چگونه كپسول آتش نشانی را شارژ كنيم؟

چگونه كپسول آتش نشانی را شارژ كنيم؟

کپسول های آتش نشانی پس از هر بار استفاده بهتر است که شارژ شود زیرا باید قسمت های  کپسول آتش نشانی برای اطمینان از سالم بودن آنها چک شود شارژ و بررسی کپسول های آتش نشانی شامل نکات و استانداردهای اولیه ای است که باید در فرآیند کار رعایت شود و می توانید آن ها را در نکات مهم مربوط به شارژ کپسول های آتش نشانی مطالعه کنید.

در این مقاله در مورد نحوه شارژ کپسول آتش نشانی به صورت تئوری صحبت می کنیم و معیارهای دیگری را که باید در مورد شارژ کپسول آتش نشانی به خاطر داشته باشید را یادآوری می کنیم.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

چگونه کپسول آتش نشانی را شارژ می کنند؟

اولین مورد که هنگام شارژ کردن کپسول های آتش نشانی باید بدانید، نوع کپسول و روش استفاده از آن است زیرا در مرحله بعد مواد باقیمانده داخل کپسول آتش نشانی باید تخلیه و با مواد جدید پر شود البته این کار به این سادگی که گفتیم نیست و شما به وسایلی مانند پمپ باد نیاز دارید و اگر کار شما شارژ کپسول های آتش نشانی نیست، خرید و استفاده از این ابزار هزینه زیادی برای شما خواهد داشت بنابراین بهترین قدم این است که کار را به شرکت هایی برون سپاری کنید که تجهیزات و تجربه لازم برای این کار را دارند.

چرا باید کپسول های آتش نشانی شارژ شوند؟

زیرا مطمئن ترین وسیله در برابر آتش استفاده از کپسول های آتش نشانی است اما باید در نظر داشته باشید که آتش سوزی در صورتی می تواند خاموش شود که شارژ کپسول ها پر و یا تحت فشار باشند فرض کنید چند سال پیش یک کپسول آتش نشانی خریدید و اکنون یک آتش سوزی کوچک در نزدیکی شما وجود دارد اگر نمی دانید چه زمانی کپسول آتش نشانی خود را شارژ کنید، یا اگر از زمان خرید کپسول آتش نشانی آن را بررسی و نگهداری نکرده اید، محل کار یا محل سکونت شما می تواند به سرعت آتش بگیرد زیرا کپسول آتش نشانی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد، اما شما از آن مطلع نبودید برای جلوگیری از این سناریو، می‌توانید به‌طور دوره‌ای نصب‌کننده خود را بررسی کنید تا از شارژ شدن کارتریج مطمئن شوید و در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر، سریع عمل کنید.

همانطور که ماشین شما نیاز به تعمیر و نگهداری دارد تا بتوانید ایمن رانندگی کنید و هیچ حادثه ای برای شما یا اطرافیانتان اتفاق نیفتد، کپسول های آتش نشانی نیز برای عملکرد بهینه در مواقع اضطراری و جلوگیری از آسیب آتش سوزی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

به این موضوع باید دقت داشته باشید که کپسول های آتش نشانی در هر شرایطی باید شارژ شوند زیرا همیشه آماده نیستند با این اوصاف، باز هم فکر می کنید که بررسی و شارژ کپسول آتش نشانی کار مهم و ضروری نیست؟!

نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی را حداقل باید یکبار پس از استفاده شارژ کرد زیرا برخی از افراد تصور می کنند نیازی به شارژ مجدد کپسول نیست اما اینطور نمی باشد خاموش کننده ها را می توان در هر رنگ و مدلی شارژ کرد، البته زمان شارژ خاموش کننده به نحوه استفاده از آن بستگی دارد برخی افراد پس از چند بار استفاده کپسول فایربال را شارژ نمی کنند اما این افراد باید در نظر داشته باشند که کپسول فایربال پس از چند بار استفاده دیگر قدرت آزادسازی اولیه را ندارد.

کپسول های آتش نشانی پس از شارژ مجدد هیچ تفاوتی با روز اول ندارد اما اگر در حین استفاده آسیب ببیند یا حتی خراب شود و یا اینکه دچار فرسودگی شود باید یک کپسول آتش نشانی جدید در نظر بگیرید البته در حال حاضر در کارگاه های تست و شارژ کپسول آتش نشانی خدمات دیگری از جمله تعمیرات انجام می شود و با مراجعه به این کارگاه ها می توانید کپسول آتش نشانی یا پودر اطفای حریق خود را تعمیر کنید کارگران این کارگاه ها نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی را می دانند.

امروزه کپسول آتش نشانی شارژی و غیر شارژی در بازار موجود است، البته قیمت کپسول آتش نشانی شارژی بیشتر از کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن است کپسول های غیر قابل پر کردن را نمی توان چندین بار استفاده کرد هنگام استفاده از این کپسول ها باید در نظر داشته باشید که استفاده مجدد از این کپسول ها فایده ای ندارد هرگز از کپسول برای تست کردن آن استفاده نکنید، زیرا کپسول پس از استفاده عملکرد اصلی خود را ندارد.

حتما پس از استفاده از این کپسول ها سعی کنید آن ها را در اسرع وقت شارژ کنید البته برخی از کپسول ها اگر استفاده چندانی نداشته باشند نیاز به شارژ مجدد نیست و برای شارژ ایمن کپسول ها باید به یک کارگاه شارژ کپسول آتش نشانی مطمئن مراجعه کنید.

دلیل شارژ کپسول های آتش نشانی چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که کپسول های آتش نشانی بی نقص نیستند آن ها نیز مانند هر دستگاه دیگری نیاز به نگهداری و بررسی دارد زمانی که این کپسول ها در شرایط ضروری مورد استفاده قرار می گیرند، مواد داخل آن یا کاهش یافته یا تخلیه می شوند و یا دچار کاهش فشار و کیفیت می شوند حتی برخی از خاموش کننده ها هستند که محتویات آنها فقط یک بار قابل استفاده است و حتی اگر خاموش کننده فقط یک بار استفاده شود باید دوباره شارژ شود.

نگهداری از این کپسول ها شامل مواردی مانند سرویس و تعویض مواد خاموش کننده داخل آنها و در صورت لزوم مونتاژ و جداسازی قطعات آنها برای اطمینان از عملکرد مناسب در شرایط کاری می باشد این کپسول ها باید به صورت دوره ای نگهداری و شارژ شوند تا حداکثر بازدهی حاصل شود با توجه به اینکه بررسی و شارژ آن ها کار سختی نیست، اما افرادی هستند که حتی نحوه استفاده صحیح از این کپسول ها را نمی دانند، چه برسد به اینکه بخواهند آن ها را شارژ کنند یا حتی از زمان ارسال آن ها مطلع شوند با انجام این کار، این افراد باید نحوه شارژ صحیح و حرفه ای خاموش کننده ها را یاد بگیرند.

گروه صنعتی ماهان گستر همگام ارائه دهنده انواع تجهیزات اطفای حریق و آتش نشانی اعم از جعبه آتش نشانی، کپسول و غیره می باشد که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ماهان گستر تماس حاصل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *