اعلام حریق

خرید تجهیزات آتش نشانی اعلام و اطفا حریق

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق به مجموعه ای از تجهیزات آتش نشانی که هماهنگ با هم جهت خبر دادن و آشکارسازی وقوع حریق در محیط سازمان یا هر مکان دیگر عمل می کنند، گفته می شود.  خدمات قابل ارائه توسط شرکت ماهان گستر همگام فروش تجهیزات اعلام حریق , انواع سیستم اعلام حریق و همچنین نصب و اجرای سیستم اعلام حریق می باشد.با توجه به آمارهای موجود، خسارت های مالی و جانی ایجاد شده در زمان حریق و آتش سوزی، می توان دریافت که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. لذا استفاده از سیستم های کشف و اعلام حریق نقش مهمی را در پیشگیری از بروز حریق و آتش سوزی و نیز حفاظت از جان و مال افراد را ایفا می کند.

یک سیستم اعلام حریق مجموعه ای از تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیرها و فلاشرها استفاده می شود. طراحی، اجرا و استفاده درست از این سیستم، میتواند جلوی بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرد. اما شاید برای شما جالب باشد دانستن این مطلب که با توجه به اهمیت بالای سیستم های اعلان حریق در پروژه های صنعتی و ساختمانی، اما متاسفانه بیش از 90درصد پروژه های سیستم های اعلان حریقی که در کشور کار می شوند، نهایت پس از چند ماه خاموش و بلا استفاده می شوند.

همچنین امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود.

 

سیستم های اعلام حریق به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • سیستم های اعلام حریق متعارف Conventional Fire Alarm System
 • سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر Addressable Fire Alarm System
 • سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیرAnalogue Addressable Fire Alarm System
 • سیستم های اعلام حریق بی سیم Wireless Fire Alarm System

 

سیستم های اعلام حریق متعارف

در انواع سیستم های اعلام حریق متعارف تعدادی نقاط تماس (Call Points) و ردیاب ها که در قالب یک مدار به هم متصل شده اند.در یک منطقه از ساختمان به صفحه کنترل مرکزی متصل می شوند .

هر منطقه و محدوده از ساختمان یک مدار حساب می شود . صفحه کنترل سیستم اعلام حریق دارای تعدادی لامپ منطقه می باشد . دلیل وجود مناطق در سیستم های اعلام حریق ، اعلام نسبی مکان حریق برای عملیات آتش نشان ها می باشد .

دانستن دقیق محل حریق به تعداد مناطق صفحه کنترل و تعداد مدار هایی که در ساختمان نصب شده اند بستگی دارد. صفحه کنترل سیستم های اعلام حریق متعارف دارای حداقل دو آژیر می باشند . هر کدام از مدارها شامل یک دستگاه پایان خط می باشند که برای نظارت بر اهداف استفاده می شوند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اصول ردیابی و تشخیص سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر مشابه به سیستم های اعلام حریق متعارف می باشد.به جز اینکه صفحه کنترل می تواند مشخص کند که دقیقا کدام ردیاب و یا نقطه تماس ، آژیر را آغاز کرده است.

مدار ردیابی در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به صورت حلقه ای سیم کشی شده اند و ظرفیت هر یک از حلقه ها تا ۹۹ دستگاه می باشد.ردیاب سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر اساسا همان ردیاب های سیستم های اعلام حریق متعارف هستند.با این تفاوت که در سیستم های آدرس پذیر هر ردیاب دارای یک آدرس منحصر به فرد می باشد.

سیستم اعلام حریق  آنالوگ آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق آنالوگی آدرس پذیر اغلب سیستم های اعلام حریق هوشمند خوانده می شوند.و دارای نوع های بسیار متفاوتی می باشند که بر اساس پروتکل هایشان تشخیص داده میشوند.

اساسا سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیر بسیار پیچیده تر از سیستم های اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر هستند.و همچنین قابلیت ترکیب کمتری با بیشتر امکانات را دارند .

هدف اصلی این سیستم ها کمک برای جلوگیری از وقوع اشتباه آژیر خطر می باشد .

بوسیله سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیر میتوان تا ۱۲۷ دستگاه ورودی شامل : ردیاب دود ، نقطه تماس ،ردیاب حرارت ، مانیتورهای تماس و سایر دستگاه های رابط را به یک حلقه ردیاب متصل کرد .

علاوه بر ۱۲۷ دستگاه ورودی تا ۳۲ دستگاه خروجی شامل حلقه های صوتی ،ماژول امدادی ،ماژول تصویری نیز میتوانند متصل باشند. سیستم های اعلام حریق آنالوگی آدرس پذیر در مدل های ۲،۴،۸ حلقه ای موجود می باشند.که به معنای نظارت یک مکان بزرگ ازیک پنل تکی می باشد.

سیستم اعلام حریق بی سیم

سیستم های اعلام حریق بی سیم جایگزین بسیار موثری در تمامی زمینه ها و کاربرد ها برای سیستم های اعلام حریق سنتی می باشند.

انواع سیستم های اعلام حریق بی سیم دارای عملکرد مطمئن و ایمن بوده.و بوسیله کنترل ارتباطات رادیویی اتصال دستگاه ها و سنسور ها(ردیاب دود ،Call Points و…). با یک پنل قابل اجرا می باشد .

 

 

سیستم اعلام حریق از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • مرکز کنترل اعلام حریق: که وظیفه کنترل ورودی ها و خروجی ها را بر عهده دارد.
 • تجهیزات ورودی: نظیر انواع دتکتورهای دود، حرارت، گاز، شعله، شستی اعلام حریق و…
 • انواع تجهیزات هشداردهنده: نظیر آژیر اعلام حریق، فلاشر و…
 • منبع تغذیه: که وظیفه تامین انرژی الکتریکی سیستم را در طول دوره فعالیتش بر عهده دارد.
 • تجهیزات جانبی دیگری نیز نظیر انواع ماژول های ورودی و ماژول های خروجی که برای ارتباط سیستم اعلان حریق با سایر سیستم ها و تجهیزات به کار می روند.

خرید سیستم اعلام حریق یکی از مهم ترین کار هایی است که می توانید برای ایمن نگه داشتن خانه انجام دهید. در صورت بروز آتش سوزی، باید در اسرع وقت از آن آگاه شوید تا بتوانید آن را خاموش کنید و یا از آن فرار کنید.

خرید سیستم اعلام حریق فقط به دلیل رعایت الزامات قانونی نیست. این سیستم همچنین به دلیل صرفه جویی در وقت، پول و تلاش لازم است. اولین قدم برای محافظت از جان و مال افراد از عواقب آتش سوزی، راه اندازی سیستم اعلام حریق با کیفیت بالا است. پس از نصب اصولی سیستم اعلام حریق، مهم است که آن را به خوبی حفظ کنید تا مطمئن شوید همیشه در بهترین حالت کار می کند.

مزایای استفاده از سیستم اعلام حریق آتش نشانی

اولین و مهم ترین سود استفاده از سیستم اعلام حریق، نجات جان انسان ها است. کوچک ترین اهمیت سیستم اعلام حریق این است که افراد را نسبت به ایجاد آتش، آگاه می کند و به آن ها اجازه فرار می دهد. مزیت بعدی سیستم اعلام حریق این است که موجب کاهش آسیب مالی بیشتر می شود. همچنین سیستم اعلام حریق با آگاهی سریع تر افراد و سازمان آتش نشانی وقفه کاری کمتری در کسب و کار افراد ساکن ساختمان ایجاد می کند.

سیستم اعلام حریق چیست

سیستم اعلام حریق آتش نشانی از چه اجزایی تشکیل شده:

 1. کنترل پنل اعلام حریق (FACP): واحد کنترل اعلام حریق، مرکز فرماندهی سیستم اعلام حریق و یا قلب سیستم محسوب می شود و بر اطلاعات ورودی و خروجی و یک پارچگی سیستم نظارت دارد و آن ها را کنترل می کند.
 2. منبع تغذیه اصلی سیستم اعلام حریق: منبع تغذیه اصلی که با جریان متناوب برق شهری شروع به کار می کند معمولا 120 تا 240 ولتی است.
 3. منبع تغذیه ثانویه (پشتیبان) سیستم اعلام حریق: برای تامین برق مورد نیاز شامل باتری یا انواع منبع تغذیه اضطراری مثل ژنراتور می باشد. در مواقعی که منبع تغذیه اصلی دچار مشکل شود منبع تغذیه ثانویه وارد مدار می شود. باتری های کنترل پنل معمولا 2 عدد هستند که یا درون کنترل پنل اصلی سیستم اعلام حریق و یا بیرون از آن، در جعبه باتری قرار می گیرند.
 4. دستگاه های آغاز کننده سیستم اعلام حریق: ورودی های واحد کنترل محسوب می شوند. هر دو حالت اتوماتیک و یا دستی آن ها در بازار موجود است. به طور مثال دستگاه های آغاز کننده سیستم اعلام حریق شامل شستی اعلام حریق، دتکتور دودی اعلام حریق، دتکتور حرارتی، دتکتور گازی، دتکتور شعله و دتکتور ترکیبی می شوند. که هر کدام از آن ها نیز به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند.
 5. دستگاه های اطلاع رسانی سیستم اعلام حریق: این دستگاه ها از انرژی منبع انرژی استفاده می کنند تا خبر حریق (اعلام حریق) را به افراد و ساکنین بدهند. دستگاه های اعلام حریق شامل لامپ چشمک زن، ریموت اندیکاتور (چراغ نور بارق)، آژیر های الکترومکانیکی و الکتریکی، زنگ و بلندگو یا ترکیبی از آن ها نیز می باشد.
 6. رابط های ایمنی ساختمان سیستم اعلام حریق: با تاثیر گذاری بر روی گزینه هایی مثل جریان هوا، نور، کنترل فرآیند موجب می شود سیستم اعلام حریق قسمت هایی از محیط را کنترل کند. مثل باز و بسته کردن درب های اضطراری و غیره.
 7. تکرار کننده سیستم اعلام حریق: پنل یا دستگاه تکرار کننده سیستم اعلام حریق کلیه عملیاتی که در سیستم اعلام حریق ایجاد می شود و روی دستگاه کنترل اصلی نمایش داده می شود را تکرار و محل آتش سوزی و یا خطوط معیوب را به طور دقیق مشخص می کند و امکان کنترل و بازرسی کل سیستم را فراهم می آورد. این دستگاه جهت مانیتورینگ و نمایش وضعیت پنل اصلی اعلام حریق در مکانی دیگر است که نشان دهنده وضعیت عادی، خطا ها و حریق های سیستم است. این دستگاه فقط کاربرد نظارتی دارد.

 

 

 

سیستم اعلام حریق شرکت ماهان گستر همگام با انجام سریع خدمات در کوتاه‌ترین زمان و بالا ترین کیفیت، انجام خدمات گارانتی تمامی محصولات در کمترین زمان

نصب، راه اندازی و خدمات پس از فروش و عقد قرارداد جهت نگهداری سالانه تجهیزات سیستم های اعلام حریق

 

سیستم اعلام حریق سیستم اعلام حریق

 

کنترل پنل سیستم اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق وظیفه پردازش مرکزی و پایش و کنترل سیستم را بر عهده دارد. کنترل پنل های سیستم های اعلان حریق را میتوان به طور کلی به 5 دستۀ زیر تقسیم کرد:

 • کنترل پنل اعلام حریق متعارف
 • کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر: که میتواند از نوع معمولی و یا آنالوگ باشد.
 • کنترل پنل اهای اطفای حریق: برای کنترل سیستم های اطفای حریق مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم آشکارسازی آن میتواند از نوع متعارف و یا آدرس پذیر باشد.
 • کنترل پنل اعلام حریق وایرلس (بیسیم)
 • کنترل پنل های ترکیبی: که می تواند ترکیبی از قابلیتهای کنترل پنل های فوق الذکر باشد.

محل نصب دستگاه مرکز اعلام حریق باید کاملا روشن باشد ، بنابراین لازم است مکانی که در آن تابلو کنترل مرکزی نصب شده است مجهز به سیستم روشنایی اضطراری باشد.

کنترل پنل های اعلام حریق معمولا در اتاق های نگهبانی یا حراست، مرکز اطلاعات هتل ها و در پروژه های صنعتی یا تجاری بزرگ معمولا در اتاق کنترل و بطور کلی در جایی که معمولا افراد مسئول دائما در آنجا حضور دارند و دسترسی به پنل برای آنها به راحتی امکان پذیر باشد، نصب می شود.

تابلو های کنترل مرکزی باید در محل هایی نصب شوند که احتمال وقوع آتش سوزی در آنها کمتر است و در عین حال رفت و آمد پرسنل تعمی و نگهداری ساختمان در آنجا بیشتر است. به گونه ای که کارکنان حاضر در محل به محض فعال شدن سیستم اعلان حریق و آژیرهای مربوطه، خود را به ناحیۀ مورد نظر رسانده و اقدامات لازم را در خصوص اطفای حریق انجام دهند.

قیمت سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق جزو مهم ترین سیستم های حفاظتی و نظارتی است که برای تکمیل فرایند ساختمان سازی، جزو ملزومات آن به شمار می رود. این مجموعه که با نام اعلان حریق نیز شناخته می شود در دو گروه اصلی آدرس پذیر و متعارف عرضه می شود که با قیمت های متفاوت در موقعیت های گوناگون به کار می روند.

قیمت سیستم اعلام حریق با توجه به نوع آن و تجهیزاتی که انتخاب می کنیم و تعداد آن ها متفاوت است. برای اطلاع از قیمت دقیق و مشاوره با شماره های موجود در سایت شرکت ماهان گستر همگام تماس بگیرید

باما در ارتباط باشید

تلفن: 02133500154 |  02133500469  | 09013740116  | 09126081171

حوزه خدمات:

ارائه دهنده برترین خدمات ایمنی، آتش نشانی و آزمایشگاه در تهران فروش تجهیزات اعلام و اطفای حریق، کپسول های آتش نشانی
شارژ کپسول آتش نشانی، شارژ خاموش کننده آتش نشانی، اعلام حریق، اطفاء حریق،شات پلاست، تست هیدرواستاتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *