولاً منجر به نشتی و در نهایت از دست دادن کل فشار مورد نیاز کپسول برای عملکرد صحیح می شود.

 • بازرسي دوره ای

کپسول های آتش نشانی باید به طور مرتب مجدد شارژ شوند.دستورالعمل های خدمات سازنده و استاندارد NFPA 10 برای کپسول های آتش نشانی قابل حمل نیاز به بررسی داخلی و شارژ مجدد دوره ای دارد حتی اگر از آنها استفاده نشده باشد. این بررسی هاي داخلی و شارژ مجدد شش و دوازده سال از تاریخ ساخت ذکر شده کپسول مورد نیاز است.همچنين در صورت مشاهده علائم آسیب ظاهری، خوردگی یا انسداد نازل كه منجر به کاهش فشار آنها شود،باید بازرسی یا شارژ شوند .

 • نحوه بررسی گیج کپسول آتش نشانی

صاحبان مشاغل باید حداقل یک بار در ماه بازرسي گیج فشار کپسول آتش نشانی را انجام دهند. اين مورد به شما می گوید که آیا شارژ بيش از حد انجام شده يا خير. اگر گیج فشار در موقعیت “شارژ مجدد” یا در “محدوده تحت فشار بیش از حد” خوانده می شود،بايد کپسول را به یک تکنسین آتش نشانی ببرید. پس از شارژ مجدد کپسول آتش نشانی، مطمئن شوید که گیج حدود 100 تا 175 psi را نشان می دهد .

مراحل و نحوه شارژ کپسول آتش نشانی

هر زمان که از کپسول آتش نشانی خود استفاده می کنید، قبل از استفاده مجدد باید آن را پر یا شارژ کنید. کپسول های آتش نشانی به عنوان بخشی از روال تعمیر و نگهداری باید گهگاهی شارژ شوند.بهتر است كپسول ها توسط یک متخصص ایمنی آتش نشانی آموزش دیده شارژ و سرويس شوند.علاوه براين،اگر تصمیم گرفتید شارژ کپسول آتش نشانی را خودتان انجام دهيد،بايد طبق دستورالعمل های مندرج در دفترچه راهنمای محصول و با تجهيزات لازم اين مار را انجام دهيد.نحوه شارژ کپسول آتش نشانی:

 • قبل از شروع

قبل از شارژ کپسول آتش نشانی، باید از درجه یا نوع کپسول خود آگاه باشید. زيرا مهم است که بدانید چه ماده ای را در آن كسپول دوباره پر شود.

 • تخلیه

اگر کپسول آتش نشانی حتي براي يكبار در حین فعالیت های اطفاء حریق استفاده شده باشد، پودر مایع یا خشک باقیمانده تا زمانی که به طور كامل تخلیه نشده باشد، نبايد دوباره شارژ شود.

 • تمیز کردن و بررسی

تمیز کردن و بررسی قسمت های مختلف کپسول آتش نشانی یک مرحله مهم قبل از شارژ مجدد است كه شامل تمیز کردن قسمت بیرونی سیلندر است.اگر در حين تميزي سيلندر نشانه‌ای از ساییدگی و پارگی یا گرفتگی شديد،زمان آن است که یا تک تک قطعات را تعویض کنید یا به فکر خرید یک كپسول کاملا جدید باشید.

 • شارژ مجدد/پر کردن مجدد

اگر خودتان این پروژه را تکمیل می کنید، باید به یک دستگاه فشار دهنده و نوعی مواد پرکننده مجدد دسترسی داشته باشید، خواه آب باشد یا مواد شیمیایی خشک.

 • تجهيزات مناسب

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شارژ کپسول آتش نشانی از قبيل دستگاه فشار دهنده، پیچ ها و مواد پر کننده مجدد (شیمیایی) و غیره را داشته باشيد،این اولین چیزی است که قبل از شارژ مجدد کپسول آتش نشانی باید در نظر بگیرید.

 • آزمایش نشتی را انجام دهید

علائم نشتی را بررسي كنيد و براي اطمينان نازل یا شیلنگ تخلیه را دوباره نصب کنید.

 • وزن كردن کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی را مجدداً وزن می شود تا تأیید شود که وزن کل در محدوده تحمل مجاز مشخص شده توسط سازنده است.

 • برچسب گذاري

در نهایت،بر روي کپسول آتش نشانی باید تاریخ شارژ، میزان فشار وارد شده به آن و نام شخصی که این فرآیند را انجام داده است را برچسب گذاری كنيد.

مراکز مجاز شارژ کپسول آتش نشانی شارژ کپسول آتش نشانی تهران تجهیزات اعلام حریق
شارژ خاموش کننده آتش نشانی
مراکز شارژ کپسول آتش نشانی در تهران
سیستم اعلام حریق

چه زمانی باید کپسول آتش نشانی خود را دوباره پر کنم؟

بزرگترین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید شارژ کپسول آتش نشانی چگونه و چه زماني است؟ در صورت موارد زير زمان آن رسیده است که کپسول آتش نشانی را شارژ كنيد:

 • مهر و موم ایمنی شکسته یا گم شده است.
 • شش سال از تاریخ تولید گذشته باشد.
 • از کپسول آتش نشانی استفاده شده باشد.
 • ترک های قابل مشاهده یا آسیب های دیگر در بدنه کپسول رخ داده باشد.
 • سوزن فشار خارج از منطقه سبز کپسول باشد.

چه زماني شارژ کپسول آتش نشانی بايد انجام گيرد؟

حتی اگر هرگز از کپسول آتش نشانی خود استفاده نکرده اید، تعمیر و نگهداری ماهانه و سالانه برای اطمینان از ايمني آن مهم است.کارشناسان ایمنی آتش نشانی آموزش دیده با بررسی تعمیر و نگهداری، بازرسی های داخلی، تست های هیدرواستاتیکی در صورت لزوم شارژ کپسول های آتش نشانی را انجام مي دهند. به اين نكته بايد توجه كنيد كه هرگز خودتان سعی نکنید کپسول آتش نشانی را دوباره شارژ کنید.

 

 

شارژ کپسول های آتش نشانی توسط چه افرادي بايد انجام شود؟

برخی از ادارات آتش نشانی خدمات شارژ کپسول های آتش نشانی مطابق با مقررات NFPA انجام مي دهند.

 

 

آيا کپسول های آتش نشانی تاریخ مصرف گذشته را مي شود دوباره شارژ كرد؟

در كل،بهتر است هرگز از کپسول آتش نشانی تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید.اگر کپسول های آتش نشانی تاريخ مصرف گذشته یا خالی دارید، لازم است آنها را به مرکز دفع زباله های خطرناک ببريد.البته قبل از دور انداختن کپسول های آتش نشانی خالی، فشار باقیمانده را با استفاده از اهرم خالي و سر کپسول را بردارید.توجه داشته باشيد،کپسول های آتش نشانی منقضی شده، شکسته و آسیب دیده برای هر فردي خطرات ایمنی به همراه دارد.زيرا مواد شیمیایی داخل آنها در صورت استفاده نادرست منفجر شده و باعث جراحت یا مرگ مي شود.

 

نتيجه

وقتي صحبت از حفاظت خانه یا محل کار از آتش سوزي مي شود اولين چيزي كه در نظر گرفته مي شود،استفاده از کپسول های آتش نشانی است. کپسول های آتش نشانی فقط یک بار قابل استفاده هستند و پس از آن باید مجدد شارژ شوند.شارژ مجدد کپسول آتش نشانی گزينه اي مقرون به صرفه از خريد مجدد آن است.شارژ مجدد يكي از اقدامات پیشگیرانه مناسب است نجات جان انسان ها از صدمات غیرمنتظره ناشی از عملکرد نادرست کپسول های آتش نشانی و گسترش آتش سوزي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *