نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی

فروش و شارژ کپسول آتشنشانی نحوه شارژ کپسول های آتش نشانی

آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی و شارژ کپسول آتش نشانی

به طور کلی پنج نوع کپسول آتش نشانی وجود دارد که هر یک برای خاموش کردن یکی از انواع آتش طراحی شده اند.

 • آتش کلاس A : برای استفاده با مواد معمولی همچون پارچه ، چوب و کاغذ
 • آتش کلاس B : برای استفاده با مایعات احتراق پذیر و قابل اشتعال مانند گریس ، بنزین ، روغن و رنگ های روغنی
 • آتش کلاس c : برای استفاده با وسایل برقی مانند اسباب منزل ، ابزارها یا سایر وسایلی که به پریز برق وصل هستند
 • آتش کلاس D : برای استفاده با فلزات قابل اشتعال
 • آتش کلاس K : برای استفاده با روغن های گیاهی ، روغن های حیوانی و چربی ها در وسایل آشپزی

نکات کلیدی در شارژ کپسول آتش نشانی :

 • بسیاری از کپسول های آتش نشانی را باید هر 6 ماه یکبار باز کرده ، بررسی ، تمیز و دوباره شارژ کنید. دفترچه راهنما و یا پلاک نام روی کپسول را بررسی کرده تا مشخص کنید هر چند وقت یکبار به این نوع نگهداری نیاز دارید.
 • کپسول های آتشنشانی با سری نایلونی و یا پلاستیکی ممکن است ترک بخورد و به مرور زمان تاب پیدا کند. فقط کپسول های قابل استفاده مجدد با سری فلزی برای جلوگیری از تصادفات در مواقع اضطراری باید استفاده شود.
 • برای شارژ کپسول آتش نشانی باید حتما با شرکت های خدماتی معتبر همچون شرکت ماهان گستر همگام تماس بگیرید تا با ارسال متخصصین ، در اسرع وقت نسبت به پر کردن کپسول ها اقدام نمایند.
 • به طور کلی طول عمر کپسول ها بین 5 تا 15 سال است. اگر کپسول شما طول عمر بیشتر از 10-5 سال دارد ، از تکنسین ها برای مشاوره خرید کپسول آتش نشانی جدید کمک بگیرید.
 • همیشه به یاد داشته باشید که قبل از این که خودتان بخواهید با اوضاع روبرو شوید ، با آتش نشانی تماس بگیرید. اگر قبل از تماس با اداره نتوانید آتش را خاموش کنید ، زمان ارزشمندی را از دست داده اید و سازمان آتش نشانی در پاسخگویی به تاخیر می افتد. هرگز خودتان را به خطر نیاندازید و این کار را به افراد حرفه ای بسپارید.
 • هرگز از کپسول های منسوخ شده همچون اسید-سودا و یا بخار- مایع ( توپ شیشه ای ) برای خاموش کردن اتش استفاده نکنید.

 

شارژ کپسول آتش نشانی

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا کپسول های آتش نشانی قابل شارژ هستند یا خیر! پاسخ هم بله است و هم خیر! جواب این سوال به وضعیت کپسول شما نیز بستگی دارد. اگر از کپسول خود استفاده کرده اید ، شارژ اندک کپسول ممکن است تنها چیزی باشد که لازم دارید. در بعضی موارد نیاز دارید تا کپسول خود را تعویض کنید. در صورت بروز آسیب در حین کار ، این اتفاق خواهد افتاد و این امر بر عملکرد کپسول شما تاثیر می گذارد. در صورت بروز آسیب ، ممکن است بتوانید دستگاه خود را تعمیر کنید ، اما فقط تعویض آن مقرون به صرفه تر است. برای اطمینان از اینکه کپسول شما همچنان کار می کنید ، باید از تکنسین های حرفه ای شرکت ماهان گستر همگام کمک بخواهید. از طریق بازرسی های بصری و فیزیکی ، تکنسین های ما قادر خواهند بود تا تشخیص دهند که آیا باید برای شارژ کپسول آتش نشانی اقدام نمایند یا تعویض آن ها.

شناخت و درک کامل کپسول های آتش نشانی قابل شارژ و غیر قابل شارژ بسیار حائز اهمیت است. کپسول های آتش نشانی غیر قابل شارژ فقط برای یک بار استفاده در نظر گرفته شده اند. حتی اگر یک بار از این کپسول ها استفاده نمایید ، باید حتما آن را تعویض کنید زیرا در غیر اینصورت برای خاموش کردن آتش کاربردی نخواهند داشت. هیچ وقت هیچ کپسولی را با استفاده کردن آن تست نکنید. پس از استفاده ، به تدریج فشار خود را از دست داده و برای استفاده در مواقع اضطراری به طور کامل شارژ نمی شود. پس از هر بار استفاده از کپسول های قابل شارژ و یا کاهش تدریجی فشار ، باید برای شارژ کپسول آتش نشانی اقدام نمایید. سالی یکبار و یا مطابق با دستورالعمل های آتش نشانی ایران ، کپسول های قابل شارژ باید در مکان های تجاری یا کسب و کارها مطابق با دفترچه خدمات راهنما ، سرویس شوند. در نظر داشته باشید که این کار باید توسط تیم حرفه ای و متخصصی انجام شود.

در بعضی موارد خاص اقدام به شارژ کپسول آتش نشانی بسیار ضروری است. برخی از رایج ترین این موارد به شرح زیر می باشند :

 • شارژ کپسول آتش نشانی بلافاصله پس از هر بار استفاده : حتی اگر کپسول به طور کامل خالی نشده باشد ، باید نسبت به شارژ آن اقدام کنید تا مطمئن شوید که برای استفاده در دفعات بعدی آماده است. تخلیه کپسول حتی به مقدار کم باعث نشت و از بین رفتن کامل فشار مورد نیاز برای عملکرد مناسب می شود.
 • شارژ کپسول آتش نشانی به صورت مداوم در کل طول عمر آن : حتی اگر کپسول ها مورد استفاده قرار نگرفته اند ، هر از گاهی نسبت به شارژ آن ها اقدام نمایید. برای رایج ترین کپسول های آتش نشانی شیمیایی مواد خشک توصیه می شود هر شش الی دوازده ماه نسبت به بررسی و شارژ آن ها اقدام کنید.
 • شارژ کپسول آتش نشانی به دلیل خرابی و یا سایر فاکتورهای محیطی که باعث کم شدن فشار کپسول می شوند.

نکاتی باید درمورد شارژ کپسول های آتش نشانی بدانید:
اولین نکته ای که باید در این خصوص در نظر داشته باشید این است که کپسول های آتش نشانی شما هر یک سال یکبار باید سرویس و شارژ مجدد شوند، در صورتی که می خواهید تاریخ دقیق برای اقدام شارژتان را بدانید کافیست به کارت یا برچسب متصل به کپسول نگاه کنید و با شماره ی درج شده تماس بگیرید.

نکته ی بعدی که باید مطلع باشیداین است که اگر شما حتی یک مرتبه از کپسول آتش نشانی خود استفاده کرده باشید، باید حتما نسبت به شارژ مجدد آن اقدام نمایید. از سوی دیگراصلا اهمیت ندارد که چه میزان از حجم آن باقی مانده است، زیرا کپسول آتش نشانی شما بعد از یک بار استفاده شدن دیگر آن فشار و قدرت کافی جهت خاموش کنندگی را نخواهد داشت و در صورتی که بخواهید نسبت به این موضوع بی اهمیت باشید ممکن است در زمان وقوع حادثه از این بی توجهی خود به شدت پشیمان شوید.

هر ماه کپسول های آتش نشانی خود را با دقت بازرسی نموده و از سالم بودن آنها اطمینان پیدا کنید، البته در رابطه با کپسول های دارای گاز کربن دی اکسید لازم نیست این کار را هر ماه انجام دهید، چون دوره ی زمانی بازرسی آنها هر ۶ ماه یک بار می باشد.

در صورتی که محل زندگی شما دارای شرایط آب و هوایی خاص است باید توجه داشته باشید که کپسول های آتش نشانی شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری مورد بررسی های مورد نیاز قرار بگیرند. به عنوان مثال محل هایی که بیش از حد گرم یا سرد است یا محیط های شرجی و مرطوب می توانند روی عملکرد لازمی که باید داشته باشند تاثیر بگذارند.

