فایرباکس

فایرباکس

در ساختمان هایی که لوله کشی مناسب برای آتش نشانی دارند از فایرباکس یا جعبه آتش نشانی استفاده می شود در حقیقت این جعبه ها با توجه به نوع و محل مورد نظر کاربردهای متفاوتی دارند اما لازم است که بدانید پس از کپسول آتش نشانی دستی، جعبه آتش نشانی جزو ساده و در دسترس ترین تجهیزات اطفای حریق در اولین لحظات آتش سوزی است که در عین حال حاوی جزئیاتی است که این محصول را به وسیله ای موثر تبدیل کرده است.

بهتر است دستورالعمل های استفاده از جعبه های آتش نشانی را به افراد غیر حرفه ای ارائه دهید یا دستورالعمل هایی را در محل نصب درج کنید زیرا داشتن فایرباکس به تنهایی تضمین کننده ایمنی لازم برای مقابله با حوادث احتمالی نیست این آمادگی همراه با آگاهی و سرعت عمل است که کنترل آتش را ممکن می کند.

انواع جعبه های آتش نشانی را می توانید از بازار خریداری کنید اما تمامی این جعبه ها استاندارد نیستند و ممکن است از نظر ظاهری مقرون به صرفه باشد اما الزاما کیفیت مورد تایید را ندارند و اما به نظر شما مشکل استفاده از جعبه آتش نشانی های غیر استاندارد چیست؟

در هنگام آتش سوزی به دلیل غیراستاندارد بودن این نوع جعبه ها، امکان عملکرد برعکس  و بروز اتفاقات جبران ناپذیر وجود دارد زیرا آب به اندازه مورد نیاز از لوله ها مکیده نمی شود، به همین دلیل داخل فایرباکس مشکل ایجاد می شود؛ این امر هزینه های سربار زیادی را برای مالک ساختمان به همراه خواهد داشت.

هزینه پایین خرید جعبه آتش نشانی غیراستاندارد در آینده صاحب آن را با هزینه های هنگفت مالی و جانی مواجه خواهد کرد.
بنابراین برای خرید جعبه آتش نشانی استاندارد و مناسب ساختمان خود باید از انواع و استانداردهای جعبه آتش نشانی آگاه باشید.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

فایر باکس چیست؟

جعبه‌ی آتش نشانی وسیله‌ای است که بعنوان محلی برای قرار دادن تجهیزات اطفا حریق استفاده میشود.

جعبه های آتش نشانی تجهیزاتی هستند که برای امنیت کامل اطفای حریق در ساختمان های مسکونی، ادارات، واحدهای صنعتی و انبارها استفاده می شود و بسیار مورد اطمینان هستند بنابراین در اولین لحظات آتش سوزی، این جعبه ها با عملکرد حیاتی خود محل را تمیز می کنند و دود و گرما را از منطقه خارج می کنند این کار برای تسریع در اطفای حریق و جلوگیری از بازگشت شعله به محیط است.

کاربرد های فایر باکس

می توان گفت که فایرباکس یا همان جعبه آتش نشانی یکی از ضروری ترین وسایل در هر مکانی است.

فایرباکس باعث می شود آتش زودتر خاموش شود و همچنین از بازگشت شعله به محیط جلوگیری می کند. این همان کاری است که جعبه آتش نشانی انجام می دهد که به افراد گرفتار در آتش کمک میکند.

این امر زمان کافی برای جابجایی افرادی که دچار حادثه شده اند را فراهم می کند در واقع این جعبه ها برای تیم های عملیاتی به عنوان منبع آب در مواقع اضطراری بسیار مفید است.

 

محل قرار گیری فایرباکس

محل قرارگیری جعبه های آتش نشانی با توجه به فضای موجود در ساختمان و همچنین معماری ساختمان تعیین می شود و این جعبه ها با توجه به معماری ساختمان به روش های مختلفی طراحی می شوند به طور کلی ما دو نوع فایرباکس داریم که به شرح زیر بیان شده است:

جعبه آتش نشانی روکار: این نوع جعبه آتش نشانی بر روی دیواری قرار می گیرد که همه بتوانند آن را ببینند فاصله این نوع جعبه تا کف ساختمان یک متر و سی سانتی متر می باشد.

جعبه آتش نشانی توکار: این نوع جعبه کپسول آتش نشانی حدود هفتاد سانتی متر از کف ساختمان فاصله دارد.

جعبه های آتش نشانی معمولا در راه پله های اضطراری، راهروها، درب ساختمان ها و غیره نصب می شوند و هر مکانی که نیاز به جعبه آتش نشانی باشد قابل نصب است.

همانطور که می دانید فایرباکس انواع مختلفی دارد و در ادامه با انواع پرکاربردترین آن ها آشنا می شویم.

جعبه آتش نشانی لوله نواری: از فایرباکس لوله نواری بیشتر در آتش سوزی های بزرگ استفاده می شود زیرا یکی از بهترین موارد برای اطفای حریق است این فایرباکس ها معمولا در مکان هایی مانند کارخانه ها، پارکینگ ها، سوپرمارکت ها و غیره که احتمال آتش سوزی در آنها بسیار زیاد است استفاده می شود.

جعبه آتش نشانی محوطه ای: یکی از لوازم ایمنی در برابر آتش سوزی هر ساختمانی، جعبه آتش نشانی است که معمولا دیواری یا توکار است و حاوی تجهیزات اطفاء حریق مانند هوزریل، هوزرک، کپسول آتش نشانی و قرقره با شلنگ برزنتی است.

اما در برخی محیط ها مانند سالن ها این دستگاه قابلیت نصب دیواری را ندارد به همین خاطر ماهان گستر همگام برای چنین محیط هایی یک جعبه آتش نشانی محوطه ای ارائه می دهد همچنین پمپ بنزین ها، فرودگاه ها، آشیانه های هواپیما و هلیکوپتر، اسکله های تخلیه و بارگیری و غیره از جمله محیط هایی هستند که کپسول های آتش نشانی محوطه ای برای آنها مناسب است.

مزایای استفاده از فایرباکس در محل

یکی از مزایای مهم فایرباکس استفاده از آن ها در ساختمان های مسکونی و اداری، واحدهای صنعتی، انبارها و غیره است این جعبه ها همانطور که از نامشان پیداست ظروفی برای محافظت از سیستم های آتش نشانی هستند که معمولا حاوی شلنگ های آتش نشانی، لاستیک ها، کپسول های آتش نشانی، تجهیزات اضطراری و غیره هستند.

همانطور که گفتیم پس از کپسول های دستی، این جعبه ها عملکرد بسیار مهم خود را نوید می دهند، ضمن اینکه پاکسازی محیط از دود و گرمای ناشی از آتش سوزی، تسریع در اطفای حریق، جلوگیری از اطفاء شعله و ایجاد آتش از اولین تجهیزات اطفای حریق در اولین لحظات آتش سوزی را تشخیص می دهد.

متعلقات جعبه آتش نشانی

دستگاه های زیادی در فایرباکس وجود دارد که برای خاموش کردن آتش استفاده می شود در این مقاله به معرفی برخی از این دستگاه ها اشاره کرده ایم که به شرح زیر است:

شلنگ آتش نشانی: یکی از مهم ترین لوازم جانبی جعبه آتش نشانی شلنگ آتش نشانی است و باید داخل جعبه باشد.

قرقره: برای اینکه بتوانید از شلنگ آتش نشانی مخصوص استفاده کنید، به یک قرقره نیاز دارید.

نازل: نازل وسیله ای است که برای خاموش کردن آتش از آب خارج می شود.

شیر فلیک : شیر فلیک منبع تغذیه جعبه آتش نشانی است که از مس ساخته شده و فشار آن باید حداقل 16 بار باشد.

کوپلینگ و شیر آب: یکی دیگر از اتصالات خصوصی بسیار مهم که باید در فایرباکس وجود داشته باشد کوپلینگ و شیر آب است و از جمله مدل های معروفی که زیاد استفاده می شود فرم انگلیسی و آلمانی است.

کلام پایانی

جعبه آتش نشانی یکی از ابزارهای اصلی آتش نشانی است که باید همه جا باشد همانطور که می دانید فایرباکس انواع مختلفی دارد، در این مقاله به طور مختصر با برخی از آن ها آشنا شدید و می توانید از آن در هنگام ضرورت استفاده کنید پس برای خرید Firebox مورد نیاز خود به ماهان گستر همگام مراجعه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *