تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک تست ویژه ای است که در برخی از تجهیزات مهم مانند (سیلندرهای کپسول آتش نشانی) استفاده می شود بنابراین این تست ها باید بتوانند دوام و نشتی را بررسی کنند در ادامه می توان گفت تست هیدرواستاتیک معمولا در کارخانه ها پس از خاموش شدن و تعمیرات انجام می شود تا برای راه اندازی مجدد دستگاه ها مشکلی نداشته باشند.

لازم به ذکر است بدانید که هر مخزن تحت فشاری دارای گاز یا مایع است که باید طبق استانداردهای لازم تست هیدرواستاتیک انجام شود بنابراین به دلیل فشار بالای مخزن، کپسول های آتش نشانی در هر زمانی برای اطمینان کار آزمایش می شوند.

⇚ حتما بخوانید: شارژ کپسول آتش نشانی

مراکز تست هیدرواستاتیک در تهران

مراکز تست هیدرواستاتیک موظفند استحکام فشار را در دیگر مخازن تست کنند تا ببینند که آیا آنها عملیاتی هستند یا خیر از طرفی این تست ها که برای مخازن کپسول آتش نشانی، سیلندرهای گاز مایع، سیلندرهای گاز طبیعی فشرده و مخازن دیگر استفاده می شود، به شما کمک می کند تا ظرفیت نهایی یا حداکثر سیلندر مورد نظر خود را بدست آورید.

این تست ها شامل مراحل مختلفی هستند که باید مقادیر فشار را مطابق با استانداردهای وزنی به شما نشان دهد تا به راحتی از آن استفاده کنید در غیر این صورت مخزن مورد نظر شما قابل استفاده نخواهد بود و در صورت استفاده ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شود.

نکته بسیار قابل توجهی که در تست هیدرواستاتیک در مراکز باید به آن توجه ویژه داشت این است که فشار وارد شده به مخازن از حد تعیین شده برای آن بیشتر نباشد زیرا باعث از هم پاشیدگی می شود و هدف از این تست ها اندازه گیری خواص مکانیکی بدنه سیلندر یا مخزن در برابر فشار است این تست ها که در فواصل زمانی 5 ساله انجام می شود توسط گیج های افزایش حجم انجام می شود و اگر در این مدت 5 ساله مخزن شما آسیب ببیند یا شکسته شود، خواهید دید که از این تست سربلند بیرون نمی آیید و باید مخزن راتعویض کنید.

تست هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن زیر مجموعه ای از لوله ها است که باید توسط تست هیدرواستاتیک انجام شود و همینطور خطوط لوله، سیلندر گاز، دیگ بخار، مخازن سوخت و غیره جزو موارد پرکاربردی هستند که باید در تست لوله کشی هیدرواستاتیک بررسی شود.

همانطور که لوله های پلی اتیلن به طور مستقیم با گاز در ارتباط هستند باید بتوانند فشار و حرارت بالا را تحمل کنند و در هنگام تست به دقت بیشتری نیاز دارند باید توجه داشته باشید که پیپتینگ را نباید به افراد مبتدی سپرد و این تست را باید گروه یا افراد با تجربه و بامهارت بالا انجام دهند.

لازم به ذکر است که بدانید اگر نتوانید به خوبی از این تست ها استفاده کنید با موانع زیادی روبرو می شوید بنابراین سه روش کلی برای تست لوله هیدرواستاتیک وجود دارد اما متداول ترین روش این است که لوله ها را با آب پر کرده و سپس آنها را در فشار 15 بار بررسی و تست کنید.

همچنین تجهیزات و لوازم خاصی وجود دارد که فشار هر لوله را در هنگام فشار اندازه گیری می کند در صورتی که تمامی قطعات و لوله های مورد نظر پس از تست مشکلی نداشته باشند می توان از آنها استفاده کرد.

تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

همانطور که گفتیم اهمیت تست هیدرواستاتیک در آتش نشانی بسیار مهم است زیرا با استفاده از این تست تعیین می شود که آیا خاموش کننده می تواند به طور ایمن فشار وارد شده را به خوبی تحمل کند یا خیر البته توجه داشته باشید که با انجام دادن این تست متوجه خواهید شد که اتصالات فلنج های جوش داده شده به درستی نصب شده اند و تأیید می کند که ماده مورد استفاده استحکام مقاومت و حفظ فشار را دارد.

تست هیدرواستاتیک در کاربردهای صنعتی بسیار حائز اهمیت است و برای مواردی مانند ذخیره سازی و حمل و نقل سوخت، مواد شیمیایی و سایر مواد خطرناک که در صورت شکست تحت فشار قرار می گیرند اهمیت دارد علاوه بر این، تست هیدرواستاتیک خطوط لوله بسیار مهم است، زیرا ضعف در یکپارچگی ساختاری خطوط لوله می تواند تأثیر زیادی بر محیط زیست و اقتصاد داشته باشد.

نحوه آزمایش کپسول های آتش نشانی هیدرواستاتیک

زمانی که می خواهید تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی را انجام دهید قبل از هر چیزی باید یک دستگاهی را تا فشار مشخص شده ای پر کنید و سپس شیر ورودی را ببندید سپس بدنه مخزن خشک شده را پس از مدتی از گیج خارج کنید اگر عدد نشان داده شده کمتر از فشار اولیه نباشد و افت نداشته باشد مخزن سالم است و مشکلی ندارد.

اما اگر فشار کم باشد باید تشخیص داده شود و تعمیر شود باید این کار را تا رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه دهید اگر می خواهید یک آزمایش هیدرواستاتیک برای کپسول آتش نشانی انجام دهید، باید چند نکته را در نظر بگیرید یکی از نکات مهم این است که هرگونه آزمایش هیدرواستاتیکی کپسول های آتش نشانی باید توسط متخصصان واجد شرایط و دارای مجوز انجام شود.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که سیلندر را پس از گذراندن آزمایش و آماده کردن آن برای عامل خاموش کننده، با تاریخ و زمان آزمایش علامت گذاری کنید پس با در نظر گرفتن این موارد می توانید به راحتی تست هیدرواستاتیک را انجام دهید.

هزینه تست هیدرواستاتیک 1402

تست هیدرواستاتیک بخشی ضروری از برنامه تعمیر و نگهداری ایمنی در برابر آتش سوزی ساختمان شما است، اما از آنجایی که فواصل زمانی بین هر تست بسیار طولانی است ممکن است از یادتان برود بنابراین برچسب روی کپسول های آتش نشانی و تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی را بررسی کنید و اگر زمان آن فرا رسیده است برای تعمیر و نگهداری به مراکز مجاز مراجعه کنید.

هزینه تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی طبق اندازه و نوع کپسول متفاوت است.

مراحل انجام تست هیدرواستاتیک

مراحل تست هیدرواستاتیک آتش نشانی طبق یکسری مراحل خاص انجام می شود که به خط تست هیدرواستاتیک نیز معروف است زیرا این تست ها طبق استانداردهای لازم انجام می شود که به شرح زیر است:

  1. دریچه مخزن یا گلوگاه سیلندر را باز کنید
  2. بازرسی بصری داخل و خارج و محل اتصال شیر به مخزن
  3. سیلندر را از داخل بشویید
  4. روش تست هیدرواستاتیک شامل سه مرحله ورودی، جت آب و خروجی است
  5. نتایج تست را یادداشت کنید و سپس شیر سیلندر را ببندید

برای کسب اطلاعات بیشتر از تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی می توانید با مشاورین مجموعه ماهان گستر همگام تماس حاصل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *