تجهیزات آتش نشانی

شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام دارای مجوز رسمی از اتحادیه آتش نشانان تهران مجری شارژ کپسول های آتش نشانی در محل

تجهیزات آتش نشانی

داشتن تجهیزات آتش نشانی در هر ساختمانی ضروری است. استفاده از این لوازم آتش نشانی از گسترش آتش جلوگیری کرده و خسارات ناشی از آتش سوزی را به حداقل می رساند.کلیه تجهیزات ایمنی آتش نشانی فردی، تجهیزات سیستم های اعلام حریق که وظیفه آشکارسازی حریق و تجهیزات سیستم های اطفاء حریق که وظیفه خاموش نمودن آتش را برعهده دارند، جزئی از تجهیزات آتش نشانی محسوب می شوند. بنابراین کلیه لوازم و وسایلی که هر کدام از آن ها نقش خاصی در اطفای حریق برعهده داشته باشند، جزئی از تجهیزات آتش نشانی آتش نشانی به شمار می روند.

لوازم آتش نشانی از مهمترین تجهیزات ایمنی در ساختمان هستند. تجهیزات آتش نشانی شامل تجهیزات ایمنی فردی، تجهیزات سیستم های اعلام و اطفاء حریق است. این تجهیزات کاربرد زیادی داشته و وجود آنها در هر ساختمانی ضروری است و تا به حال جان میلیون ها انسان به کمک آنها نجات یافته است. همان گونه که بیان نمودیم کپسول های آتش نشانی از مهمترین تجهیزات اطفا حریق می باشند. تجهیزات آتش نشانی صنعتی شامل: کوپلینگ آتش نشانی، شیرهیدرانت آتش نشانی، شیلنگ های پیشرفته آتش نشانی، گوی ضد حریق، اسپرینکلر، جعبه آتش نشانی، شلنگ آتش نشانی، مانیتور آتش نشانی می باشد. و تجهیزات آتش نشانی فردی شامل: کفش ایمنی، لباس ایمنی، عینک ایمنی و … می باشد که جان و امنیت آتش نشانان را تامین می کند. به همین دلیل تجهیزات ایمنی باید دارای جنس و کیفیت مطلوب و سبک باشد. سبک بودن تجهیزات سبب می شود تا آتش نشانها در فعالیت های سنگین، خستگی کمتری را احساس کرده و با تنفس بهتر و کارایی بالاتر به عملیات خود ادامه دهند.

تجهیزات آتش نشانی ماهان گستر همگام
تجهیزات آتش نشانی ماهان گستر همگام

انواع وسایل و تجهیزات آتش نشانی

به هر ابزار یا تجهیزاتی که از آن در جهت مهار یا پیشگیری آتش سوزی استفاده می شود تجهیزات اطفا حریق یا آتش نشانی می گوییم در ادامه به معرفی انواع آن می پردازیم :

 • کپسول های آتش نشانی
 • جعبه و هوزریل
 • شلنگ های آب رسانی
 • لباس ، کلاه و دستکش آتش نشان
 • کوپلینگ اینترلاک
 • آچار آتش نشانی
 • دستگاه های دتکتور
 • آژیرهای اعلام حریق
 • اسپرینکلر
 • شیر آتش نشانی
 • فوم آتش نشانی
 • نازل آتش نشانی
 • اتصالات آتش نشانی
 • تجهیزات متفرقه آتش نشانی
 • ماشین آتش نشانی

کپسول آتش نشانی:

کپسول های آتش نشانی از جمله مهمترین تجهیزات اطفاء حریق هستند. کپسول آتش نشانی دستگاهی استوانه ای شکل است که برای خاموش کردن آتش توسط آتش نشانان و یا افراد مورد استفاده قرار می گیرد. حریق ها انواع گوناگونی دارند بنابراین نوع کپسول های آتش نشانی با توجه به نوع حریق و محیط مورد نظر انتخاب می شوند. انتخاب نادرست خاموش کننده ها خسارات مالی و جانی را افزایش میدهد. کپسول های آتش نشانی از نظر ماده اطفایی دارای انواع مختلف بوده و از نظر حجم و وزن متفاوت می باشند. بدنه کپسول های آتش نشانی باید در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشند. معمولاً این خاموش کننده ها با مقاومت بالا ساخته می شوند تا توانایی تحمل فشار را داشته باشند. بر روی بدنه کپسول آتش نشانی اطلاعات دقیق کارخانه سازنده، نوع ماده اطفایی، روش استفاده و … ثبت می شود. کپسول های آتش نشانی اساس کار آتشنشانان است، با این وجود لازم است در ساختمان های مسکونی، اداری و … نیز وجود داشته باشد. تا در صورت آتش سوزی قبل از رسیدن نیروهای آتش نشانی افراد بتوانند از گسترش حریق جلوگیری نمایند.

کپسول های آتش نشانی معمولاً در 5 نوع زیر ساخته می شوند.

1-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی آب
2-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی پودر
3-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی کف
4-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی گاز
5-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی هالوژنه

خدمات ایمنی، تجهیزات آتش نشانی
خدمات ایمنی، تجهیزات آتش نشانی

 

تجهیزات آتش نشانی در تهران

بخش بزرگی از فعالیت های شرکت  ماهان گستر همگام تجهیزات مخصوص آتش نشانی و محافظت در برابر حریق باز می گردد. این تجهیزات دارای گستردگی بسیار و کاربردهای گوناگونی هستند. تجهیزات آتش نشانی و اطفاء حریق شرکت ماهان گستر همگامبه چندین گروه کلی تقسیم بندی می شوند :

1- شیرهای آتش نشانی – هایدرانت

2- شیرهای آتش نشانی زمینی- لندینگ ولو

3- شیرهای ایستگاهی – پست ولو

4- مانیتورهای آب/فوم آتش نشانی

5- نازل های آتش نشانی

6- تجهیزات فوم آتش نشانی

7- جعبه و هوزریل های آتش نشانی

8- اتصالات آتش نشانی

9- تجهیزات ایستگاه آتش نشانی

10- تجهیزات متفرقه آتش نشانی

11- ماشین آتش نشانی سبک کوهستان

۱- کپسول ها

رایج ترین و پرکاربردترین ابزار برای مقابله با حریق کپسول آتش نشانی است. کپسول به عنوان یک ابزار ساده و بسیار کاربردی باید در تمامی محیط های مسکونی ، تجاری ، صنعتی و خودرو نصب و در دسترس افراد باشد. همچنین آموزش های اولیه برای شناخت کاربرد و طریقه ی استفاده از کپسول ها یا اسپری های آتش نشانی بسیار مهم و حیاتی است.

کپسول ها خود به چند نوع تقسیم می شوند :

 • کپسول های پودر و گاز ( رایج ترین نوع کپسول ها که با پودر اطفا حریق کار می کنند )
 • کپسول های آب و گاز ( مقابله و خاموش کردن آتش های کاغذ یا چوب )
 • کپسول های بایوفوم ( نسل جدید کپسول ها که با محیط زیست سازگاری بسیاری دارند )
 • کپسول های CO2 یا دی اکسید کربن : ( برای اطفا حریق دستگاه های الکتریکی )

۲ – جعبه ، شیلنگ و هورزریل

جعبه آتش نشانی یا فایرباکس محلی برای نگهداری تجهیزات اطفا حریق و تجهیزات امداد و نجات است، معمولا جعبه ها در محلی که دسترسی به آن راحت باشد و دیده شوند نصب می شوند و در آن کپسول ، جعبه کمک های اولیه ، شیلنگ و سایر وسایل آتش نشانی نگهداری می شوند. جهت خرید آنلاین جعبه آتش نشانی در انواع مختلف می توانید از طریق همین فروشگاه اقدام نمایید.

جعبه آتش نشانی از پرکاربردترین تجهیزات آتش نشانی است که محل نگهداری لوازم و ابزار آتش نشانی در مکان های مختلف می باشد. این جعبه ها در سایز های مختلف و با ویژگی متفاوت برای کاربردهای گوناگون، طراحی و تولید می شوند. از مهمترین ویژگی های جعبه آتش نشانی می توان به مواردی مثل: میزان استحکام و کیفیت ورق استفاده شده در ساخت جعبه، کیفیت یراق آلات استفاده شده، کیفیت و نحوه اتصال و جوش قسمت های مختلف جعبه به یکدیگر و همچنین کیفیت لوازم و ابزار تعبیه شده در آن اشاره نمود.

۳- تجهیزات آتشنشانی فردی

 • لباس آتش نشانی
 • کلاه آتش نشانی
 • دستکش آتش نشانی
 • شیلنگ آتش نشانی
 • کفش ایمنی

همگی از تجهیزات فردی می باشد که یک آتش نشان برای مقابله با حریق به آنها نیاز دارد.

کلاه به عنوان یکی از مهم ترین اجزای لباس آتش نشان نقش مهمی در ایمنی ایفا می کند که در عملیات اطفا حریق به آن نیاز داریم.

دستکش مبارزه با حریق یا دستکش آتش نشانی یکی از تجهیزات آتش نشانی فردی می باشد که در عملیات های آتش و حریق استفاده می شود که برای محافظت از دستان شما در برابر آتش ساخته و طراحی شده است.

کفش آتش نشانی یکی از تجهیزات مهم در امداد و کمک رسانی می باشد که پوشیدن آن الزامی است. کفش نقش مهمی در کاهش آسیب های احتمالی دارد و عملیات امداد و نجات بدون تجهیزات فردی تقریبا غیر ممکن است.

شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام دارای مجوز رسمی از اتحادیه آتش نشانان تهران مجری شارژ کپسول های آتش نشانی در محل
شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام دارای مجوز رسمی از اتحادیه آتش نشانان تهران مجری شارژ کپسول های آتش نشانی در محل

لوازم آتش نشانی ایستگاه های حریق و نجات

در این نوع از ایستگاه های آتشنشانی تجهیزات امداد رسانی در زمان سقوط در چاه، زلزله و….. وجود دارد.

ماشین آتشنشانی نجات خودروی سبکی است که در این ایستگاه حضور داشته و تجهیزات ان تخصصی است و در زمان امداد رسانی از آن استفاده می گردد.

ایستگاه های پشتیبانی همانطور که از اسم این ایستگاهها مشخص است کمتر به ماموریت اعزام می گردند ولی لوازم آتشنشانی موجود در این ایستگاه ها شامل تجهیزات سنگین مانند نردبان های ۳۲ متری، جرثقیل با تناژ بالا و……. که فقط در مواقع ضروری به ماموریت اعزام می شوند.

تجهیزات ایستگاه آتش نشانی

در این نوع از ایستگاه آتش نشانی غالبا به اطفاء حریق پرداخته می شود و علت این وظیفه هم به نوع لوازم موجود در ایستگاه است.در این ایستگاه ها از سه نوع ماشین به نام های :

 • پیشرو که دارای دو کابین، مخزن آب، پمپ آتشنشانی، لوازم الکترونیکی آتشنشانی و….بوده و فرمانده عملیات در این خودرو حضور خواهد داشت.این خودرو در زمان اعزام به ماموریت پیشاپیش خودروهای عملیاتی حرکت می کند.
 • پیشرو که در پشت خودروی پیشرو حرکت می کند در واقع همان خودروی پیشرو است که یک کابین داشته و مخزن آب بزرگتری را حمل می کند.
 • ماشین تانکر آب که یک خودرو سنگین بوده و در صورت کمبود آب در دو خودروی قبلی این تانکر که حاوی ۱۲۰۰۰ لیتر یا بیشتر آب می باشد، به ماموریت اعزام می شود.

تجهیزات آتش نشانی صنعتی

 1. خودرو لوله کشی : در عملیات آتش نشانی سبک و کوچک استفاده می شود که دارای لوازم مختلفی برای آب رسانی می باشد.
 2. خودرو تانکر آب : در عملیات سنگین و بزرگ استفاده شده که معمولا ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که در آتش سوزی های بزرگ استفاده می شود.
 3. خودروی نجات : در عملیات حریق و نجات از آن استفاده می شود که دارای تجهیزات سبک و تخصصی می باشد که برای نجات افراد و حادثه ها استفاده می شود.
 4. شیر هیدرانت  : معمولا در کنار پیاده رو ها و خیابان استفاده می شود که از آب موجود در آن می توان در آتش سوزی ها استفاده کرد.

خرید تجهیزات آتش نشانی در تهران

شرکت تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ماهان گستر همگام  ارائه دهنده تجهیزات اعلام و اطفا حریق با سال ها سابقهدر حال  فعالیت می باشد. برای استعلام قیمت کپسول آتش نشانی و شارژ کپسول اتش نشانی، خرید، مشاوره و یا ثبت سفارش با شماره  های زیر تماس حاصل نمایید.

انواع تجهیزات آتش نشانی

مانیتور آتش نشانی

مانیتور ها یکی از انواع لوازم آتشنشانی می باشد که از نظر نصب به دو صورت زمینی و قابل نصب برروی خودرو نصب می شوند.
و از لحاظ کاری به ۲ قسمت آب و کف تقسیم می گردند.

شیرهای آتش نشانی

تقریبا همه ما شیرهای آتش نشانی را در سطح شهر دیده ایم. از این شیر های برای نگه داشتن آب و البته در نهایت برای هدایت آب ده داخل شلنگ و یا سایر تجهیزات آتشنشانی استفاده می گردد.

نازل ها

از نازل ها برای هدایت آب یا کف بر روی آتش استفاده می شوند. این نازل ها با توجه به نوع نیاز در استفاده و فشار آب یا کف طراحی و ساخته می شوند.

دستگاه های کف ساز ( توربکس)

در بعضی موارد نیاز می باشد که برای مهار آتش از فوم یا کف استفاده شود. بنابراین در تجهیزات آتش نشانی نیاز به وجود قطعات و یا دستگاه هایی برای تولید کف یا انتقال کف یا فوم می باشدو در این موارد از دستگاه های کف ساز استفاده می شود.

اتصالات آتش نشانی

تمامی تجهیزات آتش نشانی برای اتصال راحت تر به یکدیگر نیاز به واسطه دارند. وجود این واسطه ها باعث می شود که از یک دستگاه در چند نوع کار مختلف استفاده نمود. این اتصالات در انواع مختلف با توجه به نوع دستگاه و نیاز کاربری آن در انواع طرح ها و با جنس های مختلف ساخته می شود.

ماهان گستر همگام فروش لوازم ایمنی و آتش نشانی و اعلام و اطفاء حریق

شارژ کپسول آتشنشانی تهران فروش و شارژ کپسول آتشنشانی
شارژ کپسول آتشنشانی تهران کرج تجهیزات آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید