تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

Hydrostatic Test of Fire Extinguisher

عدم بررسی و آزمایشات لازم بر روی کپسول آتش نشانی یکی از دلایل انفجارات و حوادث در سال ها می باشد. شرکت ماهان گستر همگام با تجهیزات لازم کلیه عملیات ها جهت آزمایش و بازرسی فنی انواع کپسولهای آتش نشانی پودر وگاز و سیلندرهای فولادی بدون درز( کپسولهای دی اکسید کربن و… ) را در تهران بر عهده دارد.شرکت ماهان گستر همگام با داشتن مجوزهای لازم یکی از مراکز مجاز تست کپسول های آتش نشانی می باشد. آاز جمله عواملی که باعث بروز حوادثی مانند انفجار کپسول های آتش نشانی و همچنین عدم کارایی مناسب آن ها در شرایط اضطراری می گردد؛ می توان به عدم انجام تست هیدرواستاتیک در زمان مقرر اشاره کرد.همزمان با انجام تست هیدرواستاتیک کپسول ها، شارژ- رنگ آمیزی- تعویض قطعات معیوب- کارتریج و کپسول های هوا نیز انجام می شود.

تست هیدرواستاتیک و شارژ کپسول های آتشنشانی در تهران

شرکت ماهان گستر همگام دارنده تأییدیه صلاحیت از وزارت کار و امور اجتماعی در خصوص تست هیدرواستاتیک و التراسونیک انواع کپسول های آتشنشانی و سیلندرهای گاز (اکسیژن، نیتروژن، آرگون، هیدروژن، هلیم و دی اکسید کربن) می باشد همچنین توانایی عملیات :
•شارژ انواع کپسول های آتشنشانی
•بازسازی سیلندرها
•رسوب زدایی جدار داخلی سیلندر(مکانیکی و شیمیایی)
•خشک کردن سیلندر
•زنگ زدایی جدار خارجی و رنگ آمیزی کوره ای طبق استاندارد میباشد

•تست هیدرواستاتیک و ضخامت سنجی مخازن LPG , CNG/تست هیدرواستاتیک برای تست کپسولهای درز دار (پودری)

تست هیدرواستاتیک چیست

تست هیدرواستاتیک روشی برای تست استحکام و نشتی مخازن تحت فشار می باشد. از مخازن و سیستم هایی که باید تست هیدرواستاتیک بر روی آن ها انجام شود می توان به خطوط لوله ، سیستمهای لوله کشی ، سیلندرهای گاز ، دیگهای بخار و تانکهای سوخت و کپسول های آتش نشانی اشاره کرد

 • خدمات هیدرواستاتیک انجام شده در شرکت ماهان گستر همگام
 • آزمایشگاه تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی
 • انجام تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی
 • خدمات تست هیدرواستاتیک در تهران
 • زمان تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

زمان و فشار تست هیدرواستاتیک برای کپسول های مختلف در زیر آورده شده است :

نوع کپسول

زمان تست 

هیدرواستاتیک

فشار تست

کپسول های آب و گاز و فوم هر 1 سال یکبار یک و نیم برابر فشار کارکرد
کپسول های CO2 هر 5 سال یکبار پنج سوم فشار کارکرد
کپسول های پودر و گاز هر 2 سال یکبار سه برابر فشار کارکرد

دلایل لازم برای تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی و اهمیت آن

به دلیل آنکه کپسول های آتش نشانی همواره دارای فشار می باشد ، می بایست بدنه و قطعات آنها هر چندوقت یکبار مورد تست قرار گیرد زیرا در صورت وجود نشتی در آن ممکن است موجب ترکیدگی و یا تخلیه فشار داخل آن شود و این امر موجب می شود کپسول در هنگام استفاده کارآیی لازم را نداشته باشد.

برای اطلاع از سلامت کپسول، حتما باید برای این تست اقدام کنید. شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که اهمیت تست هیدرواستاتیک چیست؟

ه دلیل اینکه مواد داخل محفظه کپسولها تحت فشار بالا قرار گرفته اند، در صورت خرابی محفظه می توانند خطرناک باشند. ورود هوا از بیرون به داخل محفظه یا خروج مواد داخل آن به غیر از راه سیلندر میتواند منجر به انفجار خاموش کننده شود. هرگز فشار بالای مواد داخل خاموش کننده را دست کم نگیرید و در صورتی که هر گونه خراش عمیق یا راه ارتباطی به درون محفظه روی بدنه مشاهده کردید به سرعت برای بازرسی کپسول خود اقدام کنید.

فراموش نکنید که حتی اگر به مدت چند سال از خاموش کننده خود استفاده نکرده اید، باز هم باید این تست را برای آن انجام دهید. در برخی موارد مشاهده میشود که شرایط آب و هوایی و گذر زمان در کنار یکدیگر به بدنه کپسول آسیب رسانیده اند. شرایط آب و هوایی خاموش کننده نیز اهمیت زیادی دارد،‌ به عنوان مثال گرم و سرد شدن زیاد میتواند منجر به خرابی شود.

مرکز تست هیدرواستاتیک

مرکز تست هیدرواستاتیک وظیفه دارند که مقاومت در برابر فشار سیالات را در مخازن مختلف مورد بررسی قرار دهند و ببینند که آیا برای کار کردن آماده اند یا خیر. از طرفی این تست ها که برای مخازن کپسولهای آتش نشانی، کپسول های گاز مایع، کپسول های CNG و سایر مخازن مورد استفاده قرار می گیرند، به شما کمک می کنم تا ظرفیت نهایی یا ماکزیموم سیلندر های مورد نظر خود را به دست بیاورید. این تست ها شامل مراحل مختلف میباشد که باید مقادیر فشاری را طبق استاندارد های وزن شده به شما نشان دهند و بتوانند از این آزمایش سربلند بیرون بیایند، در غیر این صورت مخزن مورد نظر شما قابل استفاده نیست و در صورتی که از آن استفاده کنید ممکن است به مشکلات زیادی بر بخورید. یکی از موارد بسیار مهمی که در زمان تست هیدرواستاتیک در مراکز تست هیدرواستاتیک باید مورد توجه ویژه واقع شود این است که مراقب باشید فشار وارد شده بر مخازن بیشتر از حد مجاز ای که برای آنها تعریف شده نباشد، چرا که این کار باعث از هم گسستگی اتصالات در مخازن و آسیب رسیدن به قسمت های مختلف سیلندر ها می شود. هدف از انجام این آزمایش ها این است که خواص مکانیکی بدنه سیلندر یا مخزن را در برابر فشار اندازه گیری کنید. این تست ها که در بازه های زمانی ۵ ساله انجام می شوند توسط دستگاه های اندازه گیری افزایش حجمی صورت می پذیرند و در صورتی که مخزن شما در طول این زمان پنج ساله دچار آسیب دیدگی یا ترک خوردگی شده باشد، شاهد این موضوع خواهید بود که از این تست سربلند بیرون نیاید و مجبور به تعویض مخزن مورد نظر خود خواهید بود.

مراحل انجام تست هیدرواستاتیک

مراحل انجام تست هیدرواستاتیک که به خط تست هیدرواستاتیک نیز معروف هستند و طبق استانداردهای انجام می شود که در ادامه تک تک این مراحل را با هم بررسی می کنیم:

 • باز کردن شیر از قسمت گلویی مخزن یا سیلندر
 • بررسی چشمی قسمت داخلی، بیرونی و محل اتصال شیر به مخزن
 • شستشوی بخش داخلی سیلندر
 • انجام تست هیدرواستاتیک که خود شامل سه مرحله ورودی، واترجکت و خروجی می شود.
 • ثبت نتایج مربوط به تست و بستن شیر سیلندر
 • تست هیدرواستاتیک شارژ خاموش کننده آتش نشانی شات پلاست

خدمات آزمایش کپسول آتش نشانی در تهران

علاوه بر این مراکز معتبر، در کنار این تست سایر قسمتهای کپسول را بررسی میکنند که این بازرسی ها نیازمند ابزار و تخصص میباشد، به همین دلیل باز هم تاکید میکنیم که به بررسی بدنه کپسول در خانه اکتفا نکنید. بسیاری مواقع ثابت ماندن خاموش کننده برای مدت طولانی، و یا عوامل موجود در محیط منجر به گرفتگی یا ایجاد مشکل در سیلندر و قطعات خروجی کپسول میشوند. برخی از خدماتی که توسط شرکتهای ارائه دهنده خدمات تست هیدرواستاتیک انجام میشود عبارتند از:

 • تمیز کردن رسوبات مسیر سیلندر و چربی زدایی آن
 • عیب یابی شیر خروجی و تعویض شیر، در صورت نیاز
 • تست سلامت شیر و بررسی نشتی آن

* در صورتی که سیلندر دچار مشکل شده باشد و تعویض شود، باید برای آن گواهینامه استاندارد ISIR6792 توسط اداره استاندارد صادر شود.

 

باما در ارتباط باشید

تلفن: 02133500154 |  02133500469  | 09013740116  | 09126081171

 

تست هیدرواستاتیک چگونه انجام میشود؟

این بازرسی با استفاده از فشار مایع انجام میشود، هنگامی که خاموش کننده شما به مراکز معتبر شارژ کپسول آتش نشانی فرستاده میشود، ابتدا مواد داخل آن کاملا تخلیه میشود. سپس یک مایع مانند آب به داخل محفظه تزریق میشود، حجم این مایع تا زمانی که فشار آن به فشار معین شده برسد افزایش می یابد. پس از آن راه ورود مایع به محفظه را قطع کرده و برای مدتی کپسول را رها میکنند تا اگر سوراخ و یا درزی دارد آب از آن خارج شود. پس از آن دوباره فشار آب درون محفظه را اندازه گیری میکنند و در صورتی که شاهد افت فشار باشیم، یعنی بدنه کپسول سالم نخواهد بود.

 

شات پلاست شات بلاست تهران
شات پلاست

زمان تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

پیش از شارژ کپسول‌ آتش نشانی باید از صحت و سلامت بدنه و سایر اجزای کپسول مطمئن شد. بدین منظور تست کپسول باید توسط کارشناس انجام شود که اصلاطاحا به آن تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی نیز می گویند. تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی یا Hydrostatic Test نه تنها برای خاموش کننده های اطفاء حریق انجام می گیرد، بلکه برای تمام مخازن ازجمله مخازن CNG، مخازن آب و لوله کشی انجام میشود. تست هیدرواستاتیک باید به صورت دوره ای انجام شود، اغلب کپسولها در زمان شارژ مجدد شان این تست را پشت سر میگذرانند. ناگفته نماند که این تست دارای استانداردهای خاصی میباشد و هنگام ارائه خاموش کننده، باید توجه داشته باشید که شرکت موردنظر استانداردهای لازم را رعایت کند.

 

 

 

تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی شات پلاست
تست هیدرواستاتیک چیست
مراحل انجام تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک چیست مرکز تست هیدرواستاتیک تهران

 

باما در ارتباط باشید

تلفن: 02133500154 |  02133500469  | 09013740116  | 09126081171

دیدگاهتان را بنویسید