به یاد داشته باشید که در زمان بررسی ماهانه و یا ۶ ماه یک بار برای کپسول های آتش نشانی CO2 باید وضعیت ظاهری کپسول آتش نشانی را چک نمایید تا اگر مشکلی مانند زنگ زدگی، شکستگی، خوردگی خراب شدن یا شکستن شیر یا اهرم و… را مشاهده کردید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

در هنگام بازرسی آمپر کپسول آتش نشانی به فشار سنج آن دقت کنید.

حتما به یاد داشته باشید پلمپ کپسول آتش نشانی نباید باز شده باشند و اگر باز شده بودند باید به این موضوع رسیدگی کنید و اطمینان حاصل نمایید که از آن استفاده نشده است و در صورتی که اتفاقی رخ داده بود و استفاده شده بود برای شارژ مجدد آن اقدام کنید.

هنگامی که کپسول های آتش نشانی خود را برای شارژ مجدد از محل مورد نظر آن بر می دارید باید حتما از کپسول های آتش نشانی دیگری جایگزین آن کنید.

کپسول های آتش نشانی باید حتما دارای برچسب و یا کارتی باشند که زمان آخرین مرتبه ی انجام شارژ و تاریخی که باید برای شارژ مجدد آن ها اقدام کنید را برای شما نوشته شده باشد.

سیم پلمپ کپسول آتش نشانی شما باید به گونه ای باشد که بتوانید در زمان وقوع حادثه آن را به راحتی پاره کنید.

هر دوسال یک بار حتما کپسول آتش نشانی خود را برای تست هیدرواستاتیک از درون جعبه آتش نشانی خارج کرده و به مراکز معتبر تست و شارژ کپسول آتش نشانی ببرید.

سرویس انواع کپسول آتش نشانی تهران :

 • بررسی نحوه قرارگیری کپسول آتش نشانی بر روی دیوار و داشتن آویز کارخانه تولیده کننده
 • بررسی فشار سنج
 • بررسی وضعیت گیچ و سازگاری آن با کپسول
 • بررسی تاریخ تولید ، تست هیدروژن و تاریخ آخرین زمان تعمیر و نگهداری
 • بررسی خوردگی و هر گونه آسیب دریچه سوپاپ و پوسته
 • شلنگ را برداشته و رزوه را بررسی کنید. ترک و یا شکاف شلنگ و همچنین وضعیت سری تخلیه را بررسی کنید
 • باز بودن دریچه سوپاپ برای خروج پودر و یا هر ماده دیگری بررسی می شود
 • آب بند کپسول و قفل پین برداشته می شود و دسته های بالایی و پایینی نیز بررسی می شود
 • تعویض قفل پین و آب بندی دوباره کپسول آتش نشانی
 • نظافت کپسول
 • بررسی وضعیت شلنگ / سری شلنگ قسمت کناری کپسول
 • بررسی طبقه بندی خاموش کننده و خوانا بودن دستورالعمل
 • بررسی منطقه خطر برای اینکه متوجه شوید آیا با دسته بندی کپسول مطابقت دارد یا خیر!
 • بررسی اینکه آیا خاموش کننده قابل مشاهده و بدون مانع است یا خیر!

قیمت شارژ کپسول آتش نشانی

معمولا کپسول های پودری باید سالانه یا هر ۲ سال یکبار شارژ شوند و دیگر کپسول ها بسته به نوعشان زمان آنها مشخص میشود. دقت داشته باشید که باید تاریخ شارژ قبلی و بعدی روی محفظه توسط یک برچسب قرارگرفته باشد تا مصرف کننده از تاریخ دقیق شارژ بعدی اطلاع داشته باشد. خاموش کننده های پودری باید ماهانه چک و بررسی شوند، این بررسی شامل چک کردن سیلندر،‌ مهره ها،‌ کارتریج و ظاهر محفظه میباشد.

شارژ کپسول آتش نشانی در تهران
در صورتی که نیاز به خدمات شارژ کپسول اطفا حریق تهران دارید می توانید همین حالا با ماهان گستر همگام تماس گرفته و از خدمات این مجموعه بهره مند شوید. بعد از شارژ حتما میزان درجه مشخص شده روی کارتریج را بررسی کنید. اگر در شرایط آب و هوایی خاصی زندگی میکنید، مثلا آب و هوای محل زندگیتان مرطوب است باید کپسولها را در مدت زمان کوتاه تری بررسی کنید. بیاد داشته باشید که آب و هوا بر عملکرد خاموش کننده تاثیرگذار است.

نکات ایمنی
اگر حتی یک بار پس از شارژ از کپسول استفاده کردید، باید مجددا آن را شارژ کنید. به هیچ وجه این مورد را دست کم نگیرید چرا که با کاهش مواد درون محفظه زمان تخلیه آن نیز کاهش می یابد، همچنین با کاهش مواد داخل محفظه قدرت و شدت پرتاب مواد نیز کاهش می یابد که این موضوع میتواند در هنگام بروز حوادث مشکل آفرین باشد.
پلمپ روی شیر ضامن باید براحتی باز شود. پلمپ حتما باید بررسی شود، در صورتی که پلمپ روی محصول باز شده باشد باید در مورد آن کپسول تحقیق شود تا مورد استفاده قرارنگرفته باشد.
در صورتی که خاموش کننده دارای زنگ زدگی، لک و ترک در قسمتهای جوشکاری یا روی بدنه داشت باید حتما هنگام سرویس یا شارژ نسبت به رفع آن اقدام شود.
توجه داشته باشید که پس از شارژ ،‌ کپسول باید وزن شود و مقدار آن با وزن استاندارد جهانی برابر باشد. هنگام تحویل کپسول باید یک برچسب که نحوه استفاده از دستگاه را شرح میدهد، روکش پلاستیکی دور محفظه و یک برچسب که تاریخ دقیق آخرین شارژ و تاریخ شارژ بعدی را نمایش میدهد به آن متصل باشد.
قیمت شارژ کپسول آتش نشانی
معمولا کپسول های پودری باید سالانه یا هر ۲ سال یکبار شارژ شوند و دیگر کپسول ها بسته به نوعشان زمان آنها مشخص میشود. دقت داشته باشید که باید تاریخ شارژ قبلی و بعدی روی محفظه توسط یک برچسب قرارگرفته باشد تا مصرف کننده از تاریخ دقیق شارژ بعدی اطلاع داشته باشد. خاموش کننده های پودری باید ماهانه چک و بررسی شوند، این بررسی شامل چک کردن سیلندر،‌ مهره ها،‌ کارتریج و ظاهر محفظه میباشد.

زمان شارژ کپسول آتش نشانی Co2

زمان شارژ خاموش کننده کربن دی اکسید بسیار مهم و با اهمیت می باشد. زمان آن به صورت سالانه بوده در صورتی که دیگر کپسول ها باید هر دو سال یک بار انجام شوند. اما شرایط دیگری هم شامل شارژ کپسول آتش نشانی co2 می باشد که شما پس از هر بار مصرف نیز باید آن را شارژ کنید. در زمان انجام آن باید به نکات مختلفی نیز توجه کرد.

 

شارژ کپسول آتش نشانی و خدمات جانبی در تهران:

شارژ اطفاء حریق معمولی

خاموش کننده اطفاء حریق پودر و گاز

خاموش کننده کربن دی اکسید Co2

کپسول آتش نشانی بیوررسال

خاموش کننده آب و گاز

اطفاء حریق بایو فوم

اطفاء حریق کپسول خودرو

چک کردن عملکرد کپسول و تعمیر آن در صورت نیاز
نصب و یا تعویض قلاب نگهدارنده ی کپسول
تست هیدرواستاتیک بدنه کپسول های آتش نشانی
تعویض کامل پودر کپسول در حضور نماینده شما
یک سال گارانتی کلیه کپسول های شارژ شده
چک کردن فشار سنج و تعویض آن در صورت نیاز
ارائه انواع مشاوره و آموزش رایگان
دریافت کپسول و ارسال آن به محل مورد نظرتان پس از شارژ نمودن

 

چرا تجهیزات شارژ کپسول آتش نشانی ماهان گستر همگام 

تمامی مراحل شارژ و سرویس کپسول شما توسط مهندسان ما بررسی می شود.سعی ما بر این است که خدمات با مناسب ترین قیمت ارائه شود. شرکت ما و خدماتش مورد تایید آتش نشانی می باشد.جهت خرید و مشاوره کپسول آتش نشانی (قیمت شارژ کپسول ، قیمت کپسول اتش نشانی خانگی ، کپسول آتش نشانی مناسب منزل ، کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو ، بهترین مارک کپسول آتش نشانی ، قیمت کپسول آتش نشانی و اجرای سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک و دستی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

تلفن: 02133500154 |  02133500469  | 09013740116  | 09126081171

دیدگاهتان را بنویسید