تجهیزات جعبه آتش نشانی یا فایرباکس

فایر باکس چیست

فایر باکس یا جعبه آتشنشانی

فایر باکس یا جعبه آتشنشانی که به عنوان یکی از بهترین تجهیزات آتش نشانی در ساختمان های مسکونی و اداری و همچنین محیط های کارگاهی به شمار می آید، به شما کمک می کند که در زمان آتش سوزی از انتشار دود در ساختمان و گسترش آتش سوزی جلوگیری کنید. همین باعث شده است که به عنوان یکی از بهترین و موثرترین تجهیزات در زمینه آتش نشانی شناخته شود. همانطور که گفتیم مامورین آتش نشانی نیز می توانند برای انتقال آب به طبقات مختلف ساختمان از این تجهیزات استفاده کنند. به این صورت که با استفاده از شیر و کوپلینگ در طبقه همکف آب را به سیستم آبرسانی یا رایزر خشک وارد می کنند و در طبقات بالاتر با استفاده از شیلنگ آتش نشانی برزنتی و شیر های تعبیه شده در جعبه های آتش نشانی اقدامات لازم برای اطفاء حریق را انجام می دهند. بهترین تجهیز برای اطفاء حریق در ساختمان های مسکونی و اداری و واحد های صنعتی و انبارهای کالا و…جعبه هلی آتش نشانی یا همان فایر باکس FIRE BAX می باشد.جعبه های آتش نشانی همانطور که از نام آن ها پیداست محفظه هایی است جهت نگهداری سیستم های اطفاء حریق که درون آنها معمولا قرهقره های نگهدارنده شیلنگ های آتش نشانی و کپسول های اطفاء حریق ابزارهای امدادی و…قرار میگیرد.

این جعبه ها پس از کپسول های آتش نشانی دستی جزو اولین تجهیزات اطفاء حریق در لحظات اولیه کشف حریق است با کارکردبسیار حیاتی خود ضمن پاکسازی فضای محیط از دود و حرارت حریق تسریغ در خاموش کردن آتش سوزی,ممانعت از برگشت شعله و ایجاد زمان مناسب جهت قرار افراد گرفتار در حادثه و به جهت ارتباطشان با شبکه تر و خشک آتش نشانی یکی از مهم ترین محل های تامین آب برای تیم های عملیاتی نیز به شمار می روند.

جعبه آتش نشانی یا همان فایر باکس (firebox)، از جمله ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای اطفاء حریق است. از فایرباکس می توان در ساختمان ها و منازل مسکونی، واحدهای صنعتی، اداری و غیره، استفاده نمود. جعبه‌های آتش نشانی، معمولا دارای اجزایی نظیر: قرقره جهت نگه داشتن شیلنگ، کپسول آتش نشانی می‌باشند.

فایر باکس با عملکرد بسیار حیاتی خود می توانند در پاکسازی دود و ازبین بردن حرارت های ایجاد شده از آتش سوزی، همچنین جلوگیری از ایجاد شعله های جدید، نقش موثری داشته باشند. یکی از مهمترین مواردی که در نصب مکان جعبه فایرباکس یا آتش نشانی باید به آن توجه شود، میزان نزدیکی و دور بودن آن به مکان های خشک و یا تر می باشد.

فایر باکس یا جعبه آتشنشانی چیست؟

فایر باکس یا جعبه آتش نشانی دارای یک شبکه آب و یک سیستم لوله کشی است که به صورت عمودی، از بالا تا پایین ساختمان قرار گرفته و به آن رایزر می گویند، وظیفه این لوله کشی ها این است که آب مورد نیاز اطفاء حریق را در فایرباکس فراهم کنند و به طور کلی در دو نوع دسته بندی و شناخته می شوند:
• سیستم رایزر خشک: این نوع سیستم آبرسانی همانطور که از نامش پیداست، در حال عادی آب ندارد و فقط در زمان وقوع حادثه بوسیله تانکر های آتش نشانی و شیر و کوپلینگ که در طبقه همکف ساختمان قرار دارد، تامین می شود.
• سیستم رایزر تر: این نوع سیستم لوله کشی به سیستم آب شهری وصل است و به صورت دائمی دارای آب است و میتوان از آن استفاده کرد. این نوع سیستم آبرسانی برای جعبه آتش نشانی هوزریلی مورد استفاده قرار میگیرد.

تجهیزات جعبه آتش نشانی یا فایرباکس

 • شیلنگ آتش نشانی 
 • قرقره آتش نشانی
 • نازل های آتش نشانی
 • شیر فلکه آتش نشانی
 • کوپلینگ
 • هیدرانت

قیمت جعبه فایرباکس

قیمت جعبه فایرباکس یا همان جعبه آتش نشانی بستگی به عوامل مختلفی دارد. عوامل تاثیرگذار روی قیمت جعبه فایرباکس :

• نوع جعبه آتش نشانی:

جعبه های آتش نشانی دارای دو نوع کلی هوزریلی و شیلنگ برزنتی هستند و اینکه جعبه آتش نشانی شما کدام مورد است، باعث بوجود آمدن تغییرات زیادی در ساختار و قیمت آن خواهد شد.

• ابعاد جعبه آتش نشانی:

این مورد بیشتر بستگی به مکانی دارد که شما قصد استفاده از جعبه آتش نشانی در آن را دارید. در ضمن در شرایطی ممکن است شما قصد خرید جعبه های آتش نشانی دوقلو که دارای ابعاد بیشتری هستند را داشته باشید که در این صورت قیمت جعبه آتش نشانی بیشتر خواهد شد.

• کیفیت:

این مورد شامل کیفیت بدنه، کیفیت یراق آلات و قسمت های مختلف جعبه آتش نشانی می باشد. واضح است که اگر کیفیت بیشتر باشد، شما باید هزینه بیشتری بپردازید.

با توجه به انواع مختلف و کارایی های متفاوتی که از فایرباکس ها وجود دارد، یک سری عوامل وجود دارند که تعیین کننده قیمت آن ها است. این موارد عبارت است از:نوع جعبه آتش نشانی. همانطور که در پیش تر اشاره شده بود، مدل های مختلفی از این ابزار وجود دارد. به عنوان نمونه، قیمت جعبه آتش نشانی دو قلو از مدل تک کابین قیمت بیشتری دارد.

 

  1. میزان ضخامت ورق استفاده شده و جنس آن. در ساخت جعبه آتش نشانی (firebox)، معمولا از ورق های فولادی ضد زنگ (stainless steel) و استیل مختلفی استفاده می کنند. طبیعتا هر چه قدر میزان ضخامت این ورق ها بیشتر باشد، قیمت جعبه آتش نشانی نیز بیشتر می شود.
  2. کیفیت و جنس قفل و لولاهای درج شده. علاوه بر نوع و جنس فایر باکس، نوع اتصالات تاثیر مستقیمی بر طول عمر و مدت زمان استفاده از فایرباکس دارد. علاوه بر کیفیت بسیار مطلوب، بنا بر استانداردهای جهانی، قفل های فایرباکس می بایست از نوع آسانا بازشو (easy opening)  و همچنین بدون کلید باشد.
  3. رنگ کاری جعبه. طبیعی است که رنگ سفارشی باعث افزایش زمان تولید ابزار، در نتیجه افزایش قیمت می شود. همچنین بعضی در صدد استفاده از متریال های خاصی می باشند. این موضوع نیز در افزایش هزینه نقش مستقیمی دارد.

 

نصب جعبه فایر باکس آتش نشانی

جعبه فایر باکس آتش نشانی باید به گونه ای در ساختمان نصب شود که هر شخص بالغی بتواند به راحتی از آن استفاده کند و از بروز آسیب ها و خطرات جدی جلوگیری نماید، به همین دلیل برای نصب جعبه آتش نشانی استاندارد هایی وجود دارد که در ادامه این موارد را در اختیار شما قرار می دهیم.
• ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی 130 سانتی متر از کف می باشد و مکان نصب آن باید به شکلی باشد که در معرض دید همه ساکنین آن طبقه از ساختمان باشد. بهترین مکان ها برای نصب جعبه آتش نشانی عبارتند از: دالان ها، درب وردی، پارگرد ها، راه پله اضطراری
• هر جعبه آتش نشانی می تواند شعاع 20 متر را پوشش دهد.
• فشار آب هر جعبه آتش نشانی نباید کمتر از 2 بار باشد.
• فاصله جعبه های آتش نشانی از یکدیگر باید حداکثر 30 متر باشد تا به این صورت بتوانید در صورت بروز مشکل برای یک جعبه آتش نشانی، از دیگری استفاده کنید.

انواع فایرباکس جعبه های آتش نشانی :

بر اساس کاربرد فایرباکس ها در ساختمان ها، انبار کالا، واحد صنعتی به شکل مختلفی تولید می شوند و به طور معمول و کلی جعبه های اتش نشانی شامل تجهیزات اطفاء حریق به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

۱) جعبه های نگهداری کپسول های اطفاء حریق

نواع جعبه های آتش نشانی

۲) جعبه آتش نشانی تجهیز به قرقره

نواع جعبه های آتش نشانی

جعبه های اتش نشانی خود بر اساس عملکردشان به دو دسته تقسیم می شوند.

۱) Fire box فایرباکس

2) Hose reel هوزریل

 

 

خرید فایرباکس یا جعبه آتش نشانی

خرید فایرباکس جعبه آتش نشانی از شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام فراهم گشته است. تنها کافی است شما عزیزان فایرباکس مد نظر خود را انتخاب و با کارشناسان فروش ماهان گستر همگام تماس حاصل فرمائید.

شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام عامل فروش انواع تجهیزات آتش نشانی،  تجهیزات اطفا و اعلام حریق از جمله کپسول، شیلنگ، لباس ، جعبه و … است. جهت استعلام قیمت و خرید جعبه آتش نشانی می توانید با واحد فروش این مجموعه تماس حاصل و جهت خرید فایرباکس اقدام نمایید.

حوزه خدمات:

ارائه دهنده برترین خدمات ایمنی، تجهیزات آتش نشانی و آزمایشگاه در تهران فروش تجهیزات اعلام و اطفای حریق، کپسول های آتش نشانی
شارژ کپسول آتش نشانی، شارژ و فروش خاموش کننده آتش نشانی، اعلام حریق، اطفاء حریق،شات پلاست، تست هیدرواستاتیک و فایرباکس

دارای مجوز رسمی از اتحادیه آتش نشانان تهران

برای سفارش و خرید فایرباکس یا جعبه آتش نشانی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

باما در ارتباط باشید

تلفن: 02133500154 |  02133500469  | 09013740116  | 09126081171

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